Вибір кухонних ножів не просто велика, вона величезна. Німецькі, фінські, вітчизняні, з нержавіючої сталі, керамічні ножі, з покриттям … Дорогі і дешеві. Які придбати для домашньої кухні?
Виявляється, «озброїтися до зубів» можна всього трьома ножами, які чудово впораються з усіма завданнями. І як би виробники не запевняли, що без набору з 20 предметів смачної вечері вам не бачити, насправді необхідні:
- Кухонний ніж з широким лезом довжиною 15-20 см.
- Невеликий легкий ніж.
- Ніж на вибір в залежності від уподобань кулінара: для чищення овочів, для риби, хлібний …
Єдина умова – ножі завжди повинні бути гострими. Для цього потрібно вибирати добротні вироби, правильно їх точити і використовувати.
Якісні леза залишаються гострими довше
Хороші кухонні ножі не обов’язково дорогі і випущені іменитим виробником. При покупці можна скористатися «дзеркальної пробою»: добре наточений кромка дуже тонка, і її не видно, якщо дивитися вздовж площини леза. Тупі ділянки відбивають світло.
Відповідна дошка для нарізки
Дошки для нарізки повинні бути з дерева або штучного матеріалу. Металеві, кам’яні чи скляні можуть пошкодити лезо.
правильне зберігання
Якщо кидати ножі в ящик разом з іншими столовими приборами, довго радіти їх гостроті не доведеться. Контактуючи з поверхнею ложок і виделок, лезо швидко зношується. Тому зберігати ножі краще в спеціальному відділенні ящика або на магнітному тримачі.
Мити відразу після використання
Налиплі на ніж залишки продуктів слід видаляти відразу ж, так як засохлі крихти змити повністю набагато складніше. А що містяться в деяких продуктах харчування кислоти здатні сильно зашкодити лезо. Мити ніж необхідно з мінімальною кількістю миючого засобу і тільки м’якою губкою.
Немає посудомийній машині
Навіть якщо виробник запевняє в стійкості ножа до машинному митті, ризикувати не варто. Агресивні миючі засоби і висока температура води можуть стати причиною псування і передчасного затупления ріжучої кромки. Якщо ж відмовлятися від зручностей і мити ножі вручну ви не хочете, принаймні стежте за тим, щоб лезо ножа в процесі миття не контактувало з іншими столовими приборами.
Посуд замість точила
Якщо під рукою не виявилося точильного каменю або мусата, можна швидко і ефективно заточити ніж про … посуд. Для цього обома сторонами кромки поперемінно проводите по неглазурованої обідку на дні тарілки або чашки. В крайньому випадку згодиться також глиняний горщик для квітів. Таку заточку, зрозуміло, не порівняти з заточкою про брусок, але для «похідної кухні» цей спосіб цілком підійде.
Виправлення ножа про Мусатов
Так званий Мусатов – це сталевий стрижень, що усуває утворюються в ході використання ножа мікроскопічні нерівності на ріжучої кромці. Це дозволяє загострити її, не сточуючи метал. Обома сторонами леза необхідно 2-4 рази провести по мусату під кутом 20˚, зберігаючи легкий рівномірний натиск.
Заточення ножа про точильний камінь
Якщо ніж затупився настільки, що ні посуд, ні Мусатов не рятують становища, доведеться скористатися точильним каменем. Перед використанням його потрібно витримати у воді 10-15 хвилин і стежити, щоб він залишався вологим в процесі роботи. В такому випадку утворюється при заточуванні металевий пил налипатиме на брусок і додатково загострювати лезо. Щоб заточити ніж, обома його сторонами, злегка натискаючи, проводять по точильного каменя.
Увага: непрофесійний монтаж можна геть зіпсувати лезо. Тому, якщо ви не упевнені в своїх силах, зверніться до професіоналів.