В’ялена риба, м’ясо або ковбаса стануть відмінною закускою до будь-якого столу, вгамують голод під час туристичного походу, риболовлі. Готується делікатес досить довго, але результат буде високо оцінений усіма без винятку.
В’ялення – одна з найбільш древніх кулінарних технологій приготування м’яса і риби. В’ялення не тільки надає продуктам особливого смаку й аромату, це відмінний спосіб консервації, тривалого зберігання швидкопсувних продуктів. У процесі в’ялення відбувається природне дозрівання м’яса і риби, активізація ферментів, часткове зневоднення м’якоті.
В’ялення можна вважати різновидом холодної сушки, яка виробляється в середньому при температурі + 10-20 градусів під впливом сонячного світла, активно циркулює повітря.
Суть і переваги в’ялення
Готовий в’ялений продукт має щільну, але не дуже суху, а пружну і еластичну консистенцію, характерний запах і специфічні смакові якості. Жир в рибі та м’ясі в процесі в’ялення рівномірно розподіляється по всій м’якоті, чого не скажеш про інші способи приготування (сушінні, копченні), коли ліпідні накопичення концентруються в певних місцях. Крім того, під час приготування в’ялені продукти втрачають менше жиру, що забезпечує споживчу привабливість, збільшує терміни зберігання. Пов’язані жири в’ялених продуктів досить стійкі до прогорканию і активному окисленню.
У порівнянні з сушеними, в’ялені вироби не так гігроскопічні, менше вбирають вологу під час зберігання. Вони менше схильні до усихання на відміну від копчених продуктів. Від сушки вяление відрізняється неповним зневодненням, при цьому продукт не тільки втрачає вологу, в ньому ще відбувається ряд ферментних процесів.
Як в’ялити правильно?
В’ялення здійснюють шляхом помірної сушки сировини, що знаходиться на відкритому повітрі, при гарній циркуляції повітряних потоків. Природний потік повітря буде більше, якщо м’ясо (рибу) розмістити високо (вище 2-х метрів), а не біля поверхні землі. Відмінно, коли є вітер.
Бажано, щоб м’ясо добре обдувається з усіх сторін. Саме тому його підвішують вертикально, розрізаючи на довгі смужки, а не викладають на деко або іншу горизонтальну площину. При поганому провітрюванні у м’яса з’явиться затхлий запах, цвіль. Іноді м’ясо кладуть на добре продувається грати (сітку).
Для в’ялення підійде відкрите або напіввідкрите приміщення, провітрювана веранда, сарай. Краще не допускати впливу на продукт прямих сонячних променів. Оптимальний варіант для в’ялення – тінь або півтінь. Тепло має надходити в помірній кількості (не вище +20 градусів), що забезпечує поступове випаровування вологи з поверхні продукту. Збільшення кількості тепла позначається негативно і навіть згубно, оскільки викликає необоротну денатурацію протеїнів.
особливості технології
Тривалість в’ялення становить від декількох днів до декількох тижнів. Наприклад, в’ялена яловичина в домашніх умовах готується 1,5-2 місяці, а сиров’ялена ковбаса – місяць. Все залежить від величини шматка м’яса (риби). Швидше за все процес здійснюється в суху, вітряну, помірно теплу погоду. Окрім наведених посилань на рецепти також на нашому сайті можна знайти рецепт в’яленої свинини http://na-vilke.ru/vyalenaya-svinina-v-domashnix-usloviyax.html.
Перед в’яленням м’ясо (риба) проходить процедуру вимочування. Продукт замочують на кілька годин в міцному соляному розчині зі спеціями. Іноді просто обсипають сіллю і прянощами, ставлять під гніт в середньому на 12 годин. М’ясо попередньо ріжуть уздовж волокон смужками, товщиною від 1 до 5 см. Велику рибу (осетрові, лососеві, коропові) в більшості випадків потрошать, вирізують зябра і розрізають уздовж на шматки. Дрібну рибу (невелику тарань, подлещика, воблу, щуку, окуня) іноді в’ялять цілком, іноді розрізають черевце, потрошать і ставлять всередину дерев’яні палички-распорнікі, що забезпечують кращу циркуляцію повітря.
Щоб в процесі в’ялення продукт не дивувався мухами або осами, зверху його обмотують тонкою марлею.
В’ялена риба після закінчення процесу готова до вживання, м’яса же в деяких випадках потрібна додаткова кулінарна обробка. Зазвичай потім його варять або тушкують. Зберігати в’ялену рибу, ковбасу, м’ясо рекомендується в полотняному мішечку в прохолодному сухому місці.
Правильно приготовані в’ялені продукти відрізняються високою харчовою цінністю, винятковими поживними властивостями. Внаслідок того, що технологія в’ялення характеризується достатньою тривалістю і трудомісткістю, вироби, приготовлені таким способом, стоять на ринку і в супермаркеті зазвичай недешево. Однак при бажанні зав’ялити рибу (м’ясо) ви можете самостійно, заготовивши потрібну кількість делікатесу про запас.
До речі, в’ялити можна і овочі, наприклад, в’ялені помідори – неймовірно смачна закуска. Технологія схожа, тільки за часом це займе всього лише кілька годин.
Наостанок хочу поділитися відео з рецептом приготування смачної в’яленої курячої грудки. Щоб зробити такий делікатес знадобитися всього кілька днів: