Спред відносять до особливого виду продуктів, який поєднує в своєму складі жири рослинного походження і жири, вироблені з молочних вершків. Давайте розглянемо смакові і якісні характеристики продукту.
Рослинно-жирові спреди – це відносно новий продукт маслобойной промисловості, який в своєму складі містить комбінацію жирів рослинного і молочного походження. Спреди нерідко використовують для приготування бутербродів, вони прекрасно зарекомендували себе для смаження, випічки, у виробництві кремів для торта, кондитерської глазурі, бісквітів, пирогів, кексів і навіть морозива.
Розтопленим спредом можна змащувати макарони, пельмені, варенікі.В перекладі з англійської «спред» – означає продукт з консистенцією пасти, який можна намазувати.
Трохи історії
Перші аналоги спредів почали широко випускатися харчовою промисловістю в середині 90-х років, коли молочні комбінати різко зменшили обсяг виробництва молока, а відповідно і натурального вершкового масла. У той же період різко знизився економічний рівень життя багатьох жителів колишнього Радянського Союзу і, як наслідок, зменшилася платоспроможність громадян. Основна маса населення вважала за краще купувати більш дешеві продукти харчування, цим і скористалися багато підприємств, запустивши в масове виробництво комбіновані масла. У той період продукт, схожий на спред, називали «масло легке», «масло м’яке», «масло комбіноване». Наприклад, напевно багато хто пам’ятає «масло» Рама.
Багато недобросовісні виробники розуміли, що виготовлення натурального вершкового масла – справа не дуже вигідне і збиткове. У гонитві за прибутком вони стали випускати дешеві підробки масла на основі неякісних рослинних жирів з додаванням ароматизаторів, барвників, консервантів. По суті, таке масло дуже нагадувало маргарин, адже в його складі вершкових жирів було вкрай мало – приблизно 10%, або вони зовсім відсутні. Ось стаття про відміну масла від маргарину. В результаті численних досліджень дієтологів було з’ясовано, що вживати подібну грубу підробку масла у великих кількостях дуже шкідливо для здоров’я. Тому в 2003 році в країні був розроблений і введений ГОСТ на виробництво спредів, який чітко регламентував склад продукту і технологію його виробництва, позначив різницю між натуральним вершковим маслом, спорудами і маргарином. Новий державний стандарт ставив задачу проводити такі спреди, які б за рівнем смаку, якості та користі для здоров’я конкурували з натуральним вершковим маслом.
Спреди нового покоління і їх склад
Спреди нового покоління підрозділяються на 3 основних види:
- вершково-рослинні спреди, в складі яких молочного жиру 50% і більше. Решта жири в продукті – рослинного походження;
- рослинно-вершкові, з вмістом молочного жиру від 15 до 49%. Інша частина також доповнюється рослинним жиром;
- рослинно-жирові спреди. У них міститься не більше 10% молочного жиру, або він зовсім відсутній.
Відмінності спредів від масла вершкового та маргарину
Якщо в продукті молочного жиру 64% і більше, його вже називають вершковим маслом. У порівнянні зі спредом, натуральне масло – більш калорійний продукт, що містить набагато більше холестерину. Калорійність спредів залежить від відсотка жирності, відсотка вмісту рослинних і вершкових жирів. В основному їх калорійність коливається від 340 до 600 кКал / 100г. Спреди бувають маложирні, або легкі (мінімум 35% жирності), среднежірние (50% жирності) і високожирні (до 85% жирності і більше).
При виробництві спредів нерідко додають вітаміни, ароматичні та смакові добавки, дозволені ГОСТом. Спред нового покоління – це комбінований препарат, що містить в основі жири рослинного і тваринного походження, який збагачений цінними для людини вітамінами А, Д, Е, К.
Спред в порівнянні з маслом містить мінімум холестерину і практично не містить шкідливі трансжири, яких багато в маргарині. Зміст в спреді трансізомерів жирних кислот ГОСТом нашої країни ограніченодо 8%. Спред не можна назвати маргарином або підробкою вершкового масла, це зовсім інший продукт, який виробляється за іншою технологією. Сучасний спред, виготовлений за встановленою технологією ГОСТу – це продукт здорового харчування, який легко засвоюється, його склад багатий поліненасиченими жирними кислотами.
З цієї причини спред, особливо маложирний, рекомендований для дієтичного харчування людей похилого віку і тих, хто страждає на атеросклероз, надмірною вагою, захворюваннями серцево-судинної і травної системи. Якісний спред має пластичну структуру, одночасно м’яку і щільну, він легко намазується на бутерброд навіть після охолодження. З нього не повинна витікати вода. Його смак максимально наближений до вершкового масла; в залежності від використаних добавок може мати легкий солодкий, солоний або кислуватий присмак. На відміну від вершкового масла, на сковороді спред не підгорає і не піниться.
Шкода: міф чи реальність?
На жаль, ще з часів кінця 90-х років, в нашій свідомості міцно закріпилася думка про шкоду спредів, оскільки ми їх вважаємо грубою підробкою вершкового масла і ставимо в один ряд з маргаринами. Наше уявлення було спотворено завдяки великій кількості підробок під спреди, коли недобросовісні виробники в гонитві за прибутком намагалися видати дешевий низькосортний маргарин за спред. Цей продукт може нашкодити тільки в тому випадку, якщо:
- ви придбали грубу його підробку, по суті, що є маргарином, зробленим не по ГОСТу;
- якщо у вас є індивідуальна непереносимість до компонентів, що входять до складу продукту;
- якщо ви вживаєте спред без міри, маючи при цьому ожиріння.
Як вибрати хороший спред
В першу чергу уважно читайте етикетку, вивчайте склад спреду. На упаковці обов’язково повинен бути напис, що він зроблений по госту. Визначтеся, який спред вам потрібен: вершково-рослинний, рослинно-жировий або рослинно-вершковий.
Чим вищий вміст молочних жирів, чим вище відсоток жирності, тим вище калорійність і вищий вміст холестерину. На упаковці не повинно бути написано, що це вершкове масло. Склад продукту допускає наявність дозволених ароматизаторів, вітамінів, а також кокосової та пальмової олії. Добросовісний виробник упаковує спред в алюмінієву фольгу, яка не допустить проникнення всередину сторонніх запахів, рідин, сонячного світла. Зверніть увагу, щоб спред в магазині на прилавку зберігався при низьких температурах (не вище +15 градусів). При більш низьких температурах, особливо при заморожуванні, спред може зберігатися до 3-х місяців і навіть більше. Запах і смак хорошого спреда повинен бути вершковим і трохи солодкуватим, а його поверхня – суха і блискуча. Колірна гамма може бути досить широка – від біло-молочного, до жовтуватого. На сковороді справжній спред плавиться, але не горить.
В цілому, для більшості споживачів, при покупці спреда визначальними стають два показника. Перший – це «приємна» ціна, яка значно нижче ціни натурального вершкового масла. Другий – це особливий склад спреду, завдяки якому він менш калорійний, і більш корисний в порівнянні з маргарином і маслом, оскільки містить мінімум трансжирів і холестерину.
Завдяки великому діапазону жирності ви можете вибрати для себе потрібний продукт. Додатковий бонус: спред може зберігатися значно довше вершкового масла, отже, крем для торта або тістечка, зроблений з спреда, не так швидко зіпсується.
Тепер залишається справа за малим: при покупці зуміти вибрати якісний спред, не сплутати його з шкідливою підробкою або маргарином.
Пропоную переглянути відео на цю тему: