Я весь час мріяла про кущі калини на дачі – дуже він декоративний. Про користь цієї рослини я теж чула дещо. Але до недавнього часу навіть і не підозрювала, як багато у калини червоної цілющих властивостей. Та й приготувати з цієї ягоди можна масу різних блюд.
Природа подарувала людям багато корисних рослин, і калина червона – один з таких безцінних дарів. Всім вона хороша – і в кулінарії застосовується, і в косметології, але особливо цінується за численні цілющі властивості.
Чим корисна калина
Наші пращури про корисні якості цієї ягоди дізналися давно. Причому йдеться не лише про ягодах – лікувальними властивостями володіють квіти калини, листя, кора і навіть кісточки в плодах.
Отже, які проблеми зі здоров’ям здавна успішно вирішуються за допомогою калини:
- гіпертонія;
- простудні захворювання;
- серцево-судинні дисфункції;
- хвороби сечостатевої системи;
- безсоння, нервові розлади і багато іншого.
Підтверджують народні знання і вчені. Хімічний склад ягід калини настільки унікальний, що їх користь незаперечна.
Не будемо писати про сухих цифрах, але, наприклад, вітаміну С – незамінного помічника при лікуванні застуд і грипу – в цій маленькій ягідці в рази більше, ніж в цитрусових і кислої капусти!
Рутин, який чудово впливає на еластичність судин і серцевого м’яза, теж представлений в досить великій кількості.
Входять в хімічний склад пектинові сполуки з дубильними речовинами, що сприяють лікуванню захворювань шлунка. Незамінні вони для зовнішнього застосування при будь-яких дерматологічних захворюваннях.
жінкам
Калина особливо корисна для жінок, так як дуже ефективно вирішує багато гінекологічні проблеми. У складі калинову кори є унікальна речовина – глікозид вібурнін. Він настільки активно звужує судини і підсилює тонус маткової мускулатури, що навіть офіційна медицина використовує кровоспинні препарати на основі калини в післяпологовий період або при маткових кровотечах.
При мастопатії дуже ефективні компреси з Пюріровать ягодами на 2-3 години. Робити їх потрібно щодня до того, поки не зникнуть хворобливі вузли.
Калина для чоловіків
Чоловікам на цю ягоду теж потрібно звернути увагу. Особливо, якщо є проблеми з роботою печінки. Як відомо, саме сильна половина людства схильна до всяких шкідливих звичок, надмірного вживання жирної і рясної їжі. Тому печінка страждає частіше у чоловіків. Регулярно випиваючи хоча б 1-2 чашки чаю з калиною можна істотно поліпшити стан не тільки печінки, але і шлунка.
Настій калинових пелюсток благотворно впливає на чоловічу потенцію. Заварювати потрібно, як і звичайний чай, – 1-2 ч.л. заливаємо 1 склянкою окропу і наполягаємо 10-15 хвилин. Можна додати мед.
Протипоказання
Потрібно розуміти, що рослина з такими якостями може бути не тільки корисно. Існує цілий ряд протипоказань до частого використання калини.
Гіпотонікам бажано не старатися з калиновими соками, чаєм і варенням, так як ці продукти знижують тиск.
Не потрібно захоплюватися калиною тим, у кого підвищена кислотність шлункового соку. При подагрі, схильності до утворення тромбів калину в будь-якому вигляді теж краще не вживати.
Жінкам важливо знати
Але представницям прекрасної статі важливо врахувати, що вагітним краще не вживати калину ні в якому вигляді – наслідки такого вчинку непередбачувані. Наприклад, при підвищеному тонусі матки калина може бути навіть небезпечна.
Під час вагітності та годування груддю бажано виключити калину або порадитися з лікарями.
Збираємо і зберігаємо правильно
Щоб калина принесла максимум користі, треба знати, як правильно її зібрати і заготовити.
Листя цього чагарника краще збирати в липні і сушити в сухому темному місці.
Точно так заготовляють і квіти калини, але час доведеться вибирати «на око». Потрібно «зловити» момент, коли суцвіття майже повністю розкриється, але ще не почнуть обсипатися пелюстки. Орієнтовно це відбувається в травні-червні.
цвіте калина
Кору і гілочки краще збирати ранньою весною, коли набухають бруньки. Саме в цей час сокоруху максимально, тобто користь буде найбільшою.
Оптимальний термін для збору ягід – вересень-жовтень. Але унікальність калини в тому, що після заморожування смак у плодів стає краще – зникає гіркота. Тому якщо погода стабільна, то навіть зібрані взимку ягідки цілком придатні.
Зберігаються ягоди відмінно просто в пучках на балконі або в холодильнику. Можна заморозити їх.
Варення, джеми, соки з калини також мають масу корисних якостей, так що і ці смачні заготовки будуть відмінними ліками.
Що можна приготувати з калини
Наприклад, калина з медом і лимоном – краще, що може бути при ГРВІ.
Цілющі властивості калини важливі, але і в кулінарії ця ягідка не менше популярна.
Калиновий сік, різні джеми та варення – це неймовірно смачно! А приготувати їх не складніше ніж будь-які інші. Ось рецепт звичайного пюре з ягід калини.
Дуже красиві і ароматні виходять киселі і желе з ягід. Можна компонувати з іншими фруктами.
Додають калину в начинку для пирогів, причому випічка не обов’язково повинна бути солодкою.
Через свого особливого смаку калина поєднується з м’ясними та рибними продуктами. Також можна додавати цей інгредієнт в салати. Одного разу я хотіла приготувати салат з гранатовими зернами, але в самий останній момент виявилося, що гранат всередині прогнив. Часу на похід в магазин не було, всі інші компоненти вже були нарізані, тому я зважилася на експеримент. Замінила гранат калиновими ягодами. Вийшло просто чарівно! Рецепт просили все господині!
Гарний червоний колір калини теж по-своєму унікальний. Справа в тому, що ніяка термічна обробка не впливає на його відтінок і яскравість! Так що сік – відмінний природний барвник для соусів і кремів, а ягоди – чудовий декор.
Використовують в кулінарії і кісточки з ягід. Промиті, підсмажені і змолоти вони за смаком нагадують каву.
Як варити варення з калини з апельсинами
З калини можна зварити не звичайне варення, а з цитрусовими нотками.
Для цього рецепта нам потрібно 2 апельсина, 0,5 л води, 1 кг цукру, 1 кг ягід калини. З води і цукру варимо сироп. Туди відправляємо вимиту калину і наполягаємо 5-6 годин. Ягоди виймаємо, а в рідину додаємо апельсини, перекручені на м’ясорубку. Сироп кип’ятимо 5 хвилин і знову додаємо калину, вимикаємо. Наполягаємо 5-6 годин. Після доводимо до кипіння, варимо 10-15 хвилин і відразу ж розливаємо по стерилізованим банкам, закриваємо герметично кришками.
Мус з калини з медом
Дуже цікавий калиновий мус з медом. Таке ласощі подобається навіть дітям.
Нам знадобиться 300 г калинового соку, 150 г цукрового піску, 100 г меду, 1,5 л води і 40 г желатину. Желатину дати піднебінного набрякнути в невеликій кількості рідини, додати решту води і, поставивши на вогонь, нагріти майже до кипіння. Потім додати сік калини, цукор, мед, перемішати і остудити до кімнатної температури. Потім збити все в пишну масу, розкласти по креманках і відправити в холодильник. Подавати, прикрасивши ягодами.
Простий, смачний і недорогий спосіб зміцнити імунітет.
калина восени
Калина в косметології
Для жінок калина хороша не тільки як ліки, але і як компонент косметичних засобів. Маски для шкіри, спиртові настоянки-тоніки, відвари з квітів і кори – все це досить ефективно допомагає доглядати за собою.
Наприклад, для жирної шкіри обличчя гарні поєднання з соку ягід, меду, рослинних масел і крохмалю. Для сухої краще додати до Калинового соку яйця, сметану.
Корисно обполіскувати волосся відварами кори або гілок. А квіти, настояні на горілці, відмінно допоможуть в боротьбі з висипом вугрів і розширеними порами.
Як бачимо, звичайна калина червона – справжній скарб, знахідка для всіх, кому важлива і краса, і здоров’я, і смачна корисна їжа.