Сьогодні важко собі уявити наш стіл без таких продуктів, як картопля, помідори або кукурудза, хоча вони з’явилися в Європі лише в 16 столітті, після відкриття Колумбом Америки. А ось індіанці Південної Америки почали культивувати картоплю вже близько 9 тисяч років тому і навіть поклонялися йому як одухотвореній суті.
Довгий час європейці вважали картопля декоративним рослиною, що має отруйні властивості. Дійсно, картоплею можна отруїтися, якщо зберігати його на світлі, – тоді в ньому утворюється отруйний соланін, але при правильному зберіганні він абсолютно безпечний.
Лише в другій половині 18 століття була доведена висока поживна цінність картоплі, і почалося його масове поширення у Франції, а потім по всій Європі, включаючи і слов’янські країни.
Картопля в Росії
Перший мішок картоплі з Голландії надіслав до Росії цар Петро I, однак протягом усього 18 століття спроби його поширення терпіли невдачу – селяни ніяк не хотіли приймати «чортове яблуко» через часті отруєнь, тому картопля довгий час залишався «аристократичним» стравою.
Широке поширення посадки картоплі, ініційовані урядом, отримали лише до середини 19 століття, і відповіддю на них стали так звані масові «картопляні бунти» – народ категорично відмовлявся від нововведень в свій харчовий раціон. Цей протест підтримали і деякі слов’янофіли, які вважали картопля «посяганням на російську національність і благочестиві звичаї наших споконвіку і богохранимої хлібо- і кашеедов».
І, тим не менш, в кінці 19 століття картопля остаточно утвердилася в Росії в якості «другого хліба» і стала справжнім порятунком від голоду в роки неврожаю зернових.
Картопля на столі … і уві сні
У більшості сімей картопля стала продуктом чи не повсякденного використання, і цілком природно, що в слов’янській кухні взагалі і в російській зокрема існує величезна кількість страв з картоплі. Досить згадати білоруські драники, чеські кнедлики, польські кизи (картопляні галушки), українські вареники з картоплею, а вже в російській кухні цих рецептів не перелічити!
Якщо картопля в російській кухні вважається «другим хлібом», то гриби – «лісовим м’ясом», і бідним селянам поєднання картоплі з грибами дозволяло готувати ситні і різноманітні страви. А оскільки наші денні враження переробляються уві сні, то не дивно, що картопля теж може приснитися. І якщо ви уважно ставитеся до своїх снів (а досвід показує, що до них варто прислухатися!), То ось тут, наприклад, ви можете знайти їх тлумачення на основі класичних сонників.
Зверніть особливу увагу на сон з п’ятниці на суботу, який знаходиться під впливом могутнього Сатурна. Можливо, він сповістить вам про прийдешні зміни у вашому житті або випробуваннях, до яких слід підготуватися.