Компоти на зиму дуже популярні. Наприклад, я завжди закочував компот з глоду (неймовірно корисний), компот з обліпихи і яблук (у нашої бабусі росте велике обліпихи дерево), компот з кизилу, компоти асорті, вишневі компоти … Простіше сказати, які компоти я не консервують.
Але найпопулярніший компот взимку в нашій родині – айвовий. Я в обов’язковому порядку заготовлюю кілька баночок. Компот з айви не схожий ні на який інший. Ви просто повинні його спробувати!
Яскравий аромат і неповторний смак компоту з айви, який ви відкриєте взимку, щоб згадати річний смак, здасться вам найкращим на землі. Вся справа в пектине, яким так багатий цей фрукт – жодне яблуко не подарує такий соковитості компоту, як айва.
Саме тому необхідно заготовити на зиму якомога більше смачного і корисного напою, тим більше що це робиться зовсім не складно! Готувати компот з айви на зиму ми будемо без стерилізації та зайвого клопоту. У список інгредієнтів для компоту ви можете також включити і лимонну кислоту, і корицю, і мед і т.д. Головне, щоб вони поєднувалися з айвою за смаком.
А яке айвовое варення приголомшливе! Жодного разу не варили? Спробуйте, це неймовірно смачно!
Інгредієнти для компоту з айви
- 1 кг айви
- 300-400 г цукрового піску
- 3 л гарячої води
Компот з айви на зиму – покрокове приготування
Айву помістіть в ємність і як слід промийте зовні, так як цей фрукт покритий захисним ворсистим шаром. Саме його і необхідно змити. Для цієї мети дуже зручно використовувати м’яку щітку.
Потім розріжте кожну айву навпіл, а потім ще навпіл. Фрукт дуже твердий, тому ви можете скористатися невеликою сокиркою. Звільніть четвертинки від насіннєвих коробочок і знову промийте.
Наріжте промиті четвертинки на невеликі шматочки, помістіть їх в каструлю. Намагайтеся нарізати все якомога швидше, так як м’якоть айви моментально темніє при зіткненні з повітрям. Щоб цього уникнути, якщо ви плануєте зварити компот пізніше – помістіть нарізку в воду з розчиненою в ній лимонною кислотою.
Всипте в каструлю цукровий пісок.
Залийте все гарячою водою і помістіть ємність на плиту. Варіть компот з айви на зиму близько 20-25 хвилин з моменту закипання.
Готовий компот з айви виходить соковитого оранжево-рожевого кольору і дуже приємно пахне.
Розлийте його в підготовлені чисті стерилізовані банки ополоником разом з шматочках айви.
Укупорьте залізними кришками за допомогою закаточного ключа. Переверніть банку верх дном і перевірте щільність закачування. Після цього можете помістити ємність з компотом з айви в плед або під ковдру.
Дайте айвовому компоту в банку охолонути і перемістіть його в комору.
Будь-компот, заготовлений про запас на зиму, завжди виручає в холодну пору року! Дістало баночку з підвалу і знову наче в літо поринаєш. А дітлахи особливо дуже люблять компотики з солодкою випічкою. Компот з айви на зиму – рецепт для найдбайливіших господинь і сучасних мам!
Приємного вам взимку апетиту!