Як варити макарони, повинна знати кожна господиня, особливо, якщо у неї в родині цей продукт люблять так само, як і в моїй.
Макарони – продукт, який люблять в усьому світі! Це смачна, поживна їжа, яка ще й готується за лічені хвилини. А скільки смачного можна зробити на їх основі! Однією пасти існують сотні варіантів, наприклад, знаменита паста Карбонара. А адже ще є супи, запіканки, фаршировані каннеллони та й просто макарони по-флотськи.
Але якщо ви не знаєте, як правильно макарони варити, то навряд чи зможете відчути всі переваги цього чудового продукту. І хоча на перший погляд це – проста процедура, все ж існують такі нюанси і особливості, які просто необхідно враховувати, якщо хочеться приготувати ідеальне страву.
Як зварити макарони правильно
Найпростіший спосіб зварити макаронні вироби так, щоб вони не злипалися, не розповзалися і вийшли розсипчастими – слідувати інструкції, яка є на кожній упаковці. Найцінніше там – час варіння.
Покроково універсальна схема виглядає так:
- набираємо достатню кількість води в каструлю, доводимо до кипіння, солимо;
- засипаємо, помішуючи, потрібну кількість вермішелі або пасти;
- чекаємо повторного закипання, зменшуємо вогонь до мінімуму і варимо до готовності.
Але потрібно врахувати, що каструля повинна бути об’ємною, зручною, так як ідеальні пропорції води, макаронів і солі в грамах виглядають так – 1000: 100: 10.
До речі, по кухарським нормам порція на 1 людину – 100 г пасти. Тобто якщо запланований обід на 4, обсяг каструлі повинен бути не менше 5 літрів.
Я завжди відміряють кількість макаронних виробів перед варінням за допомогою кулінарних ваг. Якщо вечеря на двох, то відварюю 200 г гарніру з пасти. Це ідеальна порція.
Тому в упаковках з італійської пастою вага завжди кратний 100 м Але вітчизняні виробники як зазвичай хитрують, часом випускають упаковки по 450 р
Після відварювання дії можуть відрізнятися. Вважається правильним просто злити воду з макаронів, додати шматочок вершкового масла і подавати. Але це стосується тільки тих виробів, які зроблені з твердих сортів пшениці або ж з цільнозерновий борошна. Якщо це звичайна проста вермішель з м’яких сортів пшениці, то без промивання холодною водою не обійтися, як і без подальшої обсмаження з яким-небудь жиром, інакше ми отримаємо слизький злиплий грудку.
Скільки будете варити за часом, теж залежить від виду макаронів, сорту борошна, з якої вони зроблені, а також страви, для якого призначені.
Варимо макарони з твердих сортів пшениці
Почнемо з найбільш популярних і корисних – макаронів з твердих сортів пшениці. У них маса вітамінів, складних вуглеводів і мікроелементів. Дуже різноманітні форма і розміри – ріжки, спіральки, локшина, метелики, черепашки і довгі спагетті. І це якщо не брати до уваги італійське різноманітність з їх каннеллони, тальятелле і т.д.
Практично всі вони варяться за стандартною схемою від 8 до 12 хвилин. На 8-ій хвилині краще вже починати пробувати, тому що в кожного свої переваги. Взагалі, як відомо, на батьківщині макаронів ідеальними вважаються ті, які зварені “аль денте”.
Аl Dente перекладається “на зубок”, тобто ступінь готовності така, що сама макаронина вже м’яка, але ще пружинить при розкусуванні.
Окремо зупинимося на таких видах як спагеті і гнізда – їх варити трохи складніше. Секрет приготування довгих спагетті в тому, щоб опускати їх в окріп поступово, поки всі вони не опиняться під водою. Далі весь процес проходить так, як і з будь-якими іншими
Гнізда треба варити в широкій, об’ємної посуді – в ідеалі це сковорода з високими бортами або сотейник. Окропу має бути стільки, щоб “гніздечко” було покрито повністю. Опускаємо макаронні клубки в киплячу і підсолену воду так, щоб вони не торкалися один до одного. Заважати не можна – можна трохи посувати. Готові дістаємо обережно шумівкою.
Як зварити цільнозернові макарони
Цільнозернові макарони теж дуже корисні, але через свого сіро-коричневого кольору виглядають менш апетитно. Варять їх 7-10 хвилин, а потім за бажанням – можна просто відкинути на друшляк і, приправивши маслом, подавати.
А можна і промити, а після прогріти з яким-небудь соусом. Наприклад, класичний бешамель буде відмінно доповнювати смак і аромат страви.
Варка простих макаронних виробів
Макаронні вироби з м’якої пшениці по корисності поступаються перерахованим вище, а справжній гурман взагалі такі ніколи не купить. Але на кухні звичайного людина цей продукт буває часто. Я, наприклад, дуже люблю вермішелевий суп з куркою і “павутинкою”.
Гарнір з таких макаронних виробів готується з обов’язковою наступною промиванням під холодною проточною водою. Варити їх потрібно не більше 7 хвилин. Я особисто роблю все ще простіше:
- кидаю вермішель в киплячу воду;
- перемішую, чекаючи, коли вода закипить знову;
- накриваю кришкою і вимикаю вогонь повністю – з відкритою кришкою так не вийде;
- через 3-4 хвилини знову перемішую, а ще через 4-5 зливаю воду і промиваю.
Такий спосіб мені подобається тим, що самі макарошки не прилипають до каструлі, які не злипаються, не прагнуть “втекти”, а навіть якщо і прогавив кілька хвилин, вони не розварюються “в кашу”.
Трохи макаронної екзотики
У великих супермаркетах з’явилися і нестандартні види макаронів – гречані, житні і т.д. Особливо популярні азіатські рисові макарони, які готуються так само, але на варіння потрібно близько 5 хвилин.
Яскраві кольорові метелики або спіральки з твердих сортів пшениці, а також чорні макарони – теж виглядають незвично. Їх варіння нічим не відрізняється від стандартної схеми, ось тільки вибираючи дивіться, щоб барвники були натуральними (шпинат, сік буряка, куркума і т.д.), інакше і користі ніякої, і посуд вся забарвиться.
Будь-яка паста або вермішель виходити смачніше, якщо під час варіння у воду додати шматочок вершкового масла або ж 1 ст.л. оливкового.
Варимо в мультиварці, пароварці або мікрохвильовій печі
Для приготування макаронів можна використовувати не тільки каструлі, сотейники або сковороди – сучасні кухонні девайси теж цілком впораються з таким завданням.
У мікрохвильовці це зробити найпростіше. Вибираємо відповідну посуд, бажано з кришкою і з отворами, і обов’язково високу – інакше вода витече. Заливаємо макарони водою в пропорції 1: 2, виставляємо найвищу потужність і через 7-9 хвилин вимикаємо. Перемішуємо, даємо 2-3 хвилини настоятися, зливаємо води і гарнір готовий. Можна посипати натертим сиром і поставити ще на хвилину в мікрохвильовку.
В мультиварці варимо за тим же принципом, як і в каструлі – кидаємо в кипляче воду, готуємо близько 10 хвилин, не забуваємо перемішувати. Тут важливо вибрати правильний режим – вода не повинна бити ключем під час варіння. Орієнтуйтеся на особливості конкретної моделі.
В пароварці краще готувати макарони з твердих сортів, так як інші просто злипнутися. Робиться це так: наливаємо в нижню чашу достатню кількість води, в верхню засипаємо макарони (використовуємо ємність для варіння рису), заливаємо їх водою, солимо і варимо до готовності. За часом це буде довше на 3-4 хвилини, ніж при звичайному способі.
Секрети приготування популярних страв з макаронів
З макаронних виробів готують не тільки гарнір, тому потрібно знати особливості варіння для тих чи інших страв:
- для приготування супів на бульйоні підходять невеликі макарони, які потрібно закидати в киплячу рідину за 8-10 хвилин до кінця готування;
- молочні супи з вермішеллю вийдуть смачнішими, якщо попередньо макарони відварити в невеликій кількості води до напівготовності, а потім тільки влити закипіле молоко і довести до потрібної кондиції на повільному вогні;
- найпростіше блюдо – макарони з тушонкою – вийде ідеальним, якщо паста буде зварена “аль денте”, а після додавання м’яса витримана ще 10-15 хвилин на невеликому вогні;
- для лазаньї аркуші не відварюють, якщо кількість соусу хоча б на 0,5 см покриває всі інгредієнти, в іншому випадку краще попередньо приварити на протязі 1-2 хвилин.
А можна не просто відварити макарони, а приготувати варено-смажені – виходить досить цікаво, особливо, якщо додати в кінці натертий сир. Як це зробити, можна дізнатися з відео: