Карбований – це прийом фігурної нарізки овочів і фруктів, який застосовується для прикраси святкових страв. Різні шестерінки, гребінці та зірочки з овочів можна зробити карбовочним або звичайним ножем.
Без овочів і фруктів дуже важко уявити як повсякденний, так і святковий стіл. Овочі використовуються як гарніри до м’ясних і рибних страв, з них роблять чудові салати, готують начинку для пирогів, пиріжків і піци. Нерідко ми вважаємо за краще вживати овочі в самостійному вигляді, без з’єднання з якимись іншими продуктами. Кожен гість з наявного асортименту овочів може вибрати саме той плід, який йому хотілося б зараз з’їсти. В даному випадку, дуже стане в нагоді овочева нарізка. Непогана ідея поставити біля овочевої нарізки різні флакончики з соусами, спеції, приправи, і тоді будь-який з присутніх зможе приготувати в своїй тарілці салат-асорті з самостійно відібраних компонентів і заправити його за своїм смаком.
Фрукти використовуються в якості десерту. Їх можна подати перед прийняттям основної їжі, поки всі гості тільки збираються, коли не всі ще прийшли. Також фрукти подають по завершенню трапези.
Набір карбувальних ножів і ножів для приготування прикрас з овочів і фруктів.
Для того щоб фруктова або овочева нарізка виглядала більш апетитно, привабливо і урочисто, існують різні способи подрібнення овочів і фруктів. Серед найпростіших способів можна назвати нарізку часточками, кубиками (шашками), брусочками, скибочками, соломкою, кільцями і півкільцями, пластинками, кружечками, з виїмкою і без. Приготувати таку звичайну нарізку в стані абсолютно будь-яка господиня.
Але є ще один спосіб оформити тарілку з овочами і фруктами оригінально і зі смаком. Йдеться про техніку під назвою Карбований. Така фігурна нарізка овочів і фруктів у вигляді зірочок, шестерень і гребінців – свого роду мистецтво, якому можна легко і швидко навчитися. Користуються для нарізки звичайним, або гофрованим (карбовочним) ножем. Карбований овочів є одним з елементів карвінгу. Цей прийом особливо поширений в ресторанній та професійної кухні європейських країн.
Як виконувати Карбований
У чому ж полягає принцип Карбований овочів і фруктів? Уздовж поверхні коренеплодів (моркви, редиски, буряків, картоплі), а також уздовж огірків, помідорів, плодів яблук, лимона, ківі роблять звичайним або фігурним карбовочним ножем поздовжні борозенки (канавки). Канавки можуть бути різної глибини. Найчастіше їх роблять глибиною 2-3 мм. Потім плоди з борозенками нарізаються поперек, в результаті чого і виходять гарні зірочки, шестерні. (В перекладі з німецької «kerben» означає «робити насічки», в перекладі з польської – «karbowac» – робити нарізки або надрізати, насікати).
В середині такої шестерінки можна зробити круглу або фігурну виїмку, завдяки чому овочеве виріб набуває ще більш презентабельний вигляд. Якщо розрізати зірочку або шестерню навпіл, то вийдуть гарні гребінці. Якщо кілька шестерень з круглою виїмкою всередині злегка надрізати з одного боку, а потім з’єднати, протягнувши один в одного, то вийде незвичайна овочева ланцюжок. Особливо ефектно подібний ланцюжок виглядає як прикраса бордюру тарілок. Дуже легко з карбованние скибочки зробити метелика. Досить його бічні частини підрізати так, щоб вийшли фігури у вигляді латинської букви V. Дві фігури з’єднайте гострими кінцями, направивши широкі в протилежні сторони. Це будуть крила метелика. У центр помістіть вирізану з овоча або фрукта смужку, яка буде грати роль тулуба. Вусики рекомендую зробити з зрізаної стружки. Ось і все, метелик готова. Аналогічним способом можна виготовити гусячі лапки.
Карбовочним ножем можна також нарізати шматочки гофрованих овочів. Стружка огірка, моркви, лимона та інших плодів, отримана після Карбований, може бути також використана для прикраси блюд. Підключивши фантазію і з’єднавши візерунком шестерінки, гребінці, півкільця, ланцюжки, «гусячі лапки», зроблені з різнокольорових овочів, кулінари отримують цікавий орнамент. Особливо такі прикраси з декоративними обрисами, схожими на квітки і пелюстки, привертають погляд дітей, яких часом дуже важко змусити вживати корисні овочі в натуральному вигляді.
Карбованние можна як сирі, так і варені, солоні або мариновані овочі. Результат в будь-якому випадку буде просто приголомшливим!
Що потрібно знати, приступаючи до Карбований
- Перед тим, як виготовити їстівне прикраса, ретельно підійдіть до питання вибору овочів і фруктів. Плоди повинні бути гладкими, твердими, щільними, не можна використовувати перестиглі огірки з великими зернами. Однозначно те, що овочі та фрукти повинні бути чистими і сухими.
- Щоб прикраса виглядала свіжою, що не підсохлим, Карбований здійснюйте безпосередньо перед подачею блюда на стіл.
- Щоб овочі, які очікують Карбований, що не повяла, їх можна перед роботою опустити в холодну воду на пару годин.
- Зайву вологу, що утворюється на поверхні овоча при Карбований, можна прибрати паперовій або тканинній серветкою.
- Готові прикраси зі свіжого огірка, редиски, моркви можна приготувати за добу до подачі, а щоб вони не повяла і не висохли рекомендується їх помістити в холодну воду з льодом.
- Прикраси можуть поєднуватися з блюдом за кольором, а можуть і контрастувати. Головне, щоб вони підходили до смаку до основної страви. Само собою зрозуміло, що десерти необхідно прикрашати карбованние фруктами, а м’ясні страви – карбованние овочами. Для страв з морепродуктів та риби підійдуть прикраси з лимона. Не бійтеся доповнювати композицію з карбованние пластинок і скибочок різними соусами (кетчупом, гірчицею, майонезом).
- Приступайте до прикраси столу, керуючись принципом заходи. Вироби з карбованние овочів і фруктів не повинні закривати собою основне блюдо; намагайтеся не перевантажувати композицію.
- Щоб зірочки і шестерні виглядали акуратно і красиво, виконуйте надсечкі ножем рівномірно, на однаковій відстані одна від одної. Бажано, щоб борозенки на одному овоче були однакової глибини.
- І останнє: виконуючи такі апетитні і спокусливі овочеві прикраси, бережіть пальці і руки від хворобливих порізів.
Безумовно, Карбований в порівнянні з професійним карвінгом – процес до неподобства примітивний, але для організації домашніх банкетів дуже виручає. Навіть в будні оригінально оформлене блюдо створює атмосферу радості, ситуацію несподіваного здивування, збуджує апетит. Саме таким простим способом можна проявити свої художні здібності. Непогана ідея – залучити дітей до створення композиції з карбованние овочів і фруктів. Діти не тільки з захопленням вам допоможуть, але і з задоволенням з’їдять потім такі цікаві, яскраві та корисні прикраси.
Радуйте ваших близьких, гостей і звичайно себе. Смачного!!!