Вітання! Сьогодні ми поговоримо про лук. батьківщиною ріпчастої цибулі вважається Південно-Західна Азія – Туркменія, Афганістан, Іран. Лук був окультурений близько 4 тисяч років тому.
Зображення ріпчастої цибулі були знайдені на стінах староєгипетських пірамід. Також, є згадки про цю рослину в клинопису древніх шумерів і в Біблії. Лук вирощували і в Стародавньому Римі для солдатів спеціально навчені цьому люди. В ті часи людство знало про цілющі властивості цибулі і він продовжує вважатися лікувальним засобом і в наші дні.
Чому ми плачемо, коли ріжемо цибулю?
У клітинах цибулі міститься летюча речовина (серосодержащий газ), яке називається лакриматор (від латинського “lacrima” – сльоза). Ця речовина вдалося виділити американському хіміку Еріку Блоку. Коли цибуля нарізають, лакриматор виділяється і розчиняється в сльозах людини і в воді. При цьому відбувається певна реакція і утворюється слабкий розчин сірчаної кислоти, яка є подразником для оболонки ока. Для того, щоб позбутися від подразника, виділяються сльози.
Активність лакриматоров можна знизити, якщо цибуля заморозити. Але зазвичай домогосподаркам немає необхідності заморожувати цибулю. В такому випадку, на допомогу прийдуть деякі прийоми, які допоможуть не нарізати цибулю і не плакати.
В першу чергу, частіше потрібно змочувати ніж в холодній, краще проточною, воді. Після того, як ви розріжете цибулину на дві частини, також обполосніть її водою. Якщо вам необхідно нарізати багато цибулі, частіше споласкивайте обробну дошку. Всі ці маніпуляції можна пояснити тим, що лакриматор розчиняється в воді і таким чином не завдає шкоди очам, оскільки не виділяється в повітря.
Замість заморозки цибулю можна гарненько охолодити і тільки після цього нарізати.
Ще один спосіб роздягати цибулька і не плакати – спеціальні окуляри для плавання =)
Чи лікує нас ріпчасту цибулю?
Ріпчаста цибуля широко використовується в народній медицині як засіб під час епідемій грипу і простудних захворювань. Але ви повинні твердо запам’ятати, що цибуля, як і часник, лимон, не є ліками від грипу і ГРВІ! Ріпчасту цибулю жодним чином не може вплинути на вірус і тим більше його знищити. Пам’ятайте, що лікування грипу має відбуватися тільки під наглядом лікаря спеціальними препаратами, оскільки грип небезпечний своїми ускладненнями. Покладаючись на чудодійні властивості цибулі, хворий тільки запускає хворобу. Ріпчасту цибулю використовують як протимікробний засіб, але не варто ставитися до нього, як до панацеї. Не варто закопувати сік цибулі в ніс, ви можете сильно пошкодити слизові оболонки.
Користь ріпчастої цибулі
В ріпчастій цибулі містяться вітаміни А, В і С, залізо, кальцій, ефірні масла, фтор, магній, сірка (звідси різкий запах) і флавоноїди.
Ріпчасту цибулю допомагає очищенню крові, стимулює травні процеси, нормалізує обмін речовин. Ріпчасту цибулю рекомендують вживати при діабеті, атеросклерозі, геморої, загальної слабкості, як засіб проти глистів. Сік цибулі застосовують при безсонні і ревматизмі. Цибулева кашка хороша для зміцнення волосся і при лікуванні дерматиту. Вживання цибулі в їжу перешкоджає підвищенню цукру в крові.
Не рекомендується зловживати ріпчастою цибулею людям, страждаючим захворюваннями нирок, шлунка, печінки, дванадцятипалої кишки, при виразці шлунка. В даному випадку мова не вживанні цибулі в супі як приправи, а про лікувальному його застосуванні.
Свіжий ріпчаста цибуля має один великий недолік: після його вживання з’являється неприємний запах з рота. Для усунення запаху досить пожувати гілочку свіжої петрушки.
За кількістю ефірних масел виділяють солодкі, напівгострі, гострі і гіркі сорти. В останні роки асортимент розширився і з’явилися слабо-гострі, негострі і солодкі делікатесні сорти, салатні сорти.
В гострих і гірких сортах міститься 9-12% цукру, в напівгострих – 8-9%, в солодких – 4-8% цукру. Примітно, що ті сорти цибулі, в яких цукру найменше, вони здаються більш солодкими на смак. Вся справа в тому, що чим менше кількість цукру, тим менше частка ефірних масел, які і надають цибулі характерний смак.
Кримський цибулю або ялтинська цибуля
Це найпоширеніший вид червоної цибулі в нашій країні. Він був виведений в Нікітському ботанічному саду. Найкращим вважається цибуля, вирощений на Південному березі Криму, тому що херсонський більш пекучий.
Кримський цибулю настільки солодкий, що його можна їсти просто так. Також він відмінно підходить для маринування, в салати, до м’яса, птиці та риби. Лук дуже соковитий, хоча і поступається жовтому ріпчастій цибулі в змісті ефірних масел.
Кримський цибулю зберігається погано. Не варто купувати його на всю зиму і краще з’їсти всі запаси цього лука до настання зимових холодів. Купувати цибулю найкраще у фермерів або на ринку в Ялті або Алушті, але ніяк не на дорогах.
Потрібно навчитися відрізняти кримську цибулю від підробки. Справжній солодкий кримський лук має соковиті товсті лусочки товщиною більше 5 мм, в цибулині ніколи не буває більше 7 пластів. Крім того, нутрощі ялтинського лука повинні бути не фіолетові (аферисти підфарбовують звичайний лук і продають під виглядом кримського), а білі з легким відтінком рожевого. На смак цибуля не повинен викликати печіння і гіркоти. Найвища якість кримського лука в липні і серпні, якщо ці місяці видалися сонячні.
Лук-батун
ще батун називають дудчатий, зимовий, піщаний, китайський. З ріпчастою цибулею має велику схожість, але його вирощують заради зелені, оскільки справжньою цибулини цибулю-батун не формує. Такий лук дуже любить яскраве сонце і рясний полив. Стебла цибулі-батун дуже гарні в приготуванні салатів, рибних і м’ясних страв. У ньому багато вітаміну С і особливо цінується цей лук навесні у вигляді першої свіжої зелені.
Перед ріпчастою цибулею батун має ряд переваг. Він може рости на одному місці до 6 років і дозріває на 20 днів раніше. Основна користь цього виду цибулі полягає в утриманні аскорбінової кислоти, рибофлавіну, каротину, тіаміну і ефірного масла. У сушеному вигляді цибулю-батун також зберігає велику кількість вітамінів і корисних сполук.
Лук-шалот або цибулю ашкелонскій
Молоде листя цього виду цибулі вживаються в їжу. Їх можна зрізати кілька разів за сезон. Маленькі цибулинки також придатні для використання в кулінарії і мають своєрідний смак. Лук-шалот поширений на Україні, Північному Кавказі, Молдові, в Західній вропи, Малої Азії. Він володіє відмінним смаком, високою врожайністю, скоростиглістю і відмінно може зберігатися довгий час.
У порівнянні з ріпчастою цибулею, цибулю-шалот містить в своєму складі набагато більше біологічно активних речовин: мінеральних солей, аскорбінової кислоти, вітамінів групи В, Е, РР, ефірних масел, каротину, цукрів. У народній медицині лук-шалот використовують при лікуванні очних захворювань і захворювань шлунково-кишкового тракту. Застосовують його і в домашній косметології у вигляді кашки для виведення пігментних плям, веснянок, вугрів і прищів.
Зелена цибуля
Передбачувана батьківщина цього виду цибулі – Середземномор’ї. Лук-порей дуже широко поширений в країнах Західної Європи. У Росії його вирощують повсюдно.
У цього лука плоскі довгі листи, схожі на часникові, але набагато більше. У їжу вживають потовщену нижню білу частину ніжки. Лук-порей ідеальний для пирогів, м’ясних страв, в овочевих запіканках, як самостійне блюдо (наприклад, тушковану цибулю) і як гарнір.
Лук-порей зберігається не дуже довго, тому при покупці слід вибирати екземпляри без ознак в’янення, з щільними цибулинами і зеленими пружними листям. Перед приготуванням, цибуля-порей необхідно дуже ретельно мити через особливості його будови, оскільки в нижній частині може накопичуватися багато землі і дрібних камінців.
Лук-порей містить велику кількість солей калію, чим пояснюється його сечогінну дію. Також, він багатий на вітаміни С, В1, В2, Е, РР, каротин. Вживати порей рекомендують для поліпшення роботи жовчного міхура і печінки, при ревматизмі, атеросклерозі, порушенні обміну речовин, перевтомі, ожирінні, подагрі і сечокам’яної хвороби. Доведено клінічно, що цибуля-порей покращує апетит, підвищує секреторну функцію залоз травного тракту і має антисклеротические властивості. Протипоказаний сиру цибулю-порей при запальних захворюваннях дванадцятипалої кишки і захворюваннях шлунка.
Калорійність цибулі ріпчастої і інших сортів цибулі
Калорійність ріпчастої цибулі на 100 грам = 41 ккал
- Білки – 1,4 гр
- Жири – 0,2 гр
- Вуглеводи – 8,2 гр
Лук-батун калорійність на 100 грам = 34 ккал
- Білки – 1,3 гр
- Жири – 0,1 гр
- Вуглеводи – 3,2 гр
Лук-шалот на 100 грам = 72 ккал
- Білки – 2,5 гр
- Жири – 0,1 гр
- Вуглеводи – 16,8 гр
Лук-порей на 100 грам = 33 ккал
- Білки – 2 гр
- Жири – 0 гр
- Вуглеводи – 8,2 гр