Всі ті, чиє дитинство і юність (а у кого-то і зрілі роки) пройшли в Союзі, до сих пір з теплотою згадують страви радянської кухні. І хоча такого терміну немає, але кухня-то така існує. У наших серцях, в наших спогадах.
Це улюблені з дитинства страви, що готуються у свята і будні. Це походи з батьками або друзями в кафе-барі: легендарний радянський пломбір з лимонадом «Буратіно» або молочним коктейлем, посипаною тертим шоколадом. А дефіцитні продукти, здобуті до сімейного торжества або Нового Року, здавалися нам вдвічі смачніше.
Дитинство давно позаду, та й гастрономічний прогрес не стоїть на місці. Але все ж, ностальгія частенько повертає нас в минулі часи. І нехай навколо достаток фруктової екзотики, але кожна людина, народжений в СРСР, неодмінно зустріне Новий Рік саме з мандаринами. Тими самими, так обожненими всієї радянської дітворою. А з багатого асортименту шампанських вин, звичайно ж, вибере «Советское».
Часи змінюються, а разом з ними і мода. Не тільки в одязі, але і в кулінарії. Нині в тренді піцерії і суші-бари. Калейдоскоп різних кухонь світу широко представлений в ресторанах: японська кухня, італійська, французька, китайська та багато інших. Але частинка душі назавжди залишилася в минулому. Там, де винахідливі уми технологів та кмітливі господині готували цікаві страви, що ввібрали в себе елементи кухонь республік, що входили до складу Союзу.
Давайте ж згадаємо легендарні страви радянської кухні, занурившись все разом під смачні і незабутні спогади. Дуже смачні торти і домашня випічка, перші і другі страви, неповторні салати та м’ясні страви, улюблені закуски і найкращі в світі цукерки. А відповідність ГОСТам гарантувало покупцям високу якість і натуральність продукції. Ну і, само собою, без всяких там ГМО …
закуски
Як водиться, почнемо з закусок. Бо саме вони випереджають трапезу, збуджуючи апетит присутніх за столом.
Заливна риба
Ця холодна закуска популярна і понині. Відварна риба в ароматному бульйоні, звареному за всіма правилами. Заливаючи шматочки рибки бульйоном з розведеним в ньому желатином, додаємо красиво нарізані відварену моркву і яйця. Не забуваємо про гілочках зелені. Тільки Надюша з «Іронії долі» не впоралася з цим цього блюда. Ми ж готуємо його віртуозно, чи не так?
холодець
Побратимом заливний риби є всіма улюблений холодець. Він поза часом і поза конкуренцією! Хоч зараз біжи в магазин за свинячими ніжками, м’яском і діставай із засіків відерні каструлю! Гаряча картопелька і холодна закуска – ідеальне поєднання.
Наш рецепт: Холодець в мультиварці – використовуємо сучасну техніку.
Ікра кабачкова
Багато дітей і дорослі дуже любили її тоді і, ставши старше, все також обожнюють її зараз. Ще одна закуска, згадувана в улюбленому кіно. У фільмі про Івана Васильовича її подали до столу монаршої персони на ряду з чорної і червоною ікрою. Ми обома руками за такий вибір! Часто намагаючись відтворити цю (здавалося б) нехитру закуску в домашніх умовах, приходиш до висновку, що промисловий варіант таки краще. Якщо ви не змогли розгадати її секрет, то вибирайте надійного і перевіреного виробника.
Наш рецепт: Кабачкова ікра в мультиварці великими шматочками – знову сучасна техніка приходить на допомогу.
Фарширований перець
Спочатку фарширували перець в молдавській і азербайджанської республіці, а потім і по всьому Союзу. Також цей рецепт був популярний в дружніх нам Болгарії і Румунії. Блюдо досі не втратило своєї популярності. Наповнивши перці рисово-м’ясним фаршем або овочевий (вегетаріанської) начинкою, їх можна покласти в морозилку, заготовивши про запас. А в разі необхідності дістати і протушкувати в соусі або запекти в духовці за цим рецептом.
Порада: Можна заморозити на зиму болгарські перці без начинки.
голубці
Ще один фарширований овоч – капуста. Голубці готували спершу в російській, українській та білоруській республіках, а потім вони стали популярні і по всьому Союзу. Схожі страви відомі й улюблені в країнах Середньої Азії та Туреччини. У начинку, крім м’яса і цибулі з морквою, кладуть рис або гречку. Також в різних варіаціях можуть додавати перловку або кукурудзяну крупу. Існує і спрощений варіант цієї страви – ліниві голубці.
Всі рецепти голубців тут.
салати
Меню радянських їдалень пропонувало нам салати на будь-який смак: легкі овочеві і ситні м’ясні чи рибні. З легкої заправкою і присмачені сметаною або майонезом.
Олів’є
Поза всякими сумнівами, «Олів’є» був салатом №1 на святковому столі будь-якого радянської людини. Та й зараз він не здає своїх позицій. Красива назва і доступність інгредієнтів забезпечили йому популярність на довгі роки. М’ясний салат – це друга назва творіння Люсьєна Олів’є. Рецепт, створений ним ще в далекому 1860 р має безліч інтерпретацій, кардинально відрізняються один від одного. В меню ж європейських ресторанів він представлений під назвою «Російський салат».
Наш рецепт: спробуйте відійти від канонів і приготувати олів’є з червоною рибою – це дуже смачно.
Оселедець під шубою
Ще один безумовний фаворит – салат «Оселедець під шубою». Рецепт, що з’явився на початку ХХ століття, (а саме в 1918 році) був презентований в трактирах купця Анастаса Богомилово. А первинна назва «Ш.У.Б.А.» було абревіатурою, що позначала наступне – «шовінізм і занепаду – Бойкот і Анафема». Ось такий оригінальний спосіб був знайдений кухарями, щоб преміюють відвідувачів, які ворогують між собою на політичному ґрунті. Винахід довелося відвідувачам за смаком, вони стали більше закушувати і менше буянити. Згодом ця історія забулася, а назва трансформувалася в відомий нам варіант. На столах радянських громадян цей салат з’явився в 60-х роках, а починаючи з следущего десятиліття (і понині) став повсюдно любимо.
Наш варіант: Красива порційна подача оселедця під шубою.
вінегрет
Здавалося б, такий нехитрий рецепт, але не менш улюблений усіма, що живуть на теренах пострадянського простору. З’явився цей рецепт в 19 столітті і з тих пір популярний. Це відмінне блюдо для дієтичного харчування і для людей, що бажають зберегти фігуру. Адже в ньому відсутні такі калорійні продукти, як м’ясо і майонез.
Наш рецепт: Вінегрет з квасолею – знову трохи відходимо від класики.
Мімоза
Смачний салат з поетичною назвою «Мімоза». Традиційно він готувався в СРСР для жінок в день 8 Березня і оформлявся відповідно: красиво і апетитно. Його смак дивно ніжний і яскравий. Хоч цей салат досить легкий, але виходить він досить ситним.
Наш варіант: Мімоза з консервами і яблуком.
Перші страви
Є традиційні супи, звані словом – гаряче. А є холодні, що подаються навесні і влітку. Але і ті і інші ми незмінно любимо і їмо з великим задоволенням. Представлені тут супи ми полюбили саме з тих часів, коли півтора десятка республік були єдиним братнім союзом.
окрошка
Назва цієї страви походить від дієслова «кришити». Відповідно до назви, воно являє собою мелконарезанную суміш ігредіенти, що входять до складу, заправлену квасом. Такий варіант холодного супу пропонували скуштувати ще в 18 столітті. Згодом змінювався і склад продуктів і сама заправка. М’ясний складової могла бути домашня птиця, дичина і навіть риба. А хтось вважає за краще ковбасу. Заправляють «Окрошку» не тільки квасом. Хтось віддає перевагу сироватці, мінеральній воді або навіть пива. Додавайте сметану, дрібно нарізану зелень і насолоджуйтеся!
Наші рецепти:
Традиційна окрошка на квасі;
Окрошка з кефіром і мінералкою;
Окрошка на сироватці.
розсольник Ленінградський
Розсольник «Ленінградський» можна приготувати на м’ясному бульйоні або зробити його вегетаріанським. А деякі вважають за краще в якості основи грибний відвар. Одні використовують мариновані огірки, інші ж люблять класти солоні. Нарізати їх кубиками, соломкою або потерти на крупній тертці – це не принципово. Але секрет особливого розсольнику полягає в додаванні огірків в цибульний-морквяну зажарку. Пасеруємо огірки разом з овочами, ми отримаємо неповторний результат! Перловку краще зварити окремо, щоб суп вийшов прозорим і не був слизових.
Наш рецепт: Розсольник з нирками і перловкою.
Тут багато рецептів борщів, тому що у кожної господині він свій і неповторний.
Другі страви
А ось і легендарні другі страви, які ми із задоволенням куштували в закладах громадського харчування. І з не меншим задоволенням готували їх будинку, насолоджуючись смаком улюбленої їжі.
Макарони по флотськи
Всі пам’ятають і люблять таку складову радянського меню, як макарони «За-флотськи». Подібне блюдо ще в середні століття тамували голод моряків і мандрівників. А в Росії стало відомо в 18 столітті. Широку популярність макарони «За-флотськи» придбали в ході Великої Вітчизняної війни, насичуючи піхоту і морський флот. Для військових того часу замість м’ясного фаршу використовували тушонку. Бажаючі можуть обсмажити м’ясний фарш з томатною пастою. Вегетаріанці замість м’яса використовують шматочки сої.
котлети пожарські
Назва цих популярних в Союзі соковитих котлет походить від прізвища Євдокима Пожарського. Цей чоловік тримав заїжджий двір і шинок у Торжку, на кухні якого і були приготовлені ці дивовижні котлетки. Один постоялець, не маючи коштів для оплати ночівлі, розплатився з господарями чадним рецептом котлет з рубленого м’яса в сухарной паніровці. Сам Олександр Сергійович Пушкін бував у цьому закладі і в своєму листі дуже рекомендував покуштувати цих котлет. Імператору Олександру I (шлях якого пролягав через Торжок) вони також припали до смаку. У наш час пожарські котлети увійшли в меню ресторанів, що не залишившись лише общепитовских стравою.
Котлети по-київськи
Шикарні і ефектні котлети «По-київськи» бажані на будь-якому столі. Це м’ясне блюдо є різновидом котлет і готується з відбитого курячого філе. Його родзинкою є начинка з охолодженого вершкового масла. І не просто його замороженого шматочка, а неодмінно масла метрдотель. Це розм’якшене масло, змішане з дрібно нарубаної зеленню, охолоджене до твердості у вигляді валиків овальної форми. Сформовані котлети двічі панірують і готують у фритюрі. Вони дуже популярні і далеко за межами колишнього Союзу. Їх можна зустріти в меню закордонних ресторанів. Там наші улюблені котлети називають «Chicken Kiev».
На жаль, кулінари нашого сайту ще не готували ці відомі другі страви. Треба поставити їм на вигляд.
На десерт
торти
Торти були улюбленими ласощами радянської дітвори. Присутність цього апетитного красеня на святковому столі було в ті часи символом достатку і достатку. Рецептура суворо дотримувалася і залишалася незмінною, гарантуючи високу якість. Подача торта до святкового столу була довгоочікуваною і була апогеєм будь-якого торжества.
торт Київський
Цей торт був справжньою візитною карткою Радянського Союзу. Нині ж він гідно представляє Україну, символізуючи її столицю. Рецептура була розроблена в 1965 році кондитерами Київської фабрики ім. Карла Маркса. Творіння рук Костянтина Петренка і Надії Чорногор припало до смаку і стало улюбленим ласощами багатьох любителів солодкого. Мій рецепт Київського торта.
торт Прага
Великим попитом і понині користуються твори неперевершеного майстра – кондитера Володимира Гуральник. Він створював свої шедеври на кухні московського ресторану «Прага». Там і з’явився на світло торт з однойменною назвою. І тут же став одним з фаворитів. Придуманий в Москві торт є варіацією знаменитого австрійського торта «Захер».
Наш рецепт: Шоколадний торт за мотивами Праги.
Торт Пташине молоко
Нам знаком ще один торт, створений Гуральник – Пташине молоко. Тонкий корж під шаром ніжного суфле і шоколадна глазур – просто і лаконічно, але шалено смачно! За цим повітряним ласощами шикувалися величезні черги. До речі, саме він став першим тортом в СРСР, на який був виданий патент.
торт Казка
Казково смачний і оригінально оформлений торт так і називається – «Казка». Він являє собою поліно, покрите милими грибочками і розсипом симпатичний квіточок. Бісквітний корж, сироп для просочення з додаванням бренді, чудовий крем, а також «казковий» декор зробили його загальним улюбленцем. Дітвора від нього просто в захваті!
торт Шахтарський
Справжня мрія будь-якого ласуни, а особливо шокоголіков! Адже він складається з товстого шару темного шоколаду з додаванням горіхів. Така собі величезна шоколадна цукерка! Його рецепт був розроблений на Луганській кондитерській фабриці в 60-х роках. Справжня шоколадна «бомба», яка гарантувала захват будь-якого покуштувати.
Відвідайте нашу рубрику Торти і виберіть рецепт на смак.
цукерки
А про смачні радянські цукерки хіба можна забути? Звичайно ж ні! Ось і ми не змогли. Перераховувати можемо до безкінечності. Всі вони неповторні, різноманітні, най-най кращі в усьому світі. Так нам здавалося в дитинстві … Точно так само ми вважаємо і зараз. «Кара-Кум» і «Червоний мак», «Білочка» та «Ведмедики на Півночі», «Маска» і «Веселі чоловічки». Шоколад «Оленка» і «Чайка». І ще дещо зовсім особливе і неймовірне …
цукерки Планета
Величезні за розміром і моторошно смачні – такими ми пам’ятаємо цукерки під назвою «Планета». Відкриваєш коробку, а там парад цих самих планет! Неймовірне гастрономічне задоволення і непідробний дитячий захват. Причому, викликали вони таку реакцію не тільки у дітей. А яку з них ви з’їдали першої? Обсипану вафельної стружкою або покриту шоколадної посипкою?
Цукерки Курочка Ряба
Ці цукерки вразили споживачів в саме серце не тільки смаком, але і оригінальністю упаковки. Мало того, що цукерки виконані у формі яєчок, знесених казкової курочкою. Так ще й коробка, зроблена у формі яйця, усередині є гніздечко. Там, на сіні і розмістилися чарівні яєчка. І одне з них, безумовно, золоте!
Є безліч страв радянської кухні, рецептами яких ми продовжуємо користуватися і зараз. Чудова домашня випічка за перевіреними часом рецептами. До них відносяться печиво Горішки зі згущеним молоком, випікається в спеціальній сковороді, і домашні вафлі. Адже майже у кожної господині є Електровафельниця зі знаком «Зроблено в СРСР». А як пишалися собою господині, подаючи гостям оригінальний торт «Мурашник» або тістечка Картопля, приготовані власноруч.
Часи Союзу давно канули в Лету, а ми продовжуємо любити кухню того часу. Готуємо і будемо готувати смачні радянські страви і з задоволенням дивимося старі добрі фільми, зняті в СРСР.