Потрібно бути шаленим, щоб отримувати результати. Гордон Рамзі
Найзнаменитіші кухаря світу досягли слави, пошани і поваги. У чому ж секрет їхнього успіху? Відповідь проста – вони займаються улюбленою справою. Одні з них – нащадки кулінарних династій, продовжувачі сімейних традицій. Але в основному це прості юнаки і дівчата з не надто забезпечених сімей. Вони володіли талантом і йшли слідом за своєю мрією. І стали тими, про кого шанобливо говорять і пишуть. Популярність телешоу з їх участю просто зашкалює. Книги з авторськими рецептами відомих шеф-кухарів розходяться моментально, як гарячі пиріжки. Визнані маестро ведуть освітні курси і відкривають школи кулінарів, де вони діляться своїми секретами.
Знамениті кухарі минулого
Франсуа Ватель
Народився в Парижі в 1631 році. Французький кухар і метрдотель, який перебував на службі спершу у Ніколя Фуке, а потім з 1663 року біля принца Конде. Великий організатор прийомів, неперевершений кухар, законодавець кулінарної моди і талановитий керівник того часу. Франсуа був настільки розумний, що впорався б і з управлінням цілої держави. Він був дуже відданий своїй справі, а професійний обов’язок і репутація для нього були понад усе. На одному з прийомів в замку Шантийи, організованому на честь Людовика XV, сталося непередбачене. По-перше, кількість прибулих виявилося мало не вдвічі більше очікуваного. По-друге, для всіх не вистачило жаркого, а на наступний день відбулася накладка з постачанням свіжої риби. І ще безліч дрібних неприємностей, рушівшіх картину ідеального торжества. Ватель, майже не спав під час підготовки до святкування, був пригнічений і зломлений морально. Так він опинився заручником честі. Вважаючи свою репутацію заплямованою, а кар’єру закінченою, він вирішує накласти на себе руки. Трагедія сталася 24 квітня 1671 року. Йому було всього лише 40 років. В історичній драмі «Ватель» (2000 року випуску) його образ оживає перед нами завдяки неперевершеному Жерару Депардьє.
Жан Антельм Бриль-Саварен
Народився 1 квітня 1755 року. Дуже обдарована і різнобічна особистість. Крім різних наук, був музикантом. А також кулінаром, ресторанним критиком і самим справжнім гурманом, які знають толк в гастрономічних задоволеннях. Його перу належить безліч праць. Але особливо відома його робота про кулінарію – справжньої пристрасті, що оселилася в його серці назавжди. Книга «Фізіологія смаку», що вийшла в 1825 році, (за 2 місяці до його смерті) була вмить розібрана на цитати, які стали відомі до цього дня афоризмами. За багато заслуги в різних сферах діяльності його ім’ям була названа вулиця в Парижі. Ще в його честь отримала свою назву один з різновидів французької випічки – «Саварен» і сорт сиру «Бриль-Саварен». Помер 2 лютого 1826 року.
Марі-Антуан Карем
Народився 8 червня 1784 в Парижі. Великий кухар, який працював у багатьох знатних осіб: князів, імператорів, королів. За що і був прозваний «кухарем королів і королем кухарів». Його серце належали високої французької кухні, з якої він любовно і зі знанням справи знайомив своїх читачів. Прослуживши деякий час в Петербурзі при дворі імператора, став видавати свої наступні книги під ім’ям Антонін. Так його називали там, переінакшивши ім’я Антуан на російський лад. Був не тільки неперевершеним шефом, а й чудовим кондитером. Саме йому приписують винахід чудових тістечок – еклерів. Помер 12 січня 1833 року.
Люсьєн Олів’є
Народився Люсьєн Олів’є в 1838 році, більш точна дата народження залишається невідомою. Талановитий кухар, пригощали московський бомонд смачними стравами. Так відвідувачі «Ермітажу», а потім і вся Росія, познайомилися з соусом з Провансу і легендарним салатом, пізніше отримав ім’я свого творця – Олів’є. Помер 14 листопада 1883 року. У 2008 році його могила була випадково виявлена на одному з московських кладовищ і відновлена.
Огюст Еськофье
Жорж Огюст Еськофье народився 28 жовтня 1846 в селі поблизу Ніцци. Французький кулінар, ресторатор, автор кулінарних книг і критик. На кухні його вважали королем. Ескоф’є зробив неоціненний внесок у популяризацію і розвиток французької кухні. Взявши за основу ідеї високої кухні Марі-Антуана Карем, він постарався їх модернізувати, більш наблизивши до народу. Працював шеф-кухарем у багатьох відомих ресторанах, а також в якості особистого кухаря у відомих персон. Його книги популярні і зараз. А написаний ним «Кулінарний путівник», що став бестселером, використовують в якості підручника. Працював у відомому готелі «Савой» і готелях легендарного Сезара Ріца. Нагороджувався високими нагородами за роботу на благо Франції. Помер 12 лютого 1935 року.
Знамениті кухарі справжнього
Поль Бокюз
Народився 11 лютого 1926 року в селі недалеко від Ліона. Продовжувач династії кулінарів, яка зародилася ще в 17 столітті. Але сталося так, що його дід продає сімейний ресторан і сімейство позбавляється права використовувати фамільний бренд. У 1966 році Полю вдається викупити сімейний бренд. Так над рестораном з’являється вивіска «Бокюз».
До цієї радісної події він встиг побути учнем відомого шефа і попрацювати в ресторані батька. У 1961 році ресторан отримує свою першу зірку, а сам Бокюз отримує звання «Кращого кухаря Франції». У 1965 році ресторан має вже трьома зірками Мішлен. Має орден Почесного легіону і є автором книг з кулінарії. У 1987 році ним був заснований міжнародний кулінарний конкурс «Золотий Бокюз», що вважається найпрестижнішим і проводиться двічі на рік. А в 1989 і 2011 роках Бокюз присуджувалося заслужене звання – «Шеф-кухар століття».
Нобу Мацухиса
Нобуюкі «Нобу» Мацухиса народився 10 березня 1949 року в Японіїі місті Сайтама. Закінчивши навчання, він пропрацював сім років в суші-ресторані. Потім був запрошений в Перу в 1973 році, щоб відкрити там подібний ресторан. Далі Нобу їде в Аляску, де відкриває власний ресторан. На жаль, пожежа знищує заклад. Переїхавши в 1977 році в Лос-Анджелес, працює в відомих ресторанах, спецалізірующіхся на японській кухні. А в 1978 році відкриває свій власний в Беверлі-Хіллз. Ресторан швидко набирає обертів і стає улюбленим місцем для багатьох голлівудських знаменитостей. Так Мацухіса подружився з Робертом Де Ніро, який запрошує його відкрити ресторан в Нью-Йорку. Знявся в невеликих ролях у фільмах «Остін Пауерс» і «Мемуари гейші». Їм відкрито безліч ресторанів японської кухні в стилі ф’южн по всьому світу.
Вольфганг Пак
Вольфганг Йоганесс Пак (при народженні – Вольфганг Йоганесс Топфшніг) народився 8 липня 1949 року в Каринтії, Австрія. Шеф-кухар і ресторатор, автор книг і зірка кулінарних телешоу. А також беззмінний зоряний годувальник, тобто відповідальний за банкети і фуршети після церемоній «Оскар», прем’єр фільмів і модних показів. Після стажування в різних ресторанах Франції вирушає підкорювати Америку в 1973 році. Ресторан «Ma Maison» став доленосним для нього. Молодий, але дуже перспективний і талановитий Вольфганг стає в ньому не тільки шефом, а й співвласником. У 1982 році Пак відкриває свій перший ресторан. Це стало початком великого успіху. На даний момент він володіє величезною ресторанної мережею, що представляє різні кухні світу. Їм була запущена власна лінія посуду і і марка напівфабрикатів. Вольфганг Пак невтомний: він пише книги і веде кулінарні колонки в трьох десятках газет. Захопленням метра є зйомки в кіно. Він із задоволенням знявся в декількох фільмах і серіалах. Це були епізодичні ролі, де він зіграв самого себе. Активно приймає участь в благодійних проектах.
Бернар Луазо
Народився 13 січня 1951 року. Популярність прийшла до нього в 1982 році. Йому довірили повернути колишню популярність закладу, колишньому раніше успішним. Найстаріший готель з вишуканих і шикарною кухнею незабаром знайшов втрачену успіх. Крім того, ресторан цього готелю увійшов до двадцятки кращих ресторанів Франції (за версією одного з ресторанних довідників – «Гомійо»). Незабаром його успіх був відзначений і в «Мішлен» – ресторан знайшов заслужені три зірки. Справи пішли в гору! Луазо викуповує цей ресторан, а також стає власником ще трьох. Але в якийсь момент любовно побудована імперія похитнулася, а персона самого Луазо піддалася критиці в пресі. Поповзли чутки … Зсув в рейтингу і втрата престижу рівносильна для нього краху. А кінець кар’єри для Луазо рівносильний кінця життя. Не в силах винести цього, він застрелився. Перебуваючи в розпачі, він покинув цей світ 24 лютого 2003 року. Ця видає особистість стала прототипом Огюста Гюсто – знаменитого кухаря Франції з мультфільму «Рататуй» 2007 року випуску.
Ален Дюкасс
Народився 13 вересня 1956 року в місті Ортез, Франція. Обдарованим кухар, ресторатор і успішний підприємець – це все про нього. Ален Дюкасс володіє мережею расторанов високої кухні. Закінчивши навчання і пройшовши стажування, Ален в 1974 році починає свою кар’єру кухаря. А в 1984 році трапляється нещастя. Дюкасс потрапляє в авіакатастрофу. Він єдиний, хто вижив з усіх, які опинилися на борту літака. Через трагедію, що сталася він на три роки був прикутий до ліжка. Після операцій і процесу відновлення, він з радістю поринув в улюблену справу, відкривши в 1987 році ресторан в Монако. Вже через три роки його дітище володіє трьома мішленівських зірками. З 1998 року він власник цілої мережі ресторанів по всьому світу. У 2011 році до його мережі ресторанів додається і заклад в Росії. Завдяки дару управлінця, Дюкасс побудував свою імперію. В її складі елітні ресторани і бістро, готелі і кулінарна школа, а також освітній центр для кухарів. У 2003 році журнал Forbes включив його до списку найвпливовіших людей світу. Як і інші кулінарні метри, є кавалером ордена Почесного легіону.
Хестон Блюменталь
Хестон Марк Блюменталь народився 27 травня 1966 року в Лондоні, Англія. Знаменитий британський кухар, великий кулінарний містифікатор і невтомний експериментатор. Кулінарія захоплювала і манила його вже з юних років. А після сімейного походу в тризірковий ресторан їм опанувало пристрасне бажання володіти подібним закладом. На той момент Хестон було 16 років. Понад десять років йому було потрібно, щоб мрія почала здійснюватися. Вдень він працював, а ночами відточував техніку, вдосконалюючи свою кулінарну майстерність. Першим його рестораном став «The Fat Dag», відкритий в 1995 році, де він заробив свої перші гроші в качесте шеф-кухаря. Цей ресторан став дуже популярний і приніс популярність своєму власникові. У 2004 році він став власником заповітних трьох зірок. Відкриті пізніше закладу були приречені на успіх. А кулінар-алхімік завоював серця своїх відвідувачів назавжди своїми новаторськими ідеями. Оригінальні і нестандартні рішення виділяють його серед колег. Блюменталь захоплюються, вважаючи його справжнім гуру молекулярної гастрономії. Груші з шинкою і снігом – приклад рецепта з молекулярної кухні. У 2000 році побачила світ перша книга Хестона. За нею пішли й інші, а також власні колонки в популярних газетах. А починаючи з 2005 року він освоює телепростори, тим самим збільшуючи свій вплив. Володар вагомих і престижних кулінарних премій і нагород.
Гордон Рамзі
Гордон Джеймс Рамзі народився 8 листопада 1966 року в Шотландії. Знаменитий британський шеф-кухар і ведучий популярних телешоу, серед яких «Пекельна кухня». Після закінчення коледжу влаштовується на свою першу роботу в престижний ресторан, переїхавши до Лондона. Через два рік переходить в інший, більш знаменитий ресторан. Але, пропрацювавши в ньому рік і удосконаливши свої навички в області французької кухні, відправляється в Альпи. Там він влаштовується на роботу в фешенебельний курортний ресторан. А перебравшись до Парижа, працює там протягом трьох років. Потім рік в якості кухаря на приватній яхті.
Повертається в Лондон і, попрацювавши шефом в двох ресторанах, вирішує розпочати власну справу. Так в 1998 році Гордон відкриває свій перший ресторан. Уже 2001 році він відзначений трьома зірками Мішлен. Імперія Гордона стрімко розростається. Він володіє ресторанами (як у Великобританії, так і за її межами) і трьома пабами в Лондоні. З 1996 року починають видаватися його книги. А з 1998 році Рамзі дебютував на телебаченні. Є володарем почесних і престижних звань і титулів, нагороджений Орденом Британської імперії.
Джеймі Олівер
Джеймс Тревор «Джеймі» Олівер народився 27 травня 1975 року в Англії. У минулому музикант і творець власної групи. Нині ж повар і ресторатор, телеведучий і автор книг з кулінарії. Багато з його книг переведені і на російську мову. Веде громадську і благодійну роботу. Бере важких підлітків з вулиці і, навчаючи їх кулінарної майстерності, дає їм путівку в життя. Закінчили навчання хлопців працевлаштовують в благодійні ресторани. Джеймі популяризує здорове харчування і домашню кулінарію. показово виступає проти фастфуду. Більшість його рецептів складаються з простих інгредієнтів. Саме за простоту страв і доступність використовуваних продуктів він і отримав прізвисько «Голий кухар». З цієї ж причини він так і назвав свою передачу. У 2003 році Джеймі отримав Орден Британської імперії. І це далеко не єдина нагорода гідного члена суспільства, чудового кухаря і просто чарівного хлопця на ім’я Джеймі. Телешоу з його участю просто не перелічити. Його ресторани відкриті в багатьох містах і країнах. Два з них знаходяться в Росії.
Знамениті кухарі-жінки
Вважається, що серед професійних кухарів, кравців і перукарів кращі – чоловіки. Але ця аксіома може піддатися сумнівам! Адже існує безліч талановитих жінок-професіоналів, відданих улюбленій справі. Вони здатні гідно конкурувати зі своїми колегами чоловічої статі, досягаючи небувалих висот і отримуючи заслужені нагороди за свою працю. При цьому, ламаючи стереотипи, що склалися. Ось кілька яскравих прикладів з безлічі гідних дам, які стали успішними шеф-кухарями.
Джулія Чайлд
У дівоцтві Джулія Керолін Мак Вільямс. Народилася 15 серпня 1912 року в Каліфорнії. Американка, пристрасно закохана у французьку кухню, вирішує навчатися кухарському мистецтву. Причому ні де-небудь, а в легендарній школі «Кордон Блю». У 1951 році Джулія разом з двома компаньйонками відкриває кулінарну школу в Парижі – «Школа трьох гурманів». Окрилена успіхом, вона хоче поділитися з усіма своїм досвідом. Так приходить ідея про написання книг. Багато з них ставали бестселерами. Визнання і популярність прийшли до неї після кулінарних програм на телебаченні. Була удостоєна нагород і різних премій. Померла 13 серпня 2004 року. Історія її життя і успіху показана у фільмі «Джулі і Джулія: Готуємо щастя за рецептом», що вийшов в 2009 році. Роль Джулії в ньому зіграла неподражемая Меріл Стріп. До речі, у нас є стаття про фільми кулінарної спрямованості.
Делія Сміт
Народжена 18 липня 1941 року в графстві Суррей. Делія – англійська кухар і телеведуча. Вона є автором кулінарних бестселерів. На телебаченні в якості кухаря з’явилася на початку 70-х. Її авторитет і популярність настільки великі, що коштувало їй згадати в шоу який-небудь продукт або прилад – відсоток продажів тут же різко зростав. Цей феномен був названий «Ефектом Делії». Крім усього іншого, Делія (спільно з чоловіком) є головним акціонером одного з футбольних клубів. Її дітищем є сайт Delia Online, де вона з радістю спілкується зі своїми читачами, ділячись своїм досвідом і ідеями. Вони ж відповідають її щирою любов’ю.
Пола Дін
Народилася 19 січня 1947 року. Королева американської кухні є кухарем і телеведучої, ресторатором і автором понад двох десятків куховарських книг. Проживає в штаті Джоржия, володіючи рестораном «Леді і сини». Випускається лінія продуктів і різних супутніх товарів під її ім’ям. Нею відкрита власна мережа громадського харчування. До того ж, вона ще й актриса. І якщо в трьох десятках шоу і фільмів Пола ігрет саму себе, то фільм «Елізабеттаун» (знятий в 2005 році) – це її акторська робота. У ньому вона зіграла тітку Дору. Також примітна її робота в серіалі «Будинок закритий на ремонт». Пола була двічі удостоєна премії Еммі.
Рейчел Рей
Речел Домініка Рей народилася 25 серпня 1968 року. Розумниця і красуня! Хоча її родичі і були власниками ресторанів, але Речел домоглася всього сама. Вона проводить семінари і веде передачі на телебаченні. Стала популярною телеведучою і автором серії книг, завоювавши любов телеглядачів і читачів. Випускає власний журнал і знімається в рекламі. Стиль її страв можна охарактеризувати так – швидко і просто. Речел вчить готувати смачно, але бюджетно. Це дозволяє економити час і сімейний бюджет, при цьому залишаючись гурманом. Назви передач говорять самі за себе – «Їжа за 30 хвилин», «Як прожити на 40 доларів в день». У 2008 році за версією журналу «The Forbes» пані Рей стала найбільш високооплачуваним кухарем світу, заробивши за попередній рік 18 мільйонів доларів. Хоча вона не є власницею ресторанів. До речі, інше популярне видання в 2005 році включило Рейчел в ТОП-100 найсексуальніших жінок світу.
Олена арзаків
Народилася 4 липня 1969 року. Іспанська шеф-кухар, власниця ресторану «арзаків». Це сімейний бізнес, в якому Олена представляє вже четверте покоління. Ресторан був заснований її предками ще в далекому 1897 році. Вона вже з дитинства ввібрала в себе любов в кулінарії і не уявляла себе поза кухнею. Проходила стажування в різних ресторанах Європи. Повернувшись додому, змінила батька, що відправився на пенсію. У 2012 році удостоєна звання «Краща жінка-кухар світу».
Анн-Софі Пік
Народилася 12 липня 1969 року. Представляє відому кухарський династію, яка зародилася в 1889 році. Хоча спершу вона зовсім не прагнула ставати кухарем, навчаючись менеджменту не тільки у Франції, а й в Японії. Але повернувшись додому, зрозуміла кулінарія – її покликання. Анн-Софі вирішує почати свою кар’єру під батьківським керівництвом, але незабаром він раптово помирає. Взявши на себе керівництво, вона з гідністю прийняла виклик долі. І стала кращою, не дивлячись ні на що! Її почали поважати кухаря-чоловіки після отримання нею заслуженої нагороди – першої зірки Мішлен. Але це було лише початком! Уже в 2007 році Анн-Софі завоювала свою третю зірку. Вона стала єдиною у Франції жінкою-кухарем, що володіє найвищою оцінкою – всіма трьома зірками популярного ресторанного путівника. Входить до двадцятки найбагатших шеф-кухарів Франції. У 2011 році вона – «Краща в світі шеф-кухар жінка».
Знамениті французькі, британські, італійські, американські, іспанські і російські кухарі – це звичайні чоловіки і жінки. Просто вони не захотіли здатися в полон обставинам і наполегливо йшли до заповітної мети. Слідуй за своєю мрією!
Автор Оксана Мельник