Рис є одним з найдавніших злаків. Він дуже популярний на всіх континентах і у всіх країнах. А найзнаменитіші круп’яні страви, відомі в усьому світі, готуються саме з нього. Існують різні види рису, а також безліч різних його сортів і інші способи класифікації.
Для того, щоб повною мірою насолодитися смаком тієї чи іншої страви, необхідно знати який сорт рису найбільш підійде для нього. Адже кожен з них має певні властивості і своїм неповторним смаком.
Отже, щоб бути у всеозброєнні і не потрапити в халепу нам належить розібратися у всіх тонкощах і нюансах. Тоді ми з легкістю зможемо зробити правильний вибір і в підсумку получити відмінний результат. А вибір великий! Які ж види рису бувають, скільки їх і чим вони відрізняються один від одного? Давайте ж прямо зараз дізнаємося відповіді на ці питання!
Відомо більше двох десятків видів рису і півтори сотні його різновидів. А агросортов взагалі налічується близько 8 тисяч. Щоб не загубитися і не заплутатися в такому розмаїтті, був введений класифікатор.
Скільки б сортів рису не було, їх все (і основні популярні його види та менш відомі) розрізняють за певними критеріями. Серед них такі: по типу зерна, за його кольором і за способом обробки.
Види рису за типом зерна
Зерна рису за своїм розміром і формою поділяються на три види: довгозерний, среднезёрний і круглозёрний.
довгозерний рис
Такий звичний і знайомий нам вигляд, він має тонкі і довгасті за формою зерна. Довжина такого зернятка може досягати 8 мм.
Среднезёрний рис
У порівнянні з довгозерний рисом, у среднезёрного виду більш округла форма, а розмір зерна не більше 6 мм.
Круглозёрний рис
Цей різновид рису відрізняється округлою формою і порівняно невеликою довжиною. Таке зернятко сягає не більше 5 мм.
Рецепт: Домашні ковбаски хасіп.
Види рису за способом обробки зерна
Залежно від методу обробки, рис має таку класифікацію:
- коричневий (нешліфований),
- білий (шліфований),
- пропарений.
Коричневий (бурий) рис
Такий рис проходить мінімальну обробку, що дозволяє зерну зберігати висівковий оболонку. Це і надає коричневого рису легкі горіхові нотки. Нешліфований рис відрізняється яскравим вираженим смаком і неповторним ароматом. Але головне його достоїнство навіть не в цьому. Основна перевага – це збереження оболонкою вітамінів і поживних речовин. Тому на питання «Який же вид рису найкорисніший?» Авторитетно відповідаємо – нешліфований.
Вариться він в середньому півгодини (іноді до 40 хв.), При цьому не розварюючись. Вживаючи його в їжу, ви поліпшите травлення і зміцните свій імунітет. Також відмічено сприятливий вплив на мозкову діяльність. Загалом, користь такого рису очевидна! Єдиним його недоліком є невеликий термін зберігання.
білий рис
Шліфований рис білого кольору найбільш поширений по всьому світу. Його зерна гладкі й рівні. Колір – білий, а форма може бути будь-хто. Вариться він швидко – від 10 до 15 хв. У порівнянні з коричневим, містить багато крохмалю і мало мінералів і вітамінів. Це пов’язано з більш глибокої обробкою зерна. Однак, його головними перевагами є простота в приготуванні, довгий термін зберігання і, звичайно ж, доступна ціна.
пропарений рис
Спеціальна технологія обробки надає рисової крупі напівпрозорість і золотистий відтінок. Обробка паром дозволяє зберегти більшість корисних речовин. Після варіння ж бурштиновий відтінок зникає і рис стає білосніжним. Парова обробка робить зерно твердіше, тому і готується воно довше. Хоча на його приготування піде 20 або 25 хвилин, зате він вийде більш смачним. Зерна пропареного рису не злипнуться, навіть якщо блюдо буде розігріте повторно.
Рецепт: Пропарений довгозерний рис з курячою грудкою.
Види рису за кольором
Крім традиційного і найбільш поширеного білого рису, бувають і інші його різновиди. Він може бути як коричневим (бурим), так і бежевим, жовтим, червоним, фіолетовим і навіть чорним!
Кращі і найбільш популярні сорти рису
Одні сорти більш популярні в світі, будучи так званої «рисової елітою». Інші менш поширені і тому більш відомі в місці свого зростання. Давайте ж почнемо знайомство з найбільш популярних, з’ясувавши їх якості та місця вирощування.
басматі
Рис басматі не даремно називають «світовим рисовим королем». Володіючи ніжною текстурою і яскраво вираженим горіховим смаком, він нікого не залишить байдужим. Зерна сорту басматі найдовші, а сам сорт найбільш дорогий. Цінується як за якістю, так і за вартістю індійський басматі. Трохи менш цінний пакистанський. А ось вирощений в США не зрівняється з ними ні смаком ні ароматом.
Рецепт: Фрікасе з нуту з рисом басматі.
Арбор
Среднезёрний рис сорту арборіо родом з Італії. Але він любимо і далеко за її межами. Також відомий під назвою різотто. Він має ніжну кремову текстуру. Однак, щоб не переварити, рекомендується готувати його до стану al dente.
жасмин
Сорт рису жасмин приємний на смак і має дивовижний тонкий аромат, що нагадує чимось жасмин. При варінні його зерна не розварюються. І хоч вони виходять м’якими, проте не втрачають форму і залишаються розсипчастими. Басматі вирощують у В’єтнамі, Таїланді та інших країнах Південно-Східної Азії. Тому його ще називають «азіатський рис».
камоліно
Безсумнівно, рис сорту камоліно є справжньою перлиною. Виростає в Єгипті. Там його обробляють вже не перше тисячоліття. Має неповторний смак і аромат. При варінні не злипається і виходить дуже ніжним.
Валенсія
Круглозёрний рис валенсия, схожий на арборио. Інша його назва – паелья. З нього виходить шикарне однойменне блюдо – чудова іспанська паелья з морепродуктами.
девзіра
Рис девзіра виростає в Ферганській долині. Цей рис ідеальний для приготування узбецького плову. Саме з ним ваш плов вийде ідеальним.
Інші сорти
Дикий рис
Він вирощується тільки в Північній Америці. Має приємний смак, низькокалорійний, але при цьому вельми ситний. У дикого рису багатий і збалансований склад різних мінералів, клітковини, вітамінів і високий вміст білка. Всі ці чинники обумовлюють його далеко не дешеву вартість.
Чорний рис
Виростає чорний рис в Тибеті. Тому друга його назва – тибетський. Це дорогий сорт, який, до того ж, вважається афродизіаком. Ще його називають – «заборонений». Так як в Стародавньому Китаї його подавали виключно до столу китайських імператорів. Ефектно виглядає суміш чорного рису з білим сортом, що подається на гарнір або в складі рисових салатів.
червоний рис
Цей сорт рису вирощується у Франції. Хоча родом він з Таїланду. Раніше його вважали за бур’ян. Тепер же його подають в ресторанах. Досить популярний завдяки неповторному горіховому аромату і своїми корисними властивостями.
Види рису і їх використання в кулінарії
Одні різновиди рису виходять розсипчастими і пружними. Інші розварюються і виходять грузлими і клейкими. Тому і вибір того чи іншого сорту рису залежить від страви, яке ви бажаєте приготувати. Адже з одних виходять відмінні десерти, запіканки або суші. Там їх липка структура тільки нам «на руку», дозволяючи надати виробу однорідну форму. В інших же блюдах важлива вершкова текстура, вбирає в себе смаки і аромати інших інгредієнтів. Наприклад, для паельї і різотто. Ну, а в плові цінується крихкість рису.
Так, для різотто існують сорти рису, просто ідеальні для приготування цього чудового блюда. Це 4 види рису. Крім арборио, сюди входять карнаролі, віалоне нано і падано. Якщо ви готуєте таке блюдо італійської кухні як різотто вперше, то краще зупинити свій вибір на віалоне нано. Він вбирає набагато більше вологи, ніж арборио. Цей фактор полегшить новачкам процес приготування.
Рецепти різотто: Різотто з лисичками; Різотто з замороженими білими грибами; Різотто з сливами.
Шикарна іспанська (валенсийськая) паелья виходить не тільки з сортом валенсия. Для цієї мети хороші і такі сорти рису, як Байя і ІБЕРІКА.
Чудовий плов виходить не тільки з сорту девзіра. Відмінним вибором стануть інші його узбецькі побратими. Це Чунгара і дастар-сарики, що вважається елітним і вирощується спеціально для приготування з нього чадного плову.
А якщо сказати простіше, то довгозернистим сорти рису більш пружні і розсипчастим. Тому вони гарні для приготування закусок, салатів, супів, а також гарнірів до м’яса або риби.
Середньозернисті сорти підійдуть для різотто, паельї, каш.
Круглозёрний же рис добре розварюється і склеюється через високий вміст крохмалю. А значить він просто ідеальний для молочних каш, супів і суші. Ще з нього виходять відмінні запіканки, пироги, пудинги і десерти. А ще використовують для приготування повітряного (підірваного) рису. Також є особливий сорт круглого рису, з якого варять японську рисову горілку – саке.
Хотілося б відзначити те, що кожен сорт рису хороший по-своєму. І має ряд переваг, що відрізняють його від інших рисових сортів. Вони розрізняються між собою за смаком, кольором, ароматом, але, безсумнівно кожен з них слід спробувати. А підкреслить смак і аромат того чи іншого блюда правильно підібраний сорт рису. Готуйте смачні і корисні страви, відкриваючи для себе різноманіття рисових сортів. Оцініть «короля злаків» по достоїнству!
Автор Оксана Мельник.