Однією з найулюбленіших солодких каш в нашій родині є різдвяна кутя.
Готують кутю зазвичай напередодні Різдва (а також на поминальний стіл), так як це блюдо символізує нашу віру християн у воскресіння і вічне життя. Незалежно від того, наскільки віруюча сім’я, кутя зазвичай є основною стравою на різдвяному столі, і починають святковий обід або вечерю саме з неї. З чого б не була приготовлена кутя, заправити її можна вишневим компотом, полуничним компотом, молоком або різдвяним узваром (узваром) з суховруктов, солодким сиропом (вода з цукром за смаком), скропити соком лимона або апельсина для смаку і аромату.
Готую я кутю завжди з рису. Якось саме з нього солодка каша виходить неповторною і дуже смачною. Крім рису, я завжди ще додаю в готове ласощі горішки і якісь фрукти або ягоди. Якщо ви зараз задумалися про те, де ж їх в зимову пору року взяти, я відповім – їх можна з легкістю придбати в продуктовому магазині в замороженому вигляді або ж влітку заморозити самостійно (я думаю, так роблять багато господині, які люблять готувати пиріжки або ж компоти в холодну пору року). Крім того, для куті можна використовувати фрукти з компотів, які ви закатували на зиму.
Кутя з рису же готується досить швидко і просто. Найголовнішим моментом є правильно зварена крупа. Вона повинна бути обов’язково не сирий, але в той же час не розпадатися. Звичайно, і про гарний настрій при приготуванні куті не варто забувати!
Сорт рису можна використовувати будь-який, але краще всього підходить саме пропарений довгозерний, так як він відмінно зберігає свою форму після варіння. Втім, це виключно на ваш смак, ми вважаємо за краще круглий рис, так як він краще підходить для каш.
Складові:
- 1 стакан рисової крупи
- 100 г волоських горішків (можна використовувати замість них, наприклад, фундук)
- 100 г абрикосів (можна їх замінити вишнею, малиною або смородиною)
- 50 г цукру (або за смаком)
Приготування куті з рису на Різдво
Отже, рис промиємо кілька разів під краном холодною проточною водою, а після цього заллємо його водою і відварити до готовності.
За пропорціям потрібно взяти склянку рисової крупи і дві склянки води. Варити ж рис слід на помірному вогні, та й помішувати періодично, особливо на завершальному етапі приготування.
Слідкуйте, щоб рисова крупа ні в якому разі не переварити.
Промити рис під холодною, якщо використовуєте довгозерний. Якщо круглий – промивати не бажано, так як саме в ньому міститься та сама клейковина, яка і надасть кутю улюблену густоту. Але, на ваш особистий розсуд.
Перед додаванням наповнювачів для різдвяної куті рис рекомендується трохи охолодити.
До відварного рису додамо волоські або будь-які інші горішки – цільним ядром або рубаним подрібніше.
Туди ж наллємо воду, поклади цукор і викладемо половинки абрикосів.
Цукор – виключно за смаком. Можна додати трохи меду або рідкого варення.
Фрукти або ягоди краще використовувати холодні або ж заморожені, так як кутя з рису на Різдво – холодна страва.
Акуратно розмішати рисову кутю з горіхами і абрикосами, викладемо її на святкову страву і подамо до столу.
Приємного апетиту і щасливого Різдва!
За цим посиланням ви знайдете ще рецепти на Різдво.