Взимку ягоди калини рятують не тільки під час простудних захворювань, калина – потужний стимулятор імунітету, так як містить величезну кількість вітамінів (зокрема С, А, К, Е і вітаміни групи В). Народні цілителі в своїх рецептах використовують в своїх рецептах все чарівні властивості калинового куща.
Настоянки, варення, сиропи, відвари і інші заготовки з калини, її кори, гілочок і квітів використовуються для лікування і профілактики різних захворювань: при проблемах з шлунково-кишкового тракту, кашлі, нервових станах, туберкульозі, захворюваннях нирок і печінки, відсутності апетиту, підвищеній температурі тіла і запальних процесах різного походження, для стимуляції потовиділення під час простудних захворювань, екземі, фурункулах, проблеми з голосом і інших. Використовується калина і в косметології: наприклад, це можуть бути маски для волосся, змішуючи сік калини з жовтками, медом, реп’яхову олію. Але ви повинні розуміти, що займатися самолікуванням по інтернету небезпечно! Проконсультуйтеся з лікарем, так як вживання калини має протипоказання!
Кому не можна вживати калину
- При вагітності. У червоних соковитих ягодах містяться певні речовини, які є аналогами жіночих гормонів. І при їх підвищеному вмісті в організмі мами, у малюка можуть розвинутися патології.
- При зниженому кров’яному тиску.
- При підвищеній кислотності шлунка.
- При захворюваннях крові.
Завжди радьтеся з лікарем!
Заготовки з калини взимку можна додавати в чай, варити з них морси, підмішувати в начинку для випічки і просто ласувати цією корисною ягодою вприкуску з тим же гарячим чаєм. Калиновий сік можна навіть додавати в червоне вино, щоб надати йому цікавий і специфічний смак. Навіть кісточки знайшли своє застосування у фахівців від народної медицини. Їх рекомендують сушити, обсмажувати на сухій сковороді до коричневого кольору, розмелюють і заварювати. Такий калиновий «кава» має стимулюючу і протизапальним ефектом. Якщо ви хочете очистити свій організм від шлаків, токсинів і відновити мікрофлору, кісточки плодів потрібно з’їдати.
У нашому дворі ріс великий кущ калини і я пам’ятаю з дитинства, як моя бабуся завжди робила заготовки з калини на зиму. Купити такі ласощі в магазині неможливо, мені не траплялося жодного разу. Хіба що приготувати самому або знайти у бабусь на ринку.
Корисна порада
Збирати ці червоні ягоди потрібно саме після перших морозів. У підморожене ягід зникає гірчинка і з’являється приємний солодкий смак.
Перший рецепт калини на зиму – заготівля в цукрі
Мені дуже подобається додавати заготовлену калину в цукрі в чай, так як саме така калина під дією окропу розбухає і розкриває свій справжній смак і приголомшливий аромат.
Складові:
- калина – 1 кг
- цукор 700-800 г
Для цієї заготовки вам знадобляться стерилізовані банки, підготуйте їх заздалегідь.
Заготівля калини в цукрі на зиму
Щоб приготувати калину в цукрі не потрібно бути знавцем кулінарного мистецтва. Адже навіть варити нічого не доведеться. На весь процес готування йде всього п’ять хвилин часу. Заготовлену таким чином калину можна використовувати в якості начинки, адже ягоди залишаються цілі і красиві. Торт теж можна прикрашати яскравими червоними ягідками.
Отже, калину перебрати, зіпсовані ягоди і гілочки викинути.
Потім промийте калину під струменем холодної води, для цього зручно використовувати сито.
На дно чистої скляної банки викладіть трохи цукру.
Потім викладіть частина ягід калини.
Посипте калину цукром і так повторюйте шари, поки заповніть банку.
Завершальним шаром повинен бути великий шар цукру.
Банку закрутіть кришкою. Якщо ви плануєте зберігати калину довго, тоді краще використовувати металеві кришки. Якщо ж збираєтеся є її відразу, тоді використовуйте пластикові та самозакручівающіеся кришки.
Другий рецепт – заморозка калини на зиму
Ягоди відокремити від гілочок, перебрати, промити і розкласти на паперовому або чистому кухонному рушнику. Обсушити калину потрібно обов’язково. Після розкладіть її на обробній дошці і відправте в морозильну камеру. Коли калина повністю заморозити, її можна скласти в пакетики для заморозки або спеціальні пластикові контейнери, щільно закривши кришками. Також ви можете детально почитати, як заморожувати ягоди на зиму.
Взимку заморожену калину можна використовувати аналогічно, як і калину в цукрі – додавати в компоти, морси, чай і випічку.
Третій рецепт – калина у власному соку
Ягоди калини переберіть, вимийте і висушіть. Весь обсяг ягід розділіть приблизно на 10 частин. З 4 частин калини відіжміть сік. Решта ягоди складіть в каструлю, залийте соком і доведіть до кипіння на слабкому вогні. Як тільки калина у власному соку закипить, розлийте по стерильним банкам і накрийте закаточними кришками. На дно широкої каструлі постеліть рушник, поставте банки з калиною, налийте теплої або гарячої води, доведіть до кипіння і простерилизуйте 10-15 хвилин. Потім загорніть калину у власному соку, переверніть на рушник, укутайте і залиште до повного охолодження. Потім можна прибрати в підвал.
Таку калину використовують переважно для приготування морсів і компотів.
Четвертий рецепт – зимовий калиновий сироп
Солодкий сироп рекомендується вживати вранці натщесерце по 3-4 чайні ложки.
Інгредієнти для сиропу:
- сік з калинових ягід – 1 л
- цукор – 1,5-2 кг
- лимонна кислота – 10 г
Щоб отримати 1 л соку з калини, ягід, звичайно ж, вам буде потрібно більше 1 кг.
Сік перелити в каструлю, додати весь цукор, розмішати і на середньому вогні довести до кипіння. В цей час почне з’являтися пінка, її потрібно зняти ложкою. Додати лимонну кислоту і кип’ятити на слабкому вогні близько 10 хвилин. Розлити по стерильним банкам і закатати. Можна використовувати для цих цілей і нестерильні пляшки з пробками, але є ризик, що сироп з калини може все-таки заграти навіть незважаючи на велику кількість цукру в його складі.
П’ятий рецепт – калина з медом на зиму
Складові:
- калина – 1 частина *
- мед – 1 частина
Зазначено вже підготовлене кількість ягід. Продукти використовуються в пропорції 1: 1.
Ягоди калини промити в окропі, відкинути, щоб стекла вода. Протерти ягоди через сито (кісточки і шкірку можна використовувати для приготування морсу і вищеописаного кави). Змішати масу з медом. Якщо мед застиглий, його можна підігріти до 40 градусів. Отриманий густий сироп злити в ємність, накрити кришкою і прибрати в холод на 1 тиждень, після чого калина з медом готова до вживання.