Справжній індійський стіл немислимий без пікантних ароматних приправ, покликаних покращувати смак основного блюда і порушувати апетит. Незвичайність соусу чатні в його смаковий палітрі, що поєднує солодкі, гострі, кислі і солоні нотки.
Можливо, багато хто не знає, що таке чатні і з чим його їдять. Так ось, соус чатні – це пряна індійська приправа, до складу якої входить багато спецій. Готують чатні зазвичай із суміші овочів і фруктів, щедро присмачуючи його різноманітними гострими приправами. Я пропоную в якості основи для приготування чатні взяти ріпчасту цибулю і ревінь.
За зовнішнім виглядом чатні нагадує джем чи повидло, а ось смак і запах у соусу просто неймовірний. Тут присутній і пекуча гострота, і приємна насолода, змішана з солоними і солодкими відтінками. Сукупність пряних і фруктово-овочевих компонентів збуджує апетит, покращує смак м’ясних і рибних страв, стимулює травлення. Готують чатні двома способами – сирим і за допомогою теплової обробки. Другий спосіб займає трохи більше часу, але зате такий чатні можна довше зберігати і заготовляти про запас. На стіл чатні подають в невеликих піалах або розетках. Чатні додають з розрахунку 1-2 столові ложки на одне блюдо.
Складові:
- ревінь – 400 г
- цукор – 0,5 склянки
- сіль – щіпка
- оцет
- насіння пажитника – щіпка
- бутони гвоздики – 2-3 шт.
- кардамон – 2 коробочки
- гострий перець – за смаком
- паличка кориці
- коріандр – щіпка
- зерна гірчиці – щіпка
- цибуля ріпчаста білий – 2 шт.
- часник – 1 часточка
- імбир – 2-3 см.
- оливкова олія – 25 мл
- яблучний або винний оцет – 50 мл
- родзинки або в’ялена журавлина – жменя.
приготування
- Завдяки спецій цей соус буде мати неймовірний смак і запах. Якщо у вас не виявиться якийсь спеції, не додавайте її, або замініть інший.
- Необхідно потовкти все спеції в ступці. Якщо ж у вас є кавомолка, яку ви використовуєте для подрібнення спецій, скористайтеся нею. Паличку корицю залиште цілою.
- Тепер ароматну суміш спецій пересипте в сухий сотейник, і поставте на пару хвилин прогрітися, щоб активувати аромат спецій.
- Очистіть і наріжте якомога дрібніше ріпчасту цибулю. Лук використовуйте з солодких сортів. Лук по вазі слід брати приблизно від половини кількості ревеню.
- В прогріті спеції налийте трохи оливкового масла і всипте цибулю. Всипте трохи цукру, і ставте цибулю гаситися на невеликому вогні до прозорості. Налийте яблучного оцту, додайте нарізану часточку часнику, млоїте під кришкою ще кілька хвилин.
- Шматочок імбиру наріжте слайсами. Ревінь необхідно очистити і нарізати невеликими шматочками.
- Тепер додайте нарізаний ревінь до цибулі, дрібку солі і жменю родзинок або в’ялену журавлину. Надсилайте ківш з масою на невеликий вогонь. Готуйте чатні до того моменту, як ревінь з цибулею добре розваряться, і перетворяться практично в однорідну масу.
- Готове чатні з ревеню розкладіть по стерилізованим баночках, і закатати міцно.
- Залиште в перевернутому вигляді баночки до охолодження, зберігайте прохолодному місці. Такий чатні повинен настоятися хоча б кілька днів, тоді смак спецій повністю розкриється. Подавайте цей соус до м’яса або до риби.
Господині на замітку:
- У приправу чатні кулінари нерідко додають томати, манго, яблука, груші, персики, ананаси, гарбуз, авокадо.
Це цікаво:
- Ревінь може бути сущим покаранням для дачників. Росте він добре, листя великі, і місця займає багато. Ну а може і стати джерелом натхнення, і об’єктом експериментів на кухні. Чого тільки не готують з ревенём. Перш за все, це компот, пироги, соуси і варення. Смачний бісквіт з ревенем.
Приготування і фото: Ельба.