З необхідністю очищення духової шафи рано чи пізно доводиться стикатися кожної господині, адже після його використання на стінках найчастіше залишаються пригорілі крапельки жиру і частинки продуктів. І хоча деякі сучасні пристрої оснащені системою, що видаляє забруднення автоматично за допомогою піролізу, в більшості випадків камеру для запікання доводиться відмивати вручну, використовуючи спеціальні хімічні засоби або перевірені не одним поколінням способи. При цьому, який із методів би не був обраний, вся процедура забирає чимало часу і вимагає певних зусиль.
Отримати видимий результат догляду за кухонними помічницею з найменшими витратами можна, якщо здійснювати його своєчасно. Щоб не доводилося довго роздумувати над тим, як очистити духовку від жиру, краще не відкладати цей захід надовго і виробляти його по можливості відразу після того, як внутрішні поверхні трохи охолонуть. У цьому випадку навіть найпростіші «бабусині» рецепти виявляться такими ж ефективними, як і останні новинки побутової хімії.
Чисто там, де не смітять, а не там, де прибирають. Дотримуючись цієї заповіді, постеліть на дно духової шафи лист фольги перед приготуванням жирної їжі або запікання на решітці. Після приготування скрутіть і викинете фольгу. Дно духовки при цьому залишиться чистим.
Очищення спеціальними хімічними засобами
В останні роки на ринку з’явилося досить коштів, призначених для видалення забруднень після приготування кулінарних шедеврів. Різні спреї і гелі можуть як очищати деталі приладу від нагару, так і усувати неприємні запахи. Але зазвичай вони містять небезпечні хімічні елементи, тому їх застосування вимагає дотримання деяких заходів безпеки: працювати потрібно в рукавичках, в добре провітрюваному приміщенні, а після обробки – особливо ретельно промивати поверхні. Використовувати такі речовини бажано лише зрідка – у випадках, коли традиційні способи не дають помітного результату. З іншого боку застосовувати ці способи очищення радять виробники. А до виробників варто прислухатися.
Очищення традиційними способами
Традиційними можна назвати методи, випробувані на практиці не одним поколінням і вважаються безпечними. Але вирішуючи, ніж очистити пригоріла духовку, в першу чергу слід виходити зі ступеня її забруднення, адже іноді впоратися з жиром і нагаром зможуть лише спеціальні хімічні засоби. Проте, в більшості випадків цілком підійдуть і більш доступні способи.
- Лимон. Використання цитруса буде особливо ефективно, якщо за духовкою здійснюється постійний догляд і забруднення можна позначити як незначні. Для видалення жиру необхідно розрізати фрукт навпіл і однією з частин обтерти всю внутрішню поверхню кухонної помічниці, а через кілька хвилин пройтися по ній змоченою в теплій воді тканиною і обтерти насухо. Застосування цього способу допомагає досягти не тільки очищає, але і дезодорирующего ефекту.
- Оцет. Використання даного методу допомагає справлятися і з незначними забрудненнями, і з більш серйозними. Очищення оцтом полягає в тому, що його розводять в співвідношенні 3: 1 з водою і обробляють прогріту, але не розпечену, поверхня духовці. Після цього розчин ретельно змивають, а стінки обтирають сухою серветкою.
- Мило, оцет і сода. Мильна суміш добре очистить духовку як від гару, так і від жиру. Для її приготування господарське мило потрібно настругати або натерти на тертці і залити водою, щоб розмокнуло. В отриману кашку слід додати соду і трохи оцту, після чого перемішати все до утворення пасти. Суміш необхідно нанести на стінки камери для запікання і залишити на кілька годин, після чого ретельно змити, видаливши заодно і залишки забруднень.
- Мильна пар. Очищення за допомогою мильного пара вважається одним з найефективніших в боротьбі з пригорілим жиром, але підходить не для всіх типів жарочних шаф. У деко або містку чашу наливають воду з доданим до неї засобом для миття посуду. Цим складом обробляють стінки духовки, після чого ємність залишають всередині і включають прилад на 100 ° – 130 ° хвилин на 30. Закипіла вода осідає паром на панелях, розм’якшуючи жир. Вимкнувши вогонь, техніці дають трохи охолонути і інтенсивними рухами видаляють забруднення. Для завершення процедури по внутрішніх поверхнях камери залишиться пройтися вологою тканиною і обсушити їх серветками.
Всі наведені вище способи догляду за кухонними помічницею є універсальними і дозволяють очистити як газову духовку, так і електричні пристрої. Але перш, ніж переходити до активних дій по видаленню пригорілого жиру, слід вийняти знаходяться всередині листи, решітки та посуд. Також важливо пам’ятати, що зручніше рухатися у напрямку від задньої стінки вперед, завершуючи процес відмиванням дверцята і лицьовій панелі.
На дверцятах часом осідає жиру не менша, ніж на внутрішніх поверхнях самого шафи для запікання. Найчастіше на ній утворюються і малопривабливі коричневі патьоки, через які не видно, як запікається блюдо. Проте, можна легко очистити скло в духовці як за допомогою засобу для миття вікон, так і звичайної содою. Перший спосіб більш ефективний при незначних забрудненнях, а другий варіант впоратися із завданням серйозніше. Він зводиться до того, що поверхня посипають содою, злегка змочують теплою водою і хвилин через 30-40 протирають вологою тканиною, видаляючи і кашку, і бруд.
Приступаючи до догляду за кухонною технікою, не варто забувати і про елементарні заходи безпеки. Обов’язково перед початком робіт слід відключити пристрій від мережі живлення і перекрити доступ газу. Вкрай небажано застосовувати ножі або інші гострі предмети для видалення пригорілого жиру з поверхні, так як очищення електричної духовки або газового духовці таким методом здатна привести до пошкодження захисного покриття і погіршення експлуатаційних якостей. При використанні спеціальних хімічних препаратів необхідно відкривати вікна, а для захисту шкіри рук в ході клінінгових маніпуляцій – надягати гумові рукавички.
Безсумнівно, продукти, запечені в духовці, смачні і корисні. Але щоб приготування їжі приносило більше приємних моментів і не лякало перспективою трудомісткою очищення духовці, видаляти забруднення в ньому бажано відразу в міру їх появи. Або можна застосувати невеликі хитрощі. Наприклад, якщо ви готуєте на решітці, то підставте під основне блюдо деко, застелене фольгою, тоді все соки і жир не будуть капати на дно духовки. Також активніше використовуйте способи запікання в рукаві, в посуді з високими бортами. В цьому випадку догляд за кухонною технікою виявиться і простіше, і швидше.
Можливо, вам буде корисна стаття про те, як і чим чистити стеклокерамическую плиту. Потрібно доглядати за всієї кухонною технікою.