Свіжої молочній сироватці, яка залишається після приготування домашнього сиру, застосування знайти дуже легко. Ось тільки найвідоміші рецепти на молочній сироватці: оладки, смачні млинці, окрошка, пиріжки, булочки, хліб, ну а де хліб – там і хлібні коржі. У коржі на сироватці дріжджів потрібно покласти менше, ніж якби вони готувалися на воді, а сіль і цукор можна зовсім не додавати. Для аромату і вираженого смаку використовують пряні трави або ж печуть коржі прісними, без добавок, як в пропонованому рецепті. Щоб коржі вийшли з рум’яною скоринкою, незадовго до готовності їх змащують молоком або водою з цукром, або ж перед расстойкой рясно поливають рослинним маслом.
Час приготування: 1,5 години.
Спосіб приготування: в духовці.
Інгредієнти на 4 невеликих коржі
- борошно пшеничне – 3 склянки
- сироватка молочна – 1 стакан (250 мл)
- дріжджі – 10 г
- рослинне масло – 3-4 ст. л.
- сіль – щіпка
- цукор – 0,5 ч. л.
приготування коржів
Змішайте дріжджі з сіллю і цукром. Сіль можна і не додавати, але цукру бажано покласти хоча б дрібку, щоб дріжджі активніше почали працювати.
Влийте молочну сироватку, підігріту до кімнатної температури. Перемішайте до розчинення дріжджів.
В сироватку з дріжджами просійте склянку борошна.
Ложкою розмішайте тісто, все грудочки розімніть. Опару накрийте і приберіть на 20-30 хвилин в тепло.
Цього часу буде достатньо для підйому опари (на сироватці дріжджі працюють швидше, ніж на воді або на молоці). Опара повинна стати рідкою, піднятися в 2-3 рази. На поверхні з’являться дрібні і великі бульбашки і буде відчуватися характерний дріжджовий запах.
Розмішайте опару. Додавайте просіяне борошно частинами. Може піти більше або менше від зазначеної кількості, це залежить від якості борошна (клейковина завжди різна). Спочатку розмішуйте тісто ложкою, а коли воно загусне, стане грудкуватим, викладіть на посипаний борошном стіл і продовжуйте вимішувати руками.
Добре вимішати тісто буде дуже м’яким (м’якше, ніж хлібне тісто), гладким і пружним. Скачайте його в колобок, змастіть миску маслом і перекладіть в неї тісто. Накрийте, залиште для підйому на годину або трохи більше.
За годину тісто виросте в об’ємі в 2-3 рази.
Тепер тісто потрібно обмять і розділити на 4 шматки.
Руками розімніть кожен шматок тіста в коржик (товщина близько 1,5 см). Перенесіть на деко, змащене маслом або застелений папером для випічки. Пензликом змастіть коржі рослинним маслом. Накривати їх не потрібно, залиште при кімнатній температурі на расстойку на 30 хвилин.
- Духовку прогрійте до 180 градусів. Поставте деко з коржиками в гарячу духову шафу, випікайте 20-25 хвилин. Краєчки коржів зарумянятся, а серединка залишиться м’якою і ніжною. Подавати хлібні коржі можна теплими або остиглими до будь-якої страви замість хліба.
А ще спробуйте спекти прісні коржі Каттама з зеленою цибулею.