Якщо ви цікавитеся, як зробити вдома так, щоб банани не чорніли на протязі тривалого часу, то ця стаття для вас. Ми розповімо про простих і доступних способах зберігання.
Банан – один з найулюбленіших фруктів, який здобув популярність практично у всіх країнах світу. Вживати в їжу його стали задовго до таких продуктів, як картопля, рис, цукрову тростину. Цінуються вони за ніжний, трохи солодкуватий смак, за багатий вітамінний і мінеральний склад. Вважається, що це багаторічна трав’яниста рослина продовжує молодість, оскільки є хорошим антиоксидантом, сприяє зміцненню нервової і судинної системи.
На жаль, ці ласощі дуже швидко псується. Їх ніжна шкірка і м’якоть схильні до потемніння, гниття і деформації при транспортуванні. Тому як перед реалізаторами, так і перед господинями нерідко постає питання: «Як правильно зберегти банани, щоб вони якомога довше не чорніли, зберегли цілісність структури, свій приємний смак і корисні властивості?» Пропонуємо поговорити про те, як простими способами і доступними засобами продовжити термін життя всіма улюбленого фрукта.
Процес збору бананів
Плоди бананового дерева, призначені не для внутрішнього ринку, а для експорту в інші країни, як правило, зривають зеленими, незрілими. Причин тому кілька:
- стиглі і переспілі банани зберігