Квіти сонця і вісники тепла – кульбаби завжди радують нас. Їх цвітіння починається в різний час в залежності від регіону, але поява яскраво жовтих квіточок серед молодої трави знаменує новий період не тільки в природі, а й у нашому житті. Однак крім красивого пейзажу, який забезпечують ніжні кульбаби, вони активно використовуються в народній медицині. Так, з жовтих квіток варять цілющі відвари і роблять виключно смачне варення, чудово підходить до пишної домашньої випічки з несолодким чаєм. І якщо ви хочете спробувати Кульбабова варення, яке дуже нагадує мед, скористайтеся порадами, описаними в цій статті, а також декількома найпоширенішими рецептами варення з кульбаб.
У чому користь кульбаб з точки зору народної медицини
У народній медицині відвари з кульбаб застосовують для профілактики і комплексного лікування при існуючих проблемах з суглобами, травленням, деяких захворюваннях шлунково-кишкового тракту, безсонні, депресіях та інших. Але хочеться відзначити важливий нюанс – трави і квіти можуть лише допомогти в процесі видужування, а не вилікувати в повній мірі. Тобто, покладатися на кульбаби, як на панацею, не варто! Також, консультуйтеся з вашим лікарем щодо тривалості прийому і обсягу разової дози. До слова, кульбаби можуть викликати алергічну реакцію, рідко, але все ж. Тому перед початком лікування перевірте, чи немає у вас цієї проблеми, прийнявши невелику кількість готового відвару. І пам’ятайте – самолікування або неконтрольоване лікарем лікування небезпечно для вашого здоров’я!
Коли збирати кульбаби
Кульбаби – квіти сонця, вони розпускаються з його сходом і закриваються на ніч. Тому найкращим часом для їх збору вважається перша половина дня. Причому, не самий ранок, адже квіти ще не повністю розкрилися, і не пізній обід, коли вони поглинули багато пилу і бруду. І, звичайно ж, день повинен бути сонячним. Що стосується території збору, то віддавайте перевагою місцях, значно віддалених від автомобільних доріг та залізничного полотна. Ідеально буде зібрати кульбаби за межею міста, біля лісів і озер.
Важливо!
Перед приготуванням варення з кульбаб, зібрані квітки без ніжок потрібно замочити в холодній воді на 1 добу. Ця процедура необхідна для того, щоб позбавити квіти від можливої пилу, бруду і дозволити гіркоти, яка міститься в них, вийти. Після чого рекомендується кульбаби прополоскати в чистій воді.
1. Класичне варення з кульбаб
Складові:
- квітки – 400 шт
- вода – 2 склянки
- цукор – 6-7 склянок
приготування:
Кульбаби промити, видалити ніжки, залишивши тільки квіти, і перекласти їх в відповідну каструлю. Потім залити все водою і залишити на ніч. На наступний день злити рідину, додати 2 склянки свіжої води і на середньому вогні довести масу до кипіння. Після цього відразу ж зменшити температуру до мінімуму і варити кульбаби 2-3 хвилини.
Процідити відвар через дрібне сито (його краще застелити марлею) в іншу каструлю, куди висипати весь цукор і, помішуючи майбутнє класичне варення з кульбаб, готувати 10-12 хвилин, через які перелити густу рідину в стерилізовані банки, закрутити кришками і після повного охолодження відправити на місце зберігання.
Рецепт від Viktoria R:
Салат «Анкл Бенс» з кабачків на зиму
2. Варення з кульбаб з листям смородини
Складові:
- квітки – 600 шт
- цукор – 1,5 кг
- листя смородини – 30-40 шт
- вода – 1,5 л
- лимон – 2 шт (або 4 лайма)
приготування:
Квіти залити водою і залишити в мисці на ніч, а на наступний день рідину злити і перекласти кульбаби в глибоку каструлю. Крім того, додати всередину крупно нарізані лимони і промиті листя смородини, а також висипати цукор. Готувати на малому вогні приблизно 15 хвилин, після чого варення остудити, процідити і залишити настоюватися на 10-12 годин. На останньому етапі варити масу до загустіння (приблизно 1,5 години), а потім розлити в скляні банки і закатати.
