Каперси я полюбила давно – незвичайні, пікантні, з насиченим смаком. Виявляється оригінальні вони не тільки через смакових якостей.
На полицях супермаркетів можна побачити баночки з схожим на ягоди вмістом – каперсами. Ці невеликі мариновані плоди оливкового кольору – пікантна приправа, яка користується чималим попитом в різних країнах. Тільки в наших широтах багато хто до цих пір обходять стороною незвичний продукт, навіть не здогадуючись про його користь і можливості використання в кулінарії.
Що за фрукт?
Хоча каперси виглядають як ягоди, насправді вони представляють собою бутони низькорослого чагарнику – каперсник колючого, що росте на суворих кам’янистих грунтах і добре переносить як пекуче сонце, так і морські бризки. Невибаглива і витривала рослина можна зустріти в Криму і на Кавказі, але батьківщиною його вважаються країни Середземномор’я та Північної Африки. Особливі його сорти і сьогодні вирощують і заготовляють в даних історичних регіонах.
При цьому кращими за смаком вважаються нирки з острова Санторіні. Найбільше цінуються дрібні, діаметром 1-3 мм, зав’язі родом з французького Провансу – нонпарель.
Як заготовляють і консервують
Традиційна технологія – процес тривалий і трудомісткий. Зібрані вручну і спеціальним чином відібрані каперси спочатку в’ялять, потім пересипають сіллю або маринують, після чого залишають «дозрівати» на термін до 3 місяців. У продаж найчастіше надходить продукт фабричного виробництва, що відрізняється за смаком від виготовленого за старовинними рецептами.
Виправити становище зазвичай допомагає новий маринад з оливкового масла. Для цього нирки попередньо промивають кілька разів під проточною водою і сушать, а масло прогрівають на водяній бані, додавши в нього чебрець, орегано, розмарин і базилік. Потім в ємність з теплим ароматним вмістом викладають підготовлені зав’язі, дають охолонути і прибирають настоятися на пару днів в холодильник. Після цих маніпуляцій запашна приправа придатна до вживання.
Що таке і поєднують каперси
Жменя каперсів перед їжею посилює апетит, тому не дивно, що їх широко використовують в кулінарії. Свіжі бутони практично неїстівні, зате оброблені мають кислувато-гострий смак з гірчичною ноткою, що надає їжі пікантність. За смаком одночасно нагадують оливки і корнішони.
Пряність в солоному або маринованому вигляді поєднується з рибою і морепродуктами, вершковим і оливковою олією, м’ясом птиці, яловичиною, бараниною, овочами, майонезом, макаронами, яйцями, зеленню і деякими сортами сиру. Також вона відмінно підходить в якості приправи до салатів, борщу чи солянці, наприклад, ароматна рибна солянка без каперсів зовсім не те.
Часто нирки кладуть не цілком, а спочатку добре промивають або вимочують в холодній воді, після чого, розтерши ножем, додають в блюдо в самому кінці готування. При цьому відпадає необхідність використання солі.
Взагалі, крім зав’язі їстівні і ягоди (плоди) каперсник. Зовні вони нагадують мініатюрний подовжений кавун, а яскрава солодка м’якоть тільки підсилює схожість. Плоди зазвичай вживають свіжими, або варять з них варення, а іноді сушать, щоб використовувати замість цукру.
У маринованому вигляді плоди не мають великого попиту, так як поступаються нирках за смаком і ароматом, але в Англії і Франції і вони йдуть у справу. Маринують недозрілі плоди за такою ж рецептурою, що і нирки.
Смакові відмінності: плоди солодші, нирки ароматні.
Плоди каперсів рекомендую використовувати для прикраси салатів і закусок. Ось варіанти: Закуска з мови з перепелиними яйцями; Салат з нутом і буряком.
Корисні властивості і протипоказання
Каперси не тільки допомагають надати страві пікантності, а й мають антиоксидантні властивості. Вживання в їжу даної приправи сприяє профілактиці старіння організму. Для цього бажано купувати солоні бутони, хоча мариновані теж підійдуть.
Цією приправі приписують навіть унікальні протиракові здатності, так як в складі є особлива речовина, негативно впливає на ріст злоякісних клітин.
Однак через велику кількість солі мариновані каперси не рекомендують вживати гіпертонікам, вагітним і маленьким дітям. І навіть звичайним людям краще не зловживати цією закускою.
Наостанок пропоную відео про каперсах: