Пляцок – класика випічки польської кухні. Цікаве поєднання шарів, смакове багатство інгредієнтів, яскраве чарівність фарб – все це неодмінно вас приведе в стан захоплення!
Відгадайте що це таке: схоже на торт, але не торт; схоже на пиріг, але не пиріг? Важко? Це – пляцок, кондитерський виріб, яке популярне у Польщі. Пляцки бувають різні за кольором і смаку, але завжди вражають уяву своєю колоритною зрізом. Як, наприклад, пляцок, названий на честь пані Марії Валевської – коханки Наполеона і матері його сина, чия красива любов, немов казкова легенда, закарбувалася в хитромудрості, яскравості, ніжності, многоцветности його верств. Доторкніться до таємниці, приготуйте цей смачний десерт. Це не гірше торта Наполеон.
Складові:
для тесту:
- борошно пшеничне вищого сорту – 250 г
- розпушувач для тіста – 1 ч. л.
- вершкове масло – 100 г
- жовток – 3 шт.
- цукор – пісок – 50 г
для крему:
- пудинг (ванільний, карамельний) – 1 пакетик (40 г)
- молоко – 250 мл
- цукор – пісок – 40 г
- жовток – 1 шт.
- вершкове масло – 100 г
для меренги:
- білки – 4 шт.
- цукор – пісок – 200 г
- крохмаль картопляний – 2 ч. л.
- сіль – 2 щіпки
- варення чорної смородини – 200 г
- мигдаль (пелюстки) – 60 г
а також:
- форма для випічки 15 * 20 см
- пергамент для випічки
- міксер
- Вінчик.
приготування:
- Приготувати тісто. Для цього в невелику глибоку чашку просіяти необхідну кількість борошна, додати цукор – пісок і розпушувач і перемішати.
- В борошняну суміш додати нарізане холодне вершкове масло, перетерти ретельно руками до «мокрою» крихти.
- В отриману «мокру» крихту додати жовтки і замісити еластичне тісто. Якщо тісто не замішується в грудку і розсипається, то додати 1 ложку (або більше, залежно від обставин) холодної води. Надати тесту форму кулі, загорнути в харчову плівку і відправити в холодильник на мінімум 30 хвилин.
- У чисту ємність помістити білок від 2-х яєць, додати сіль і за допомогою міксера збити до пишності. Потім в білкову масу додати 100 г цукру – піску і за допомогою міксера збити до утворення пишної білої маси – меренги. В отриману меренгу додати ½ частина крохмалю і перемішати.
- Форму для випічки застелити пергаментом так, щоб краю трохи виступали за бортики. Це дозволить легко дістати ніжний корж після випічки.
- Охолоджене тісто дістати з холодильника і розділити на 2 рівні частини, близько 250 грам кожна. Одну частину тіста помістити знову в холодильник, а другу – розкачати в прямокутний пласт за величиною рівний поверхні форми для випічки.
- Розкачати тісто, намотати його на качалку і перенести в форму для випічки, рівномірно його розподілити по всій поверхні форми.
- На пласт тіста викласти ½ частину варення з чорної смородини, розрівняти.
- Приготовану меренгу викласти поверх варення з чорної смородини, обережно розрівняти, щоб не змішати шари.
- Шар меренги рівномірно посипати ½ частиною мигдальних пелюсток.
- Випікати корж в розігрітій до 180 градусів духовці близько 25-30 хвилин, до готовності тесту і зарумянивания меренги. Готовий шар вийняти з духовки і остудити.
- Таким же чином спекти 2-й корж.
- Поки печуться коржі, приготувати крем. Для цього в невелику каструльку, бажано з антипригарним покриттям, налити молоко, додати цукор – пісок, пудинг, жовток, добре збити віночком до однорідності. Варити на повільному вогні, постійно помішуючи, до загусання. Дати охолонути. У остигнула масу додати вершкове масло і за допомогою міксера добре збити до однорідної масляної маси. Крем готовий.
- Остиглі коржі обережно, вони дуже ніжні, звільнити від пергаменту. Один корж укласти на піднос. Помилитися рівномірно цей корж приготованим кремом, зверху накрити другим коржем, злегка притиснувши. Поставити в холодильник на мінімум 2 години.
- Приготований пляцок «Пані Валевська» дістати з холодильника, нарізати на порційні квадратні шматочки. І пам’ятайте, що велике значення надається нарізці, шматочок пляцки повинен ледь влазити у відкритий рот. Смачного!
Господині на замітку:
- Пудинг в пачках можна знайти в будь-якому супермаркеті, наприклад, виробництва ТМ Haas або ТМ Dr.Oetker. Якщо ви не знайшли, то замініть пудинг сумішшю з 2 столових ложок борошна і 2-х столових ложок картопляного крохмалю.
- Варення з чорної смородини можна замінити на будь-яке інше або на свіжі ягоди.
- Якщо у Вас є велика форма для випічки, то можна спекти 1 корж, а потім розрізати його на 2 частини.