Вже не за горами новорічні свята. На зміну цьому році прийде Новий 2017 рік Півня. Так як символом наступного року буде Вогняний Півень, щоб його поважати, можна приготувати імбирні пряники, прикрашені зображенням півника, нанесеним цукровою глазур’ю. Такі ароматні імбирні пряники сподобаються не тільки дітям, вони зацікавлять і дорослих.
Складові:
Для імбирного тіста
- 125 г меду
- 125 г цукру
- 75 г маргарину
- 1 куряче яйце
- 300-350 г пшеничного борошна
- 25 г какао
- ½ ч.л. розпушувача тесту
- ½ ч.л. кориці
- 1 ст.л. рома
- щіпка імбиру
- на кінчику ножа кардамон
- за смаком ванільний і апельсиновий екстракти
для айсінгом
- 200-230 г цукрової пудри
- 1 яєчний білок
- але кінчику ножа лимонна кислота
- харчові барвники
Покроковий рецепт приготування і прикраси імбирного пряника «Півник»
У глибоку залізну піалу насипте цукор, додайте маргарин і мед.
Розігрійте суміш на водяній бані (як це правильно зробити, можна прочитати в рецепті «Медовик»), безперервно помішуючи, поки медова маса стане однорідною, а цукор повністю розчиниться. Потім охолодіть до кімнатної температури.
Вбийте в миску з остигнула масою куряче яйце.
Імбирні пряники – це ароматна випічка. Тому додайте в масу ром, какао, мелений імбир, корицю, кардамон, ароматні екстракти.
Порада: в імбирні пряники можна додати натерту на дрібній тертці цедру лимона і апельсина, а також при бажанні аніс і гвоздику.
Просійте пшеничну муку двічі, частина борошна змішайте з розпушувачем і введіть в тісто. Невеликими порціями додайте борошно, що залишилося.
Вимісити тісто і скачайте в кулю. Перекладіть тісто в миску і затягніть її харчовою плівкою (можна тісто в плівку замотати). Покладіть його на холод годин на 5-6, а краще – на ніч. Тісто не заморожувати!
Розкачайте імбирне тісто в рівний пласт товщиною приблизно 1 см. Формою для печива виріжте пряники. Деко застеліть харчовою папером і перенесіть пряники, помістіть їх на деякій відстані один від одного. Випікайте імбирні пряники в розігрітій духовці при температурі 170-1800С, приблизно 8-12 хвилин. Готові пряники остудіть.
Поки імбирний пряник остигає, приготуйте для його прикраси Айсінг, або цукрову глазур.
Все просто. Для цього збийте віночком білок з цукровою пудрою і лимонною кислотою до однорідної і стійкою маси. Айсінг повинен тримати форму при стікання з віночка. Готову глазур розділіть на невеликі порції і пофарбуйте в різні кольори. Перекладіть в пергаментні конвертики.
Порада: Айсінг на повітрі швидко висихає, тому посуд з глазур’ю необхідно накрити харчовою плівкою. У такому вигляді її можна зберігати в холодильнику 1-2 дні.
Імбирні пряники найзручніше прикрашати з тильного боку – поверхня найбільш рівна. Проведіть по всьому периметру пряника тонку лінію, намітивши, таким чином, кордони.
Заповніть цукровою глазур’ю і внутрішню частину імбирного пряника. Щоб Айсінг рівно ліг, акуратно «постукайте» пряником по столу. Залиште, щоб поверхня повністю висохла.
Намалюйте ескіз півника, використовуючи спеціальний харчовий олівець. Помаранчевої глазур’ю намалюйте лапки і грудку.
Коли глазур трохи висохне, намалюйте гребінець і «сережки».
Обведіть контур нижньої частини тулуба півника і зафарбуйте потрібним кольором. Також «намалюйте» і область очі (синьою глазур’ю). Залиште пряник, щоб цукрова глазур висохла. Порада: кожен нанесений ділянка повинна повністю висохнути, щоб при нанесенні іншого відтінку кольори не змішалися.
Прикрасьте фігуру півника різнобарвним хвостом, залишаючи між пір’ям простір (щоб не змішалися відтінки). Не забудьте «намалювати» і крило.
Зафарбуйте вільний простір хвоста айсінгом потрібного кольору. «Пожвавите» півника оком.
Точковим малюнком прикрасьте весь периметр імбирного пряника. Залиште в сухому приміщенні для повної просушки.
Пряник «Півник» готовий бути присутнім на вашому застілля в якості почесного гостя.
Творчих успіхів!
- Медяник «Сніговик»
- Випічка з гарбуза: рулет з шоколадною начинкою
- Салат «Різдвяний вінок»
- Салат «Сніговик»
- запечена баранина
- Запечена качка з грушами