Це пишний, апетитний, м’який дріжджовий пиріг з капустою – «Косичка». Рецепт завоював популярність завдяки відмінному смаку, простоті приготування та доступності інгредієнтів.
Багато господинь звикли готувати здобне дріжджове тісто на молоці. Однак тісто на кефірі виходить нітрохи не гірше – пишне, м’яке, ніжне, ароматне; воно не так боїться протягів, як аналог, приготований на молоці. Вироби з такого тіста довго не черствіють, можуть зберігатися в прохолодному місці декілька діб. Найпопулярніша начинка для дріжджових пирогів готується з капусти, ріпчастої цибулі і моркви. Подібні капустяні пироги були здавна улюбленою стравою на Русі; їх подавали не тільки в будні, а й у свята. Конкурувати з ними могли хіба що пироги з яблуками або сиром.
Отже, якщо у вас є набір ідеальних інгредієнтів для приготування простого і смачного капустяного пирога, а також кілька годин вільного часу – пропоную приступити до кулінарній творчості. Прикрасимо пиріг смужками тіста, переплетеними у вигляді косички – прикраса виконується легко, а виглядає красиво і святково.
Складові:
для приготування тіста:
- кефір (можна замінити молоком або водою) – 400 мл
- сухі дріжджі – 1 ч.л.
- цукровий пісок – 3 ч.л.
- сіль – 2 ч.л.
- пшеничне борошно – 650 г (кількість можна змінювати, в залежності від консистенції тесту)
для начинки:
- капуста – 500 г
- морква – 1 шт.
- цибуля – 1-2 шт.
- вершкове масло – 2 ст.л.
- соняшникова олія – 5 ст.л.
приготування
Приступаємо до приготування тіста. Для початку ми трохи підігріваємо кефір до температури 40 градусів, не більше. Після розводимо в ньому дріжджі. Дріжджі повинні бути швидкодіючими. Додаємо в цю суміш цукор і сіль.
Поступово починаємо додавати просіяне борошно. Додаємо не відразу всю, а порціями. Муки вам може знадобитися трохи більше або менше, ніж зазначено в рецепті.
Місимо тісто не менше 10 хвилин. Тісто має вийти м’яким, але не липнути до рук. Головне не «забити» тісто борошном, тобто не покласти її занадто багато. Інакше тісто вийде жорстким, важким. Беремо заздалегідь приготовлену миску, змащуємо її соняшниковою олією, поміщаємо в неї тісто і накриваємо харчовою плівкою. Тісто потрібно залишити на 1,5 години, щоб воно збільшилося вдвічі.
Поки тісто підходить, можна зайнятися приготуванням начинки. Для цього ми нарізаємо капусту середніми шматками або ж шаткуємо.
Після відправляємо її на заздалегідь нагріту сковорідку. Готуємо на рослинному маслі. Цибулю дрібно шаткуємо. А морквину тремо на тертці.
Тушкуємо капусту з овочами на середньому вогні. Якщо капуста потрапила не соковита, і починає підгоряти, то можна періодично додавати по кілька ложок води. Готова капуста повинна бути м’якою. В кінці гасіння її потрібно посолити і поперчити за смаком.
Після того, як тісто підійшло, беремося за формування пирога.
Для початку тісто потрібно розділити на 2 частини (65% і 35%). Та частина тесту, яка побільше – стане основою. Її розгортаємо в коло, приблизно 25-27 см в діаметрі. Розмір залежить від форми, в якій буде запікатися пиріг. Робимо бортики. Готовий корж потрібно рівномірно проткнути багато разів виделкою, щоб корж при запіканні не надто піднімався.
Викладаємо капустяну начинку і рівномірно розподіляємо.
Інша частина тесту піде на приготування кісок, якими буде прикрашений наш пиріг. Тісто розділяємо приблизно на 4-5 однакових шматочків.
Кожен шматочок тесту розгортаємо в ковбаски. Після ковбаску розгортаємо по довжині і розрізаємо цей пласт на три частини, які не дорізаючи до кінця 0,5 см.
З цих смужок ми плетемо кіски, які потім необхідно буде викласти на начинку. Таких кісок у вас повинно вийти 4-5 штук.
Викладаємо косички зверху на начинку. Можна викладати не сильно щільно, так як косички ще піднімуться і збільшаться в розмірі. Щоб косички добре зафіксувалися, їх можна додатково придавити виделкою по краях пирога, де бортики. Це послужить і додатковим прикрасою.
Пиріг ставимо підніматися. Я ставила на батарею на 15 – 20 хвилин. Після пиріг потрібно змастити. Можна змащувати збитим яйцем, молоком або ж розтопленим вершковим маслом.
Відправляємо пиріг в розігріту духовку (180 градусів). Пиріг буде готовий через 30-40 хвилин. Орієнтуйтеся по своїй духовці.
- Готовий капустяний пиріг виймаємо на блюдо і подаємо до столу.
- Цей пиріг з капустою можна їсти в гарячому або в холодному вигляді. Смачного.
Господині на замітку:
- Невелика кількість смажених грибів, доданих в начинку, зроблять пиріг ще смачніше і ситніше.
- Зверніть увагу на пиріг з молодою капустою або пиріг з капустою в мультиварці.
Приготування і фото: Старинська Леся.