Салат «Оленка» з буряка на зиму
3. Рясне варення з кульбаб (з додаванням пектину)
Складові:
Складові:
- квітки – 500 шт
- цукор – 1,5 кг
- вода – 1,5 л
- лимон – 2 шт (або 4 лайма)
- пектин в порошку – 8-10 ч.л.
приготування:
Замочені в фільтрованої воді на ніч квітки кульбаби перемістити в глибоку каструлю, куди налити 1,5 літра води. На середньому вогні варити суміш 15 хвилин, через які залишити відвар ще на одну ніч. Далі процідити настоявся рідина через сито, а потім довести її до кипіння. Ввести весь цукор і томити на середньому вогні 15 хвилин. Знову відсудити варення з кульбаб, після чого висипати пектин (дотримуйтесь інструкції на упаковці), в останній раз прогріти, влити лимонний сік, перемішати і відразу ж розлити по стерилізованим банкам.
Салат «Вогник» з баклажанів на зиму
4. Варення з кульбаб з лимоном
Складові:
- квітки – 400 шт
- цукор – 1 кг
- вода – 400 мл
- лимон – 2 шт
приготування:
У прохолодній воді замочити квітки на ніч, а потім злити рідину, злегка просушити кульбаби і укласти їх в відповідну каструлю. Залити запланованим кількістю води і на середньому вогні варити 20 хвилин, через які додати різані лимони разом з шкіркою і томити ще 5 хвилин. Відставити каструлю на ніч, а на наступний ранок рідину процідити, квіти видалити, повернути посуд на плиту і, довівши до бурління її вміст, висипати всередину цукор. Загущать варення з кульбаб з лимоном 1,5 години, а потім перелити його в банки і щільно закрутити кришками.
Рецепт від Любов Шульги:
Аджика сира: рецепт з хріном
5. Одуванчіковий мед
Складові:
- квітки – 600 шт
- вода – 750 мл
- цукор – 1 кг
- великий лимон – 1 шт
приготування:
Квіточки скласти в підходящу каструлю, залити водою, промити їх, рідину злити і знову додати прохолодну воду. Залишити кульбаби вимочувати на добу, через які квітки відкинути на друшляк, повернути в чисту каструлю і ввести заплановану кількість води. Варити масу 15 хвилин при мінімальній температурі, а потім покласти всередину нарізаний половинками кілець лимон (разом з шкіркою) і томити ще 5-7 хвилин. Відвар зняти з плити і залишити ще на одну добу. На останньому етапі добре процідити настоявся рідина, додати всередину цукор і на самому повільному вогні довести одуванчіковий мед до необхідної густоти. Зберігати в стерилізований скляних банках
Мариновані опеньки на зиму, рецепт
6. Варення з кульбаб з м’ятою
Складові:
- банку квіток – 3 л
- цукор – 2,5 кг
- вода – 2 л
- м’ята – 2-3 пучка
- лимон – 3 шт
приготування:
Квітки замочити на ніч, вранці промити, злегка просушити і перекласти в підходящу миску. Туди ж додати нарізаний лимон, пару пучків м’яти і прохолодну фільтровану воду. На середньому вогні готувати Кульбабова варення 15-20 хвилин (з моменту закипання), після чого зняти з плити, остудити і процідити крізь сито. В чистий відвар висипати цукор і уварюють до бажаної густоти (на це піде приблизно 1-1,5 години). Гаряче варення з кульбаб з м’ятою розлити по банках і залишити в коморі або холодильнику на зберігання.
бочкові огірки
7. Варення з кульбаб з апельсинами
Складові:
- квітки – 500 шт
- цукор – 1,25 кг
- вода – 500 мл
- апельсин – 2 шт
приготування:
Замочені на всю ніч квітки (без стебел) разом з великими часточками апельсинів укласти в глибоку каструлю, залити фільтрованої водою і на самому дрібному вогні варити 25-30 хвилин. По закінченню заданого часу зняти відвар з плити і залишити його на кухні на 5-6 годин. Потім процідити через сито, застелене марлею, майбутнє варення з кульбаб з апельсинами, всипати весь білий цукор і при мінімальній температурі уварити до бажаної консистенції. Розлити в банки, закрутити і зберігати в потрібному місці.
Медовий торт: рецепт класичного медовика з чорносливом
Мариновані підосичники з лимоном
Смачного!