Мікрохвильова піч давно вже стала незамінною річчю на кухні, адже з її допомогою можна швидко розігріти або приготувати їжу і розморозити продукти. Як і будь-яка часто використовувана побутова техніка, СВЧ потребує догляду і періодичного видалення забруднень і жирових бризок. Незважаючи на те, що сучасні моделі оснащуються системою самоочищення, більшість приладів все ж доводиться відмивати вручну.
Процес очищення пристрою хоч і здається на перший погляд простим, але в ньому є і деякі нюанси. Справа в тому, що внутрішня поверхня кухонної помічниці має спеціальне покриття, призначене для відображення СВЧ-хвиль. Як правило, воно досить тонке і його легко пошкодити, використовуючи для видалення жиру і присохлих продуктів кошти з великими абразивними частинками або гострі предмети. В результаті робота СВЧ печі буде порушена і він швидше прийде в непридатність.
Для догляду за мікрохвильовкою краще вибрати спеціальні засоби у вигляді кремів і спреїв, які продаються в магазинах, або ж використовувати щадні домашні методи. Але перед тим як очищати мікрохвильовку всередині, необхідно відпарити забруднення. Розм’якшені залишки їжі набагато легше будуть видалятися зі стінок апарату. На цьому принципі засновані практично всі способи боротьби з жиром без застосування побутової хімії, господині лише залишається віддати перевагу найбільш зручному для себе.
лимон. Один з найпопулярніших варіантів догляду за мікрохвильовою піччю – використання цитрусів. Щоб очистити СВЧ лимоном якомога швидше і ефективніше, глибоку чашу або склянку заповнюють водою наполовину, вичавлюють туди трохи соку і додають кілька скибочок фрукта. Ємність ставлять в апарат і запускають його хвилин на 5-7, щоб рідина трохи покипів. Почекавши ще хвилин 10-15 після відключення таймера, дверцята пристрою відкривають і обробляють його внутрішню поверхню спочатку вологою тканиною, а потім – сухою.
сода. Використовувати це лужний засіб для видалення присохлих залишків їжі в чистому вигляді не можна, так як очищення мікрохвильової печі содою здатна зашкодити спеціальне покриття всередині приладу. Тому попередньо порошок розводять у воді в співвідношенні 1 столова ложка речовини на 400-500 мл рідини. Тільки після цього чашу з розчином поміщають в пристрій і включають його в робочий режим на чверть години. Через 10 хвилин після завершення циклу зі стінок спочатку видаляють залишки їжі і жир вологою тканиною, а потім обтирають їх насухо.
оцет. Цей спосіб дозволяє легко прибрати присохлу бруд з печі. Для очищення мікрохвильовки за допомогою оцту 2 столові ложки речовини додають в склянку, наполовину заповнений водою, після чого його ставлять в СВЧ на 5-10 хвилин. Відкривши через 15 хвилин після відключення таймера дверцята апарату, слід акуратно пройтися по внутрішній поверхні серветкою, видаливши таким чином і забруднення, і зайву вологу.
Лимонна кислота. Даний метод добре зарекомендував себе в боротьбі і з жиром, і з неприємними запахами. Але ефективно очистити мікрохвильову піч лимонною кислотою, як і в інших випадках, можна, лише розвівши її попередньо водою і пропаривши робочу камеру приладу. Для цього пару ложок порошку розводять в ємності, заповненої до половини водою, після чого поміщають її в пристрій і включають його на 20 хвилин. Через 10 хвилин після завершення циклу його стінки обтирають вологою тканиною і обсушують серветками.
апельсин. Цей спосіб видалення забруднень є, мабуть, одним з найпростіших і приємних. Соковитий цитрус допомагає як очищати СВЧ від жиру, так і винищувати неприємні запахи. Процедура зводиться до того, що цедру одного апельсина поміщають в глибоку чашу, яку потім заливають водою до половини і ставлять в піч на 10-15 хвилин. При нагріванні з шкірки виділяються ефірні масла, які осідають разом з парою на частинках присохлих продуктів і розм’якшують їх. Через чверть години після відключення таймера пристрій відкривають і проходяться серветкою по його внутрішній поверхні, видаляючи залишки забруднень.
Приступаючи до очищення СВЧ будь-яким з вподобаних способів, слід попередньо протерти робочу камеру вологою тканиною. Це дозволить прибрати свіжу грязь і підготує стінки мікрохвильовки до подальшої обробки. Незалежно від обраного методу, що поміщається всередину печі ємність з рідиною завжди повинна бути наполовину заповнена, інакше замість пара можна отримати бризки і ефективність процедури буде помітно знижена.
Після видалення залишків їжі з мікрохвильовки необхідно приділити увагу обертається таці і корпусу. Перший, як і інше кухонне начиння, миють рідиною для посуду. Для догляду за зовнішніми деталями апарату можна використовувати засоби для стекол і посуду, але важливо перед цим відключити прилад від мережі. Працювати потрібно акуратно, уникаючи попадання вологи в вентиляційні отвори.
Спеціальна кришка для мікрохвильовки. Використовуйте її, щоб під час розігрівання їжі жир не потрапляв на внутрішні стінки СВЧ.
Провівши генеральне прибирання СВЧ-техніки, бажано надалі регулярно підтримувати в ній чистоту, протираючи кожен раз після використання, адже свіжі забруднення видалити значно легше, ніж застарілі. Також рекомендую купити спеціальну кришку, якою під час приготування необхідно накривати продукти для захисту внутрішніх стінок мікрохвильовки від жиру і бризок.