Для кожного православного найзначнішим і найбільш суворим з усіх посад є Великий піст. Під час посту забороняється вживати спиртні напої і палити. Варто виключити з раціону м’ясо, птицю, рибу, яйця, тваринні жири, молочні продукти, майонез. В пост необхідно відмовитися від поїдання здобних булочок і білого хліба, макаронних виробів і цукерок. До складу цих продуктів входять жири тваринного походження. В пост слід їсти тільки рослинну їжу: овочі та фрукти, різні соління, сірий і чорний хліб, сухарі і сушки, сухофрукти і горіхи, гриби, киселі і чай, а також каші, приготовані на воді. Під час Великого посту вживати рибу дозволяється тільки на Благовіщення Пресвятої Богородиці і Вербну неділю. Однак не забороняється використовувати в їжу морепродукти. Багатьом може здатися, що пісний стіл одноманітний і дуже мізерний без звичних улюблених страв. Однак це не так. Існує безліч смачних і поживних страв, які здатні пісний стіл зробити повноцінним. Це різні борщі і супи, овочеві та фруктові страви, каші і навіть ароматна випічка, з використанням в якості начинки маку, родзинок, лимонів, ягід і фруктів. Не обходиться пост і без солодощів, пастили і халви, пряників і варення, желе і киселів, що приносять радість не тільки дітям, а й дорослим.
Головне завдання кожної господині під час Великого посту – урізноманітнити меню пісними стравами, щоб для тих, хто поститься домочадців пост пройшов легко і радісно. Що приготувати в пост? Звичайно, бажано готувати звичну їжу, але без вмісту продуктів тваринного походження.
Більшість перших страв вже адаптовані до посту. Всього лише треба м’ясний бульйон замінити на овочевий. І обійтися без заправки сметаною в разі пісних щей або пісного борщу. Щоб поліпшити смак цих перших страв, можна овочі перед закладкою злегка підсмажити на олії. Перше блюдо стане набагато ароматні, якщо в кінці варіння додати подрібнений часник, зелень і різні спеції. Ось ще кілька рецептів пісних перших страв: суп-пюре з картоплі, щавлевий суп, грибний суп з печериць. Багато господинь дуже часто для домочадців готують каші. Під час посту їх також можна варити, але тільки не як прийнято традиційно на молоці, а тільки на воді, не заправляючи вершковим маслом. Завдяки великій різноманітності круп (гречка, рис, вівсянка, перловка) пісний стіл не буде мізерним.
До пісним каш для поліпшення смаку рекомендується подавати різні соуси, солодкі і несолодкі, з використанням ароматних прянощів і приправ. Солодкі соуси можна приготувати на основі фруктів і ягід (абрикосовий соус), горіхів і сухофруктів, киселю або варення. Заправити пісну кашу також можна несолодкими овочевими або грибними соусами, або ж додати овочі і гриби в процесі приготування страви (гречана каша з грибами). Багатьом сподобається солодка рисова або пшоняна каша з гарбузом, вівсянка з сухофруктами, гречка з морквою і цибулею або плов з грибами. І цей список можна продовжити до безкінечності, адже чимало пісних рецептів перейшли на нашу кухню від предків. Як втім, і безліч смачних пісних десертів.
Ще кілька пісних рецептів приготування каш:
- Запарені гречка;
- кутя;
- Ячна каша (тут замість вершкового масла використовуйте рослинне);
- Рис в мікрохвильовці і рис по-французьки.
Не вдаючись в подальші міркування, відразу оголосимо список друге пісних страв:
- Пісні вареники;
- Рисові зрази з грибами;
- Овочеве рагу;
- Тушкована капуста;
- Картопляні дольки з розмарином і зернами гірчиці.
В піст не варто забувати про соління:
- мариновані гливи та мариновані печериці;
- консервовані помідори і огірки;
- різні асорті з томатів, огірків і болгарського перцю;
- квашена капуста і капуста швидкого засолу.
А вже скільки різних овочевих і фруктових салатів можна приготувати:
- з дайконом;
- з буряком і мандаринами;
- з авокадо, апельсинами і маслинами;
- картопляний салат;
- Мункачіна;
- з печеними баклажанами і солодким перцем;
- дачний салат;
- салат з редискою і перцем;
- а також морква по-корейськи і селеру по-корейськи.
Окремим пунктом хотілося б додати в список пісних страв паштет з квасолі з горіхами.
Щоб піст пройшов радісно не варто забувати про солодкі ласощі, яких існує велика різноманітність. Це всілякі фруктові пюре та фруктове морозиво, киселі і желе, пісна лимонна випічка і макові рулети, запечені яблука з горіховою начинкою та багато іншого. Замісити пісне дріжджове тісто і напечіть пиріжків з будь-пісною начинкою, наприклад, пиріжки з яблуком. Приготуйте пісний пиріг з яблуками. Або побалуйте себе пісними млинцями з будь-яким варенням.
До речі про вареннях, які ми заготовили влітку і які особливо стануть в нагоді в пост:
- з жимолості;
- з кульбаб;
- з суниці;
- з чорної і червоної смородини;
- з вишні з кісточками і без;
- з брусниці;
- з полуниці;
- та інших ягід і фруктів.
Як з’ясувалося, пісний стіл дуже смачний і різноманітний, тому під час посту нам не загрожує голод і поганий настрій. Адже головне призначення поста – це очищення душі і тіла, яке дарує радість і здоров’я. А при великій різноманітності продуктів в магазинах кожному під силу організувати смачний і різноманітний стіл на весь час посту.