На роботу в житті сучасної людини відводиться значна частина часу. Безперервно працювати, та ще й без підзарядки енергії, досить проблематично, тому в розкладі дня передбачений обідню перерву. Кожна фірма організовує харчування співробітників по-різному. Розглянемо основні та найпоширеніші варіанти корпоративного харчування.
Їдальня або буфет. Лише невелика частина керівників може надати співробітникам обіди в їдальні. Як правило, власними столовими оснащені заводи і державні установи (там вони залишилися ще з радянських часів). Деякі фірми обладнають буфет з мікрохвильовою піччю. В даному випадку працівник приносить їжу з дому і розігріває її в мікрохвильовій печі. Цей варіант організації офісного харчування далеко не найгірший – працівник в будь-який час може перекусити гарячим обідом. Але мікрохвильовка, найчастіше, одна на всіх, а коли працівників багато, перед нею може сформуватися ціла черга. Це істотно збільшує час, відведений на прийом їжі. Тому чим більше штат співробітників, тим крупніше повинна бути їдальня або кухня.
Кафе або ресторан. Якщо корпоративне харчування в компанії не організовано, можна обідати в ресторані або кафе, розташованому поблизу від місця роботи. У години перерви в більшості з них пропонуються бізнес-ланчі. Але і тут не без своїх нюансів – трапляється, що в кафе відсутні вільні місця або обслуговування клієнта займає надто багато часу. Що тоді робити? Найпростіший варіант – скористатися послугою кейтерінгу, замовивши доставку їжі в офіс.
Замовлення їжі в офіс
Дана послуга останнім часом стала дуже популярною. Крім спеціалізованих кейтерингових компаній, цим можуть займатися ресторани і кафе, які мають домовленості з підприємствами.
Таке харчування в офісі має кілька переваг:
- доставка їжі здійснюється прямо на робоче місце в одноразовому посуді;
- різноманітність страв. Виїзне обслуговування – це послуга, яка найчастіше пропонується як комплексний обід. Замовити обід з доставкою в офіс можна з самих різних страв: як правило, в меню компанії запропоновані на вибір 2-3 різновиди супу, другої страви, салату і напою;
- своєчасність. Готові страви доставляються гарячими, в точно обговорённое з замовником час;
- гранично проста форма замовлення. Співробітники за допомогою листа-опитувальника заздалегідь вибирають, що вони їстимуть. Приблизне меню корпоративного харчування на тиждень можна подивитися на сайті http://kvgroup.ru/korporativnoe-pitanie-na-predpriyatii. Обраний колективом людина формує з усіх побажань замовлення і передає його постачальнику послуги кейтерингу.
Замовлення зазвичай оформляється секретар або офіс менеджер. У призначену годину обід доставляється на об’єкт замовника.
Але щоб кейтеринг дійсно відповідав перерахованим вище вимогам, а доставлена їжа була не тільки безпечною, але і якісної, довіряти організацію харчування слід тільки надійним фірмам.