Численні свята крім несподіваних сюрпризів у вигляді подарунків та приємного проведення часу в колі друзів і сім’ї, несуть чимало клопоту господаркам. Адже кожної хочеться блиснути своєю кулінарною майстерністю. Але крім основних страв, що вважаються хітом будь-якого столу, повинні на ньому присутні і легкі закуски. Саме про них ми і поговоримо в нашій добірці. Причому, представлені рецепти відмінно підійдуть і на Новий Рік, і на 23 лютого, і на 8 березня, і на будь яке інше свято.
Крім того, ми дамо кілька порад, як правильно підібрати основні інгредієнти холодних закусок. А також на прикладі досить простих рецептів покажемо, що в основі таких страв можуть виступати і хрусткі тарталетки, і свіжий білий хліб, і тонкий лаваш. Ще ми запропонуємо класичний варіант приготування баклажанів, які чудово впишуться в будь-який святкове меню. Що ж, давайте докладніше розглянемо наші прості, але дуже святкові рецепти.
Тарталетки з сиром і червоною ікрою
З усіх основ під невеликі компактні закуски багато хто воліє тарталетки. У них неймовірно зручно розміщувати і холодні, і гарячі заготовки. Причому, якщо на хлібні грінки або на плоске печиво можна укласти лише щільні по консистенції продукти, на зразок м’яса, риби або сиру, то в готових кошиках з тонкого тесту прекрасно помістяться різні салатики. Наприклад, ось цей.
Складові:
- 10 тарталеток
- 100 г вершкового сиру
- 2 д.л. майонезу
- 5 ч.л. червоної ікри
- 1 зуб. часнику
- маслини для прикраси
Як приготувати тарталетки з сиром і червоною ікрою
- У суху миску з високими бортами перекладаємо будь вершковий сир (м’який, на кшталт «Філадельфія» або «Маскарпоне») і віночком збиваємо пухку масу. Після цього додаємо роздавлений зубчик часнику і пару десертних ложок майонезу.
- Перемішуємо начинку, щоб всі інгредієнти рівномірно розподілилися між собою, а потім наповнюємо все тарталетки сирною масою. Тепер розміщуємо по 1/2 чайної ложки червоної ікри і прикрашаємо закуску соковитими маслинами без кісточок.
Як вибрати червону ікру
Червону ікру можна придбати в двох варіаціях: на вагу або в банку. Багато в чому параметри вибору будуть однаковими. Так, важливо дізнатися, де була проведена засолювання. Переважно вибирати ту, що сталася на місці вилову (наприклад, на Сахаліні або Камчатці). В цьому випадку якість продукту виявиться набагато вище.
Крім того, зверніть увагу на сорт (найвищий, люкс і екстра люкс). На банку це повинно бути вказано, а при покупці на вагу дана інформація міститься в сертифікаті, який ви маєте право попросити у продавця. До речі, в останньому випадку ікру можна побачити і оцінити, так би мовити, на око і зробити правильний вибір, а саме – ікринки краще вибирати середнього розміру (2-3 мм в діаметрі), рівномірної яскраво-оранжевого забарвлення, цільну (тобто без видимих пошкоджень) і розсипчасту. Останнє свідчить про свіжість ікри і про її правильної засолюванні.
А ось ступінь цієї самої засолювання визначити, особливо, коли мова йде про банк, неможливо. Іноді навіть у одного і того ж виробника вона відрізняється в різних партіях. Але це можна виправити, додавши різну кількість червоної ікри на бутерброд – менше, якщо вона занадто солона, і більше в зворотному випадку. В цілому, важливо пам’ятати, що якість цього продукту безпосередньо залежить від виробника і наступних умов зберігання. Тому купуйте перевірені марки ікри і тільки в великих супермаркетах.
Бутерброди з червоною рибою
Невеликі акуратні бутерброди з дивовижною червоною рибою – закуска дійсно ідеальна, адже вона підійде і для сімейного застілля в Новий Рік, і для корпоративного святкування 8 березня. Та й створити це відоме фуршетное блюдо зможуть навіть ті, хто зовсім не знайомий з кулінарією.
Складові:
- 1 багет (10 скибочок)
- 90 г червоної риби
- 30 г вершкового масла
Як приготувати бутерброди з червоною рибою
- Свіжий і бажано тонкий багет нарізаємо гострим широким ножем. Причому, у нас повинні вийде не дуже товсті скибочки (рекомендована товщина до 2 см). Далі намазуємо тонким шаром розм’якшене масло на кожен шматочок багета.
- Тепер ріжемо малосольного червону рибу слайсами відповідного для хлібних скибочок розміру і розкладаємо їх на багет. Переміщаємо готові бутерброди з червоною рибою на плоске блюдо і при бажанні прикрашаємо зеленню. Смачна святкова закуска готова.
Вибір вершкового масла для святкових бутербродів
Здавалося б, купили правильну рибу або ікру і вдала закуска вже гарантована. Але все може зіпсувати неправильно підібране масло. Ви готові ризикнути досить дорогим блюдом через таку помилки? Тоді зверніть увагу і на цей інгредієнт. Перш за все, намагайтеся не використовувати спреди і маргарин, оскільки їх якість не підходить для вживання без термічної обробки. Недарма в професійній кулінарії той же маргарин включають тільки в рецепти випічки або заварних кремів, але ніколи не для різноманітних канапе або тарталеток.
Тому тільки вершкове масло. Але тут теж є кілька питань. Отже, бажано, щоб його жирність становила 82%, тоді воно легко намажете і не буде кришитися, як у випадку з продуктом, у якого цей показник нижче. Крім того, перед створенням бутербродів залиште пачку на кухні, щоб масло природним чином розм’якшилося. При цьому, не топіть його в мікрохвильовці або духовці, цим ви тільки зіпсуєте необхідну структуру. За кольором (в залежності від виробника) даний інгредієнт буває від білого до світло-жовтого. Насичені жовті і навіть помаранчеві відтінки сигналізують про використання барвників. І пару слів про запах. Оскільки справжнє масло створюють з вершків, пахнути вони повинні саме ними.
Бутерброди з червоною ікрою
Ще одна класична закуска для свята будь-якого рівня – бутерброди з червоною ікрою. Так, сьогодні дозволити собі цей продукт можуть не всі. Але на найголовніші свята, типу Нового Року, 8 березня, 23 лютого або Дня народження, кожна господиня знаходить можливість побалувати гостей і домочадців чудовими і за смаком, і за зовнішнім виглядом бутербродами з червоною ікрою.
Складові:
- 1 багет (10 скибочок)
- 1 банка червоної ікри
- 30 г вершкового масла
Як приготувати бутерброди з червоною ікрою
- Для створення запропонованої холодної закуски підійде і багет, і батон, і будь-який інший пшеничний хліб, який можна нарізати акуратними скибочками невеликого розміру. Отже, підготовлені шматочки змащуємо тонким шаром ароматного вершкового масла.
- На наступному, власне, останньому етапі відкриваємо банку червоної ікри і чайною ложечкою накладаємо однакову кількість на кожну скибочку. Потім ножем рівномірно розподіляємо масу і відразу ж перемещаем закуску на велику тарілку. Краще укласти бутерброди одним шаром, щоб ікра залишалася на місці.
Як вибрати найкращий хліб для бутербродів
Для святкових бутербродів з різною начинкою, як правило, вибирають білий пшеничний хліб. Звичайно, є винятки, але зараз ми говоримо про продукт, який буде доповнювати червону ікру і малосольну рибу. А в цьому випадку білий хліб краще. Отже, його сорт не так важливий, головне, щоб він був свіжим і хорошої якості. Багато хто вибирає багет, що цілком зрозуміло, адже його легко нарізати акуратними шматочками, домігшись привабливого вигляду для закуски.
Але також підійде і батон, особливо, якщо хтось в родині проти хрусткою, але дещо жорсткою скоринки, характерною для багета. При цьому рекомендується придбати високий, а не розплющений батон, скибочки якого можна розрізати навпіл, отримавши відмінну основу для бутерброда. Якщо ви збираєтеся подавати закуски, використовуючи великий хліб (наприклад, буханку «Пшеничного»), то радимо злегка обсмажити відрізані скибочки, щоб вони добре тримали форму. В іншому випадку серединки шматочків зі скоринкою лише з двох сторін можуть зламатися або зігнутися, а червона ікра або рибка просто впасти на стіл.
Рулетики з лаваша з червоною рибою
Основою легких закусок, які готують європейські та американські кухарі, як правило, виступають тарталетки і білий хліб. У нас же часто їх замінюють тонким вірменським лавашем. Причому, якщо красиво оформити подібні страви, то їх сміливо можна подавати на святкове застілля. А як це зробити, ми розповімо в даному рецепті лаваша з червоною рибою.
Складові:
- 1 лаваш (приблизно 40 на 40 см)
- 180 г червоної риби (нарізка)
- 2 ст.л. майонезу
- петрушка і кріп
Як приготувати лаваш з червоною рибою
- Отже, розстеляємо лаваш на кухонному столі і розрізаємо лист на чотири однакових пласта. Далі додаємо на кожен по 1/2 столової ложки домашнього майонезу (його, до речі, можна змішати з тиском часником) і рівномірно розподіляємо по всій поверхні. Це зробить закуску більш соковитою.
- Потім покриваємо шматочки лаваша тонкими слайсами червоної риби (рекомендуємо для цієї страви придбати готову нарізку, оскільки настільки тонко нашаткувати рибу в домашніх умовах практично неможливо). Крім того, посипаємо поверхню рубаною зеленню (в нашому випадку це кріп і петрушка). Тепер загортаємо лаваш великими ролами і широким ножем розрізаємо кожен (одним рухом) на кілька частин. Красиво укладаємо їх на тарілку для подачі і розміщуємо на святковому столі.
Як правильно вибрати червону рибу
При виборі риби для святкових закусок також існує два варіанти. По-перше, можна придбати нарізку. Це дуже зручно, адже продукт вже приготовлений, а головне – тонко нарізаний. Але в цьому випадку важливо довіряти виробникові, який не використовуватиме протухнула рибу. Тому рада тривіальний: зупиніться на відомій і перевіреної марки. Крім того, нарізку можна візуально оцінити. Так, слайси повинні бути неушкодженими, з рівною текстурою і помітними прожилками. Що стосується кольору, то в залежності від сорту він варіюється від ніжно-рожевого до світло-червоного. Занадто яскраві відтінки говорять про використання барвників.
По-друге, кожній господині під силу засолити рибу самостійно. Це гарантує її якість і відсутність небажаних добавок, на кшталт вже зазначеного барвника, а також консервантів, стабілізаторів та ароматизаторів. Але, в цьому випадку, буде потрібно придбати рибу, уникла повторних заморозок, чому після маринування вона просто розпадеться у вас в руках. Купуйте основний інгредієнт в спеціалізованих магазинах або відповідних відділах супермаркету, де вона не залежується і значить не встигає зіпсуватися. А при подальшій нарізці на власній кухні використовуйте широкий і дуже гострий ніж, що дозволяє зробити тонкі слайси. Щодо якості. Не соромтеся розглянути майбутню покупку, а краще принюхайтесь до м’якоті, адже протухла риба, навіть якщо її спеціально обробляють, має ні з чим не порівнянний неприємний запах.
Закуска «Тещин язик»
Святкова закуска «Тещин язик», яка закривається на зиму, істотно відрізняється від тієї, що подається відразу на стіл. Зараз ми розглянемо другий варіант швидкої подачі цієї страви, яке прикрасить ваше застілля. Отже, крім традиційних баклажан і томатів, будемо використовувати м’який солоний сир, чиї смакові нюанси доповнимо пікантним часником.
Складові:
- 2 вузьких баклажан (20 кружечків)
- 3 середніх томата
- 150 г м’якого солоного сиру
- 2 д.л. майонезу
- 4 зуб. часнику
- 2 склянки фільтрованої води
- масло для обсмажування
- перець, сіль, сік лимонний для маринаду
Як приготувати закуску «Тещин язик»
- Обов’язково вузькі баклажани (так закуска вийде більш акуратною) промиваємо, обрізаємо обидві «попки» і ріжемо порівняно тонкими (до 1 см) слайсами. Всього вийде близько 20 кружечків. Потім переміщаємо їх в глибокий посуд (миску або каструлю) і вводимо всередину сік половини свіжого лимона, велику сіль, пару стаканів води і запашний перець. Добре змішавши інгредієнти, відставляємо в сторону на 30 хвилин, через які злегка віджимаємо кружечки і обсмажуємо до появи скоринки в плоскодонної сковороді.
- Перекладаємо на застелену паперовими рушниками тарілку шматочки, щоб жир міг стекти, а паралельно в мисці з’єднуємо і перемішуємо м’який солоний сир, майонез і роздавлений часник. Також, нарізаємо тонкими кружечками промиті помідори (маємо отримати стільки ж штук, скільки і баклажан). Тепер збираємо закуску «Тещин язик». Для цього на великому плоскому блюді розміщуємо в один шар баклажани, зверху викладаємо по ложечці сирної заправки і накриваємо томатами. Легке, але на диво смачне святкове блюдо готове.
Приємного апетиту і веселих вам свят!