Про те, скільки зберігати сир і як це зробити правильно в звичайних домашніх умовах, обов’язково потрібно знати. Особливо, якщо в сім’ї є маленькі діти.
Сир – це дуже корисно і неймовірно смачно. Його можна сміливо віднести до розряду незамінних – унікальний склад, відмінна засвоюваність, можливість приготувати сотні самих різних страв. Страви з нього підходять усім, в тому числі і немовлятам, і навіть людям з проблемами шлунково-кишкового тракту.
Але, на жаль, це швидкопсувний продукт. Причому, при недотриманні правил зберігання, він вже через кілька годин може прийти в непридатність.
Натуральний домашній сир, тобто такий, до якого не було додано ніякі консерванти, при кімнатній температурі зберігається не більше 6 годин. А в жарку пору року термін і зовсім скорочується майже в 2 рази. Тому-то для кожної господині дуже важливо знати, де, як і скільки зберігати цей кисломолочний продукт.
Правила та терміни зберігання в холодильнику
Найзвичніший і доступний варіант для зберігання сиру – холодильник. Але перед тим як зупинимося на конкретні терміни, усвідомимо – мова піде про домашнє продукті. У магазинні, як правило, додають спеціальні речовини або ж попередньо обробляють так, що зберігаються вони краще і довше зробленого в домашніх умовах. Терміни придатності обов’язково прописують на упаковці, і вони можуть бути від 48 годин до декількох тижнів. А при вакуумній упаковці – і до 1 місяця. Хоча після розтину вважається, що будь-який магазинний сир придатний в їжу 2-3 дня.
Якщо домашній сир свіжий, то термін його зберігання становить від 2 до 4 днів. Чому така різниця? Тут все залежить відразу від декількох факторів – від температурного режиму, від вологості самого продукту і атмосфери навколо, від герметичності упаковки. Навіть жирність впливає – знежирений зберігається трохи довше. Чим ближче температура до 00С, чим сухіше повітря і чим краще закрита посуд, тим довше сир залишиться смачним. Якщо говорити ще простіше, то чим сучасніше і краще ваш холодильник, тим більше термін зберігання будь-яких продуктів, особливо молочних.
До речі, якщо термін підійшов до кінця, а весь запас не з’їли, не викидайте – з нього можна приготувати смачну сирну запіканку, незвичайні сирники з вівсяними пластівцями і т.д.
Навіть за санітарними нормами допускається використання простроченого на 1-2 дня сиру для приготування термічно обробленої їжі. Висока температура нейтралізує негативні процеси на початковому етапі.
Набагато правильніше не допускати таких крайнощів. Тим більше, зараз практично у всіх є можливість заморозити сир, а значить і істотно продовжити його термін придатності.
Скільки можна зберігати в морозилці
У морозильній камері термін зберігання сиру можна продовжити до 2 місяців:
- від -2 до 0 градусів С зберігається 6 днів;
- при температурі до -18 – 14 днів;
- від -18 до -24 – 21 день;
- від -25 до -35 – 60 днів.
Вважається, що при температурі не вище -18 градусів цей кисломолочний продукт може зберігатися навіть до 6 місяців. Так, дійсно, через півроку заморозки його цілком можна використовувати в їжу. Але він вже не буде настільки корисним, смачним і його однозначно не можна застосовувати для дитячого і дієтичного харчування.
Як правильно заморожувати
Щоб в сирі збереглися всі корисні речовини, а його смак не погіршився, важливо не просто орієнтуватися в термінах, а й правильно заморожувати. Робиться це так:
- виставляємо максимально можливу температуру в морозильній камері – чим нижче вона, тим більше термін зберігання;
- сир фасуємо порційно в пакети, добре їх зав’язуємо;
- розкладаємо на полиці в один шар – нам потрібно заморозити якомога швидше.
Дуже зручно в пакети покласти записку з датою – тоді не доведеться вираховувати кожен раз, скільки ще можна зберігати. Також продаються спеціальні контейнери, на кришці яких можна виставити дату за допомогою вбудованого перемикача.
При необхідності перекладіть пакетик в холодильник – через 10-12 годин у вас буде звичайний свіжий сир. Якщо ж ви задумали щось приготувати, тобто продукт буде проходити теплову обробку, то розморозити можна і при кімнатній температурі. Ще швидше це зробити в мікрохвильовці, але тоді важливо вибрати правильний час і потужність, інакше сир може почати плавитися.
До речі, досвідчені господині знають, що морозити можна і напівфабрикати з цього корисного кисломолочного продукту – сирники, млинчики, вареники. Терміни придатності приблизно ті ж, але наскільки зручніше!
В кінці пропоную переглянути відео, де показані деякі секрети зберігання сиру.