Весна – це низка свят. Класичний варіант проведення перших днів травня – це виїхати на природу з обов’язковою умовою і поласувати шашликом і свіжими овочами. Але буває так, що погода або інші обставини не дозволяють залишити місто. Але це не привід скасовувати весняне гуляння. Удома теж можна провести час із задоволенням і навіть з великим, оскільки стіл може вийти набагато різноманітніше, ніж в разі пікніка за містом. У домашній обстановці незрівнянно більше альтернативи в плані продуктів і способів приготування, не кажучи вже про сервіровці столу.
Як урізноманітнити стіл
Однією з прекрасних альтернатив шашлику на весняні свята стане чахохбілі з курки. Чахохбілі – це одна з найсмачніших класичних страв грузинської кухні, яка славиться обов’язковим поєднанням м’яса, овочів, зелені та спецій. За рахунок додавання різноманітних спецій м’ясо виходить неймовірно ароматним, соковитим і пряним, що і надає йому вишуканий і ніжний смак.
Для приготування чахохбілі беруть курку «Куряче Царство», нарізають її на шматочки і прожарюють до утворення рум’яної скоринки. Викладають м’ясо в казан з товстими стінками. Потім обсмажують до золотистого кольору порізаний півкільцями цибулю, зсипають до м’яса. Очищають від шкірки томати, нарізають їх на дрібні кубики і також висипають в казан. Ставлять казан на повільний вогонь і тушкують все разом хвилин 20, поки овочі не почнуть виділяти сік. Додають сіль, хмелі-сунелі, подрібнений часник і кінзу. Все перемішують і витримують на повільному вогні близько півгодини до готовності. Готового блюда обов’язково дають мінімум хвилин 10, щоб настоятися і просочитися соком овочів і м’яса. Подають в глибокій тарілці, рясно поливаючи зверху утворився в процесі гасіння соком. Прикрашають курку зеленню і дрібно порубаним волоським горіхом. Чахохбілі – це самостійне блюдо, але якщо ви не уявляєте обіду без гарніру, то цілком можете приготувати картопляне пюре або відварний рис – поєднання буде ідеальним.
Іншим варіантом для весняного святкового столу є курка в фользі, приготована в духовці. Для початку готують грудку, нарізають її на шматочки. Потім готують маринад, змішуючи гірчицю, мед, спеції. Обмазують курку і залишають її хоча б хвилин на 15-20. На деко, покритий фольгою, викладають перший шар з суміші підсолених овочів: половинки томатів черрі, нарізана брусочками моркву, шматочки болгарського перцю, стручкова квасоля. Нарізають тонкими прозорими пластинками бекон, загортають у нього куряче філе і фіксують краю зубочисткою або шпажкою, щоб не розгорнулася. Викладають рулетики поверх овочевої суміші і змащують соусом. Відправляють в духовку, прикривши блюдо краєм фольги по всьому периметру. Через 10 хвилин фольгу відсувають, щоб курка змогла зарум’яниться. Запікають хвилин 40 до повної готовності. На святковий стіл можна подати на тарілці прямо в фользі разом з міксом овочів. Відмінна альтернатива м’ясу і овочів, приготованих на мангалі. Головною перевагою є те, що блюдо важко зіпсувати, овочі і курка смачні самі по собі, а з додаванням тих чи інших спецій або овочів цілком можна поекспериментувати.
Шашлик в домашніх умовах
Але якщо ви все-таки не мислите собі травневі свята без шашлику, якщо початок справжньої весни обов’язково має бути ознаменовано даними м’ясною стравою, то все в ваших руках. Шашлик цілком можна зробити вдома. І вийде він аналогічним своєму заміському варіанту, приготовленого на природі.
Для шашлику з курки в духовці беруть куряче філе «Куряче Царство», нарізають шматочками. Готують маринад з томатної пасти, спецій (хмелі-сунелі, паприки, перцю, солі) і пригніченого часнику. Забирають м’ясо маринуватися в холодильник на ніч. Перед приготуванням шпажки вимочують у воді, щоб не пригорали. Нанизують на них курку і відправляють в розігріту до 200 градусів духовку. Запікають протягом 30 хвилин. Подають на святковий стіл відразу ж після приготування, як і класичний шашлик.
Тому тим, хто залишився вдома на свята, зовсім не варто впадати у відчай – ваш стіл при бажанні вийде таким же весняним і навіть набагато різноманітніше і цікавіше, а для любителів шашлику також знайдеться маса варіантів не залишитися без улюблених ласощів. Детальніше з усіма цим рецептами можна познайомитися на сайті «Курячого Царства».