Гостьовий відгук про м’ясорубці
Я купила м’ясорубку ZELMER 986.85 близько року тому. Раніше жила у мами, у неї була м’ясорубка Moulinex DKA24E. А коли стала жити окремо, то м’ясорубки в господарстві стало не вистачати.
Переваги м’ясорубки ZELMER 986.85 перед Moulinex DKA24E
Сказати чесно, від маминої м’ясорубки я в сильному захваті була: хоч там і були різні овочерізки, але легше було подрібнити морква або томати на тертці, ніж на м’ясорубці. У м’ясорубці Мулинекс такий корпус для овочерізки, що потерті овочі вилітають на всі боки, але тільки не в ту миску, куди треба. Потім більше прибирати доводиться. Тому я і вирішила обійтися лише м’ясорубкою без овочерізки (зараз дуже шкодую).
При виборі м’ясорубки продавець-консультант порадила нам з чоловіком звернути увагу на м’ясорубку ZELMER: вона і за ціною була дешевше, ніж Moulinex. Також ZELMER обладнана захистом двигуна в разі блокування, представленої у вигляді пластмасової деталі в місці з’єднання металевого корпусу і самої м’ясорубки. Нібито при блокуванні двигуна ця деталь ламається (вона вільно продається, коштує копійки), але сам двигун не згорає.
Звичайно, ціна – вирішальний фактор. Вплинули ще й розміри: ZELMER 986.85 набагато менше, ніж Moulinex DKA24E. У нас кухня маленька, не хотілося відводити цілу полицю для м’ясорубки.
При написанні статті знайшла ролик про порівняння м’ясорубок Zelmer і Moulinex. Якщо що, це реклама.
перемелювання м’яса
А тепер, що стосується м’ясорубки ZELMER 986.85. Сама камера для перемелювання зроблена з металу. При прокручуванні фаршу використовую грати з меншим діаметром (4 мм). З великим діаметром теж нормально. Будь-яке м’ясо мелють чудово і швидко, м’ясорубка не забивали. Фарш виходить однорідний, м’який. В цьому плані я м’ясорубкою повністю задоволена. Говорити про великі обсяги не буду: більше двох кілограм ніколи за раз не зміліла. А для будинку її цілком достатньо.
М’ясорубку після фаршу мою звичайними миючими засобами, швидко і без проблем.
У комплекті до моєї м’ясорубці йшли також шнековая соковижималка і цітруспресс.
Шнекова сокодавка
Шнековая соковижималка використовується для видавлювання соку з ягід. Пробувала видавлювати сік з томатів, червоної, чорної смородини і винограду. Сік з томатів вийшов дуже хорошим. У комплекті до соковижималці йде 2 сіточки: більший і дрібніше. Якщо брати подрібніше, то сік виходить рідині, а з великою сіткою вийшло взагалі пюре. Я з цього пюре потім домашню томатну пасту зробила – просто смакота. А сам сік виходить чудовий: не так вже й багато відходів, але смак свіжовичавленого соку чудовий. Сік давиться дуже швидко. Я кілограм 5 помідорів менше ніж за 10 хвилин переробила.
Сік зі смородини теж сподобався – підходить для желе. Тільки сіточку беру з маленьким діаметром дірочок.
На дачі було багато винограду, вирішили з нього видавити сік. Не вийшло. Трохи соковижималку не поламати (вже і сіточка початку гнутися). Дачний виноград має великі кісточки, тому в отвір для макухи з труднощами проходить, забивається. Так що для винограду шнекову соковижималку краще не використовувати.
Мити соковижималку не складно, адже в комплекті йде щіточка, яка добре отчищает важко доступні місця.
Цітруспресс
Цітруспресс використовували лише кілька разів. Буду відвертою: раніше ніколи не тиснула сік з цитрусових, тому порівнювати не з чим. Але результатом я залишилася задоволена. Апельсин розрізали на 2 половинки, і практично не залишилося відходів. Вийшов апельсиновий фреш. Смачно, але апельсини я і цілими з’їдаю, тому цітруспресс застосовували тільки в якості експерименту.
Добре, але можна ще краще …
В цілому я м’ясорубкою повністю задоволена: з усіма завданнями справляється відмінно, легко миється і займає мало місця на кухні. Єдине про що я шкодую – що не взяла м’ясорубку цієї ж фірми, але укомплектовану овочерізки. Я у подруги бачила схожу модель, але тільки більш «наворочений». Вона все овочі подрібнює на м’ясорубці: морква, кабачки, картоплю, капусту. Корпус овочерізки ZELMER оснащений спеціальною «кришечкою», тому порізані овочі не розкидаються, а потрапляють в відведену тару. Подруга при мені подрібнити за 10 хвилин кілограма 3 моркви, зробила з неї корейську моркву. Виходило, звичайно, не так тонко, як морква по-корейськи в магазині, але все одно дуже зручно і швидко.
Сподіваюся, мій відгук буде для кого-то корисним.
Володарка м’ясорубки ZELMER 986.85 Зайкина Анна