З садового або дикого кизилу можна приготувати смачний і універсальний соус, який підійде до різних гарнірів, страв з птиці, червоного м’яса або риби.
У зимову пору дуже не вистачає свіжих овочів і ягід, в яких міститься необхідна кількість вітамінів, щоб підтримати наш організм в період холоднечі. У вас є відмінна можливість вирішити цю проблему в останні дні літа. Пропонуємо зробити на швидку руку чудовий кизиловий соус з прянощами і заготовити його взапас. Зовсім не важливо, який кизил у вас в наявності – лісовий або культурний. Головне, щоб він був стиглим і м’яким.
Соус, за рецептурою грузинської кухні, ідеально гармонує з м’ясними та рибними стравами, з птицею і овочевими гарнірами. Можна такий соус додавати як приправу в маринад для шашлику.
Складові:
- кизил – 800 г
- перець гострий – 1,5 шт.
- часник – 8 зубчиків
- кінза – 1/3 пучка
- м’ята – 1/3 пучка
- кріп – 1/3 пучка
- оливкова олія – 1,5 ст.л.
- коріандр горошком – 2 ст.л.
- оцет винний – ¾ ст.л.
- цукор – 1,5 ст.л.
- сіль – ¾ ст.л.
Рецепт приготування
Спочатку потрібно підготувати для соусу стиглі червоні ягоди. Кизил перебрати. Видалити перестиглі ягоди. Очистити кизил від хвостиків. Промити ягоди холодною водою.
Надіслати кизил в каструлю. Влити стільки води, щоб вона повністю покрила ягоди. Довести рідину в каструлі до кипіння на мінімальному вогні. Готувати кизил 20 хв. В цей час вода повинна слабо кипіти, щоб ягоди проварилися, але не перетворилися в пюре завчасно.
М’яту, кінзу і кріп промити. Очистити зубчики часнику від лушпиння. Видалити плодові ніжки і насіння у гострого перцю. Скласти підготовлені інгредієнти в чашу блендера. Додати сіль, цукор, коріандр і винний оцет. Перебити всі до утворення маси з великими грудочками.
Влити масло. Ще раз змішати компоненти заправки.
Воду, в якій варилася кизил, злити в окрему ємність. Ягоди залишити трохи охолонути.
Перетерти кизил через сито. Якщо сита немає, то можна просто видалити кісточки вручну. Утворене ягідне пюре додати в пряну заправку із зелені. Ще раз ретельно перебити інгредієнти блендером.
Викласти масу в каструлю з товстим дном. Додати воду, в якій готувалися ягоди. Перемішати соус лопаткою. Включити слабкий вогонь. Довести суміш до кипіння. Готувати соус ще 15 хв, поки він не набуде необхідної консистенції (схожу за густотою зі сметаною).
Готовий соус з кизилу остудити. Його можна відразу подавати як доповнення до м’яса, овочів і риби. На основі соусу готують маринади. Також він ідеально доповнює таку випічку, як лаваш або узбецькі коржики.
Щоб зберегти соус на зиму, необхідно підготувати посуд. Скляну ємність і залізну кришку промити содою, водою. Потім стерилізувати. У суху банку влити соус по самі вінця горлечка. Закатати ємність залізною кришкою або закупорена завинчивающейся. Дати соусу охолонути під теплою ковдрою. Потім зберігати банку в холодильнику. Смачного!