Питання складне навіть не з юридичної, а більше з моральної точки зору. Адже щоб зробити все офіційно, досить звернутися в суд, написати заяву, зібрати документи і сплатити держмито. Коли дитина неповнолітня, а чоловік не бажає розлучатися, вам можуть дати час (від місяця до трьох) на те, щоб все зважити або примірятися. Після закінчення терміну, якщо примирення немає, сторони розводять без згоди одного іншої сторони.
Що стосується моральної сторони, то складнощів дійсно багато. Найбільша – дитина, якій важко зрозуміти, чому батьки більше не хочуть жити разом. Якщо чоловік – тиран, алкоголік або дебошир, тоді малюк простіше сприймає рішення матері, навіть відчуваючи якусь свободу від деспота. Але коли у дитини добрі стосунки з батьком, дуже складно пояснити, чому ви тепер не будете жити з татом, чому ти його більше не любиш.
Якщо відчуваєш в собі досить сил, за допомогою яких можеш спокійно, без звинувачень і образ колишнього, пояснити малюкові (і не один раз!) чому ви розлучаєтеся, тоді пробуй. Якщо не впевнена – не пошкодуй грошей і відведи дитину до досвідченого психолога. Інакше своїми необдуманими розмовами ти можеш заподіяти серйозну психологічну травму, наслідки якої позначаться на всій його подальшого дорослого життя.
Коли ти зрозуміла, що більше не можеш жити з уже колишнім коханим, і твердо вирішила розлучитися, навіть якщо є дитина, краще не поспішай (кілька днів уже нічого не вирішать), а продумай наступні моменти.
Над чим варто подумати, перш ніж розлучатися?
- Куди ти підеш з дитиною? Де ви будете жити?
- Чи зможеш ти сама утримувати малюка? Яку суму аліментів ти чекаєш від чоловіка?
- Як часто чоловік зможе бачити дитину? Щодня, як тільки захоче, по вихідним або ж взагалі не зустрічатися? Приймаючи це рішення, думай не тільки про своє вражене самолюбство, скривджених почуттях, а й про дитину.
- Як будете ділити майно після розлучення? Не треба тікати, прихопивши лише найнеобхідніше. Зрештою, не дарма ж воно «спільно нажите», твоя доля там теж є, навіть якщо ти не працювала. Відносно питань з нерухомим майном краще проконсультуватися з адвокатом.
Найлегше процес розлучення проходить за згоди сторін. Тому спробуй спочатку поговорити з чоловіком, підготуй і настрій його на серйозну розмову. Приведи свої обґрунтовані причини, через які ти не хочеш більше з ним жити. Якщо він просить другий шанс, іди назустріч. А раптом ще не все втрачено? Може, ти просто трохи поспішаєш? Адже ламати завжди легше, а от будувати нове – набагато складніше. Якщо ж все остаточно вирішено, запропонований список питань допоможе тобі підготуватися перед судом, щоб якомога спокійніше пережити процедуру розлучення.
Якщо чоловік поводиться зухвало, ображає і провокує в суді – стримайся. Постарайся пробачити йому. Можливо, саме таким чином він показує, наскільки йому боляче від твого рішення.
Як розлучаються, якщо є спільна дитина? Та практично так само, як без неї. Тільки потрібно бути подвійно сильнішими, мудрішими, думати за двох, адже тільки ти відповідаєш за свого малюка.