Чорноплідна горобина не може похвалитися соковитістю, так і солодкість її досить помірна. Тому багато обходять черноплодку стороною, вважаючи ці ягоди лікувальним «аптечним» продуктом. Всі знають, що вони здатні стабілізувати і знижувати тиск. Варення з чорноплідної горобини вийде чудовий: густий і ароматний. У нього проявиться легка терпкість.
до Речі, джем – чудова начинка для пирогів, та млинців, корисний інгредієнт молочних коктейлів. На основі джему можна приготувати солодкий ягідний чай, кисіль, охолоджений напій. Можна не заглиблюватися в кулінарні шедеври, а просто кожний день по одній чайній ложці варення з чорноплідної горобини. Результатом буде підвищення імунітету, зникнення нападів головного болю. Якщо планують використовувати джем для начинки святкових тортів, то змішують його з вершковим маслом, додавши 2-3 ложки хорошого коньяку.
Інгредієнти для приготування джему на зиму:
- чорноплідна горобина – 600 г
- цукор – 300 г
- вода – 200 мл
Рецепт приготування варення з чорноплідної горобини:
Запасаючись чорноплідної горобини на зиму, багато звикли її висушувати або заморожувати, але можна заготовити її більш «смачним» способом. Тоді не доведеться змушувати себе з’їсти ще одну засохлу ягідку, в банку буде зберігатися ніжний і солодкий джем.
Ягоди можуть бути будь-якими: свіжими, замороженими, злегка підсохлими. Попереду їх чекає чарівне перетворення.
Горобину перебирають і миють, потім замочують на 10 хвилин у холодній воді.
Підготовлені ягоди пересипають в чашу блендера або в каструлю, збивають на середній швидкості. Джем передбачає зернисту структуру, не варто намагатися зробити з горобини водянистий соус.
Додають цукор, розмішують.
Наливають воду, каструлю ставлять на середній вогонь.
Варять джем 15 хвилин при середньому рівні кипіння. Бульбашки піни з’являться і зникнуть, ви навіть не встигнете зловити їх ложкою. Враховуючи густоту джему, його потрібно регулярно розмішувати.
Гарячий джем з чорноплідної горобини викладають в стерильні баночки, найкраще взяти посуд малого обсягу, наприклад, двухсотграммовые барила.
Стерильні кришки щільно закупорюють, джем залишають у прохолодному приміщенні. Корисні властивості чорноплідної горобини збережуться на всю зиму.
Смачного!