Для багатьох мікрохвильова піч є такою ж невід’ємною частиною обстановки кухні, як, наприклад, холодильник або чайник. Подібна затребуваність пояснюється тим, що прилад дозволяє швидко розігрівати або розморожувати продукти, а в деяких випадках здатний навіть замінити традиційну плиту з духовкою. На ринку побутової техніки сьогодні представлена велика кількість моделей від різних виробників, що пропонують пристрої від найпростіших, до просунутих і багатофункціональних. Щоб не заплутатися у всьому цьому різноманітті і придбати відповідну СВЧ з оптимальним набором опцій, необхідно знати, на що звертати увагу при виборі майбутньої помічниці.
Перш за все, слід визначитися з цілями, заради яких було придбано проектор. Якщо мікрохвильовка не використовуватиметься для створення кулінарних шедеврів, то замість приладу з масою додаткових характеристик раціональніше буде віддати перевагу моделям з мінімальним набором опцій. Це, в свою чергу, дозволить заощадити сімейний бюджет, адже не доведеться переплачувати за параметри, які залишаться незатребуваними під час експлуатації.
Важливо звернути увагу і на принцип роботи мікрохвильовки, обсяг внутрішньої камери і її покриття, а також на вид управління.
Тип мікрохвильової печі
Залежно від принципу роботи пристрою, виділяють 3 основних типи СВЧ-печей:
- використовують тільки мікрохвилі,
- поєднують мікрохвилі з грилем,
- комбінують мікрохвилі з грилем.
Апарати першого виду є найбільш простими в обігу і використовуються в основному для розігріву і розморожування продуктів, а також для приготування таких простих страв, як, наприклад, гарячі бутерброди. Якщо ж хочеться кулінарних шедеврів, то перевагу краще віддати багатофункціональним аналогам.
Гриль в поєднанні з мікрохвилями розширює можливості готування, дозволяючи запікати м’ясо і отримувати на продуктах рум’яної скоринки. Прилади такого типу обладнають або ТЕНовим, або кварцовим грилем. Перший забезпечує рівномірний прогрів їжі. До того ж в деяких моделях спіраль при необхідності може змінювати своє положення, дозволяючи краще прожарювати вміст. Другий швидше набирає потужність, і, так як є вбудованим, дозволяє збільшити місткість робочої камери і помітно полегшити догляд.
Конвекція робить СВЧ-пристрій воістину багатофункціональним і допомагає створювати справжні кулінарні шедеври. Готувати в такому апараті можна як з використанням окремих режимів, так і комбінуючи їх. Прилад, як правило, обладнаний нагрівальним елементом і вентилятором, який розподіляє тепло всередині печі. При цьому ефект виходить як в духовці, але без підвищення температури повітря в приміщенні. Така мікрохвильовка в деяких випадках здатна повністю замінити собою плиту і духовку, звільняючи місце на кухні.
Об’єм внутрішньої камери
Не менш важливим, ніж принцип функціонування, є і обсяг робочої камери пристрою. Саме від цього параметра залежить, яка кількість продуктів можна буде розігріти або приготувати за одне завантаження.
Так, для однієї людини цілком достатньо місткості 9-14 л, а для невеликої сім’ї вже знадобиться від 20 до 30 л. Якщо ж домочадців кілька або в будинку часто бувають гості, то бажано віддати перевагу більш ємного приладу з об’ємом до 40 л – в нього легко вмістяться і важкий шматок м’яса, і ціла птах, і навіть велика каструля.
Покриття робочої камери
Від внутрішнього покриття робочої камери багато в чому залежить термін експлуатації і простота очищення мікрохвильової печі. Найчастіше застосовують спеціальну емаль, здатну витримувати вплив високих температур і не вимагає великих зусиль при митті.
Легко видаляються забруднення і з гладкою керамічної поверхні, відмінною рисою якої є також стійкість до появи подряпин.
Вибираючи пристрій з камерою з нержавіючої сталі можна не боятися готувати часто і при будь-яких режимах. Однак при цьому слід враховувати, що для додання печі первинного лиску іноді доведеться неабияк потрудитися.
Тип управління
Зручність у роботі з мікрохвильовкою визначається не тільки внутрішнім покриттям, але і типом управління, яке буває механічним або електронним. Перший варіант самий зрозумілий і довговічний. Він являє собою дві обертові ручки, розташовані на передній панелі і дозволяють регулювати потужність випромінювання і час готування.
Все частіше сьогодні можна зустріти прилади з електронним управлінням, яке, в свою чергу, поділяють на кнопкове і сенсорне. Кнопки зручні для натискання і функціональні – вони дозволяють змінювати режими роботи СВЧ, встановлювати таймер, вибирати необхідні програми і потужність, ставити додаткові параметри. Плюс тактильних перемикачів в тому, що вони прості і надійні.
Сенсорна панель, на відміну від кнопок, гладка. З її допомогою можна вибирати потрібні опції лише легким дотиком. Така піч зручніше в догляді, так як немає побоювань, що волога потрапить в отвори і зіпсує прилад. До того ж, в подібних пристроях часто передбачена практично повна автоматизація роботи: електронна пам’ять забезпечує фіксацію найбільш часто використовуваних параметрів і швидкий запуск необхідної програми в подальшому. Залежно від моделі, апарат здатний зберігати в меню від 3-8 до 90 рецептів.
Додаткові параметри
Крім зазначених ключових моментів, на які обов’язково варто звернути увагу при виборі кухонної помічниці, є деякі нюанси, що здаються незначними, але здатні істотно зіпсувати враження від приладу в процесі його експлуатації.
Так, наприклад, при покупці бажано звернути увагу на довжину шнура – недолік або надлишок метражу може доставити певні труднощі і небезпеки.
Надмірно тоноване скло також викличе незручності, коли виникне необхідність визначити ступінь готовності страви за зовнішнім виглядом.
Заздалегідь потрібно уточнювати і про наявні додаткові функції, таких, як блокування від дітей, відключення звуку сигналів, можливості випікання хліба або готування на пару, а також про наявність спеціальних пристосувань типу багаторівневого гриля, мисок і підставок, що входять в комплектацію.