Ні для кого не секрет, що часник не тільки надзвичайно корисний овоч, але ще і незамінна приправа для багатьох страв. Неймовірно складно в зимовий період знайти на ринку хороші свіжі головки часнику, та й в супермаркетах часто він виглядає непривабливо: млявий, зморщений, жорсткий, або напівсухий. А все тому, що правила зберігання цієї культури залишають бажати кращого. Як довше зберегти часник взимку і зробити це правильно, щоб він радував своїм смаком і користю весь холодний сезон, аж до настання мая? Відповіді ви знайдете в нашій статті.
Збір врожаю і підготовка часнику до зберігання
Для того щоб овоч добре зберігався, необхідно в першу чергу знати, як правильно прибирати часник.
По-перше, збір врожаю повинен бути своєчасним. Часник, посаджений восени (озимий), рекомендується збирати в кінці липня, коли оболонки суцвіття потріскаються. Посаджений навесні овоч (ярої), збирають трохи пізніше – в кінці літа або на самому початку осені, коли нижні листки пожухли, а верхні пагони пожовкли і поникли. Головки при цьому повинні бути твердими, мати три щільні зовнішні лусочки, плівка – легко зніматися, а часточки легко відділятися один від одного.
Занадто пухкі цибулини є недозрілими. Вони не витримують зберігання, швидко занедужують, псуються. Розпадається на зубки перезрілі часник також схильний до захворювань.
По-друге, покваптеся зібрати урожай до початку рясних дощів, інакше часник насититься вологою і почне гнити.
По-третє, механічно пошкоджені головки відразу відкладіть в сторону. Їх довго зберігати, а тим більше висаджувати – не можна, зате можна використовувати в їжу. Головки, зіпсовані жуками або хворобами, краще викинути.
По-четверте, перед тривалим зберіганням часник потрібно ретельно просушити. Якщо погода суха, сонячна – винесіть його на відкрите повітря на кілька годин. Можна сушити в духовці з відкритими дверцятами, виставивши температуру 40-45 градусів. Часник необхідно розстелити на деку (решітці) в один шар; не забувайте періодично його перевертати. Зазвичай процедура займає 2 години. Головки вважаються добре просушеними, якщо шелестять лушпинням.
Як зберігати часник будинку
Серед основних способів зберігання часнику можна назвати теплий і холодний. При теплом способі температура в приміщенні повинна становити 16-18 градусів. При холодному – в межах + 1-3. Ідеальним місцем, безумовно, є льох. Але як правильно зберігати часник взимку тим, хто живе в квартирі? Є кілька перевірених способів:
- Для зберігання можна використовувати старі картонні коробки або капронові колготки, які виконують функцію сітки. Насипте часник в коробку або в капронову панчоху, зав’яжіть і підвісьте на балконі або в заскленій лоджії. У коробках і сітках овоч не буде пріти, пліснявіти. Обсяг коробок повинен становити не більше 25-30 кг. Слідкуйте, щоб температура повітря не опускалася нижче 0 градусів. Хоча короткочасні невеликі заморозки часник відмінно витримує, краще не піддавати його такому випробуванню. Якщо очікуються невеликі заморозки (до -3), часник можете залишити на балконі, але коробку з ним потрібно накрити досить товстим шаром непотрібних речей або старим пледом. Не терпить часник і різких коливань температури. Якщо ви будете вносити його періодично в тепле приміщення, а потім знову виносити на балкон, на голівках з’явиться конденсат. Від впливу вогкості може початися гниття.
- Є відмінний спосіб: зберігати часник в солі і в банку. На дно великої скляної банки насипте сіль, товщиною 1 см. Потім зверху викладіть шар з головок часнику так, щоб вони не стикалися один з одним. Далі, покриваємо повністю ці головки черговим шаром солі. Потім можна ще викласти шар часнику і ще один шар солі. Коли банку стане повною, накрийте її пластиковою кришкою і поставте в темне прохолодне місце.
- Зберегти урожай часнику можна непогано і в звичайному холодильнику. Для цього покладіть часник спочатку в картонну коробку, в якій пророблені невеликі отвори, а потім покладіть її в ящик холодильника, призначений для зберігання овочів.
- Зберегти часник на зиму можна за допомогою воску або парафіну. Перед процедурою обріжте корінці часнику дощенту, а стебло укоротите так, щоб до головки залишалося 10 см. Ретельно висушіть часник. Потім розтопіть віск на паровій бані (для 100 головок часнику знадобиться 250 г воску). Рідким, але не дуже гарячим воском обробляємо всі головки (за допомогою кисті, або занурюємо). Оброблений часник укладіть в ящик (дерев’яний або картонний), накрийте старої тканиною (наприклад, мішковиною), винесіть в темне і прохолодне місце для зберігання.
- Непогано зберігається часник в ящиках, пересипаний цибулевим лушпинням або сумішшю тирси та річкового піску. Цей спосіб підходить для зберігання часнику в квартирі, де стабільно тепла температура. Якщо винести на балкон, де переважає мінусова температура, ящик потрібно накрити теплим пальто (пледом), щоб головки не замерзли.
Пам’ятайте, що краще за все зберігати часник взимку в темних, прохолодних, добре провітрюваних приміщеннях, зі стабільною температурою і оптимальною вологістю 50-65%. Температурний перепад вкрай погано відбивається на стані культури. Якщо температура зберігання підніметься вище +22 градусів, головки часнику починають сохнути і втрачати масу.
Періодично перебирайте і переглядайте цибулини, своєчасно видаляйте зіпсовані, щоб від них не поширювалися хвороботворні бактерії на здорові головки часнику. Категорично не можна зберігати часник на світлі, в герметичних целофанових пактах, в скупченому вигляді, в занадто вологих і погано вентильованих приміщеннях. Краще зберігаються цибулини більшого розміру, що мають товсту «сорочку».
Чи вдалося вам правильно зберегти свіжий часник до весни, можна визначити за такими ознаками:
- Після закінчення декількох місяців на голівках має бути відсутня зелена поросль.
- Не повинно бути підгнилих головок і з ознаками цвілі.
- Цибулини часнику не повинні виглядати занадто сухими, зморщеними, млявими, пожовклими.
- Часник не повинен бути вологим і запітнілим.