Вакуумна упаковка – дивовижна помічниця сучасного споживача, яка дозволяє зберегти гастрономічні властивості продуктів і продовжити термін їх реалізації. Давайте обговоримо, наскільки обгрунтована популярність цього виробу.
Навряд чи хто стане сперечатися, що холодильник – одне з найкращих пристосувань, що допомагають збільшити термін зберігання продуктів. Однак і в ньому через кілька діб продукти все ж починають псуватися, підсихати, втрачати товарний вигляд. Справа в тому, що низькі температури хоч і значно уповільнюють розмноження бактерій і шкідливих мікроорганізмів, але все ж повністю його НЕ ісключают.Прічіна криється у впливі кисню на органічні і мінеральні речовини. В контакті з повітрям прискорюється процес гниття, бродіння продуктів харчування, освіти на них цвілі; в ході хімічної реакції окислення відбувається руйнування цінних вітамінів. Стає ясно, що відсутність кисню – це одне з основних умов, що забезпечують тривалість свіжості продуктів. Для реалізації такої важливої споживчої завдання в 20 столітті була придумана вакуумна упаковка, яка термін зберігання продуктів збільшувала в 3-5 разів.
Перші заводи, що випускають вакуумну упаковку і необхідне для неї обладнання, з’явилися в 50-60-х роках 20 століття в країнах Західної Європи. Тільки через 30 років нову технологію вакууму стали освоювати країни СНД. Спочатку виробництво було поставлено на потік в Москві, Санкт-Петербурзі, Києві, а потім поширилося і в інших регіонах.
Як це працює
Принцип дуже простий: будь-який продукт (м’ясо, ковбаса, сир, сир, риба, овочі, зелень) повинен бути поміщений в герметичний контейнер або пакет, з якого за допомогою спеціального насоса практично повністю видаляється повітря.
Правила застосування
Продукти, що містять велику кількість вологи, обов’язково поміщають в прохолодне місце. Тільки при відсутності контакту з киснем і за умови низькотемпературного режиму, істотно збільшується термін зберігання продуктів; вони не підсихають, що не обвітрюється, в меншому обсязі втрачають вітаміни. У вакуумі прекрасно зберігається аромат їжі. У такій упаковці в 3-4 рази швидше відбувається дозрівання засоленого або замаринованого м’яса, риби, грибів, овочів. А це означає, що ви завжди зможете порадувати себе і близьких смачним і свіжим ласощами.
Вакуумна упаковка може застосовуватися не тільки по відношенню до швидкопсувних продуктів, але і для зберігання різних видів круп, сухих макаронних виробів, борошна. Однак на відміну від вологих, сухі продукти після упаковки не вимагають приміщення в холодильник.
Крім всіх перерахованих властивостей, вакуумна упаковка забезпечує гігієнічне збереження їжі, дозволяє заздалегідь розфасувати товар по певної ваги, сприяє збереженню природного кольору продуктів, виключає потрапляння в них вологи і сторонніх запахів. Додатковим бонусом є її прекрасний естетичний вигляд. Це незамінна помічниця харчових підприємств, ресторанів і простих обивателів, які дбають про якість їжі, що вживається.
устаткування
Апарат для вакуумної упаковки являє собою автоматичний електричний або ручний насос для викачування повітря з певною ємності. Електричні машини коштують дорожче, але працюють ефективніше. Вони здатні швидше виконати відразу кілька циклів упаковки. Їх в основному використовують на підприємствах. Але є і ручні насоси, які хоч і менш надійні, зате дуже зручні для використання в домашніх умовах. Нерідко на виробництві продукти буквально вплавляют в термопленку (термічну вакуумну упаковку).
Апарати можуть бути підлоговими і настільними, мати різну потужність і величину. На дрібних підприємствах і в побуті найзручніше користуватися компактними і портативними апаратами.
Вакуумні пакувальники застосовуються для поліетиленових пакетів, а також для різних харчових ємностей. Розмір ємностей і пакетів може бути різної величини. У продажу є і спеціальні кришки для вакуумування, якими можна накривати звичайні банки зі скла. Після приміщення продуктів в банку, вона накривається цієї кришкою. До кришки під’єднують трубку-перехідник вакуум-апарату і запускають процес. Після завершення роботи кришка закривається.
Вакуумні апарати повинні відповідати певним характеристикам:
- прилад повинен бути безпечним для користувача;
- відрізнятися універсальністю – для нього повинні підходити ємності, пакети і контейнери від різних виробників;
- апарат повинен забезпечувати користувачеві можливість відстеження процесу роботи.
Нерідко народні умільці споруджують «техніку» для вакуумної упаковки самостійно, використовуючи при цьому пилосос, насос від велосипеда. Але в даному випадку потрібно розуміти, що такі апарати відрізняються сумнівною надійністю, не гарантують якісний результат. Тому з величезного асортименту обладнання для вакуумної упаковки краще знайти в продажу бюджетну і зручну споживчу модель.
Інші сфери застосування вакуумної упаковки
Вакуумна упаковка знайшла застосування не тільки на харчових підприємствах, а й у косметичній, фармацевтичній, легкій промисловості. Наприклад, безповітряному упаковка одягу, матраців, дозволяє вирішити кілька завдань:
- зменшити вагу і об’єм упакованого товару;
- захистити його від попадання пилу, вологи;
- захистити товар від проникнення молі та інших комах;
- захистити металеві частини товару від іржі
Фармацевти і косметологи, використовуючи вакуумну упаковку, переслідують цілі:
- зберегти цілющі і живильні властивості продукції;
- захистити логотип фірми від можливих підробок.
Апарати для вакуумної упаковки незамінні в тому випадку, якщо ви купуєте велику кількість їжі на тривалий термін, відправляєтеся в туристичний похід, на пікнік, довго транспортуєте або зберігайте продукцію домашнього виробництва. Як бачите, обладнання для вакуумної упаковки стає все більш популярним, постійно розширюється сфера його застосування.
Пропоную на відео переглянути, наскільки легко і зручно користуватися приладом: