Серед дачників стають все більш популярними нові види огірків: і китайські білі, і млинцеві без пупиришків, і так звані індійські. Якого тільки добра немає на ділянках наших садівників! Момордика – одна з таких чудасій. Цей огірочок виглядає дуже дивно: він просто-таки обліплений наростами. Після дозрівання момордика стає надалі непривабливою – вона набуває вигляду великий помаранчевої гарбуза, «вивернула» навиворіт. Проте, цей екзотичний овоч смачний і корисний.
Що таке момордика
Момордика (наголос – на передостанній склад) – це однорічна витка рослина сімейства гарбузових. Його ще називають індійським огірком, індійським гранатом, шаленим огірком, шаленою динею, бальзамно грушею і гіркою гарбузом. У перекладі з латині назву момордики означає «кусачий»: а й справді, листя рослини жалять, поки момордика НЕ зацвіте.
вирощування момордики
Рослину висаджують, подібно звичайному огірку: після висадки насіння (кінець березня – початок квітня) сходять два листочка, а потім – стебло. Момордика дуже в’ється, тому без опори тут не обійтися. Ця рослина виростає досить високим – до 2 м, і при цьому має невеликі гарні листи.
Кущ момордики на дачній ділянці.
Цвіте момордика невеликими світло-жовтими квітками, схожими на квітки звичайного огірка, починаючи з червня. Потім на рослині утворюються зав’язі – крихітні пупирчатие огірочки. Вони поступово стають жовтуватими, а потім – яскраво-помаранчевими. Момордику можна вважати стиглої, коли плід тріснув, і навколо нього розлетілися яскраві насіння.
Плоди момордики дозрівають дуже довго – кілька місяців. Тому вирощування рослини підійде лише тим садівникам, які мають можливість постійно доглядати за момордики, що не відлучаючись надовго.
Догляд за момордики досить нескладний: просто потрібно часто поливати рослину (земля у стебла повинна бути постійно вологою – це обов’язкова умова плодоношення). Крім того, рослина любить світло і важливий повітря.
Момордика в кулінарії
Деякі думають, що раз момордику називають огірком, то і споживати плоди потрібно тоді, коли вони нагадують огірки. Насправді ж, зелені плоди – це тільки перша фаза їх дозрівання, тому овоч в цей період дуже гіркий.
Якщо ви все ж вирішили поласувати зеленою момордики, плоди краще вимочити в розсолі (він прибере гіркота). Потім використовувати цей овоч можна, як звичайний огірок: готувати салати, тушкувати на гарнір і навіть солити на зиму.
Ще один варіант вживання момордики в їжу – це зовсім крихітні плоди, яким ще немає і 10 днів. В такому випадку, овоч не буде гірчити.
Плід момордики тільки зав’язався.
лікувальна момордика
Цілющими властивості має бальзамическая момордика. Її коріння, листя і насіння використовують для приготування різних ліків. Момордика допомагає при панкреатиті, панкреатопатія, хворобах підшлункової залози. А самі плоди овоча мають протизапальну, в’яжучим, протиблювотну, спазмолітичну, заспокійливу і навіть антиоксидантну дію.
До речі
Називати момордику індійським огірком неправильно: справа в тому, що звичайні «наші» огірки теж родом з Індії. Саме там ця рослина з’явилася на світло, і вже згодом поширилося по світу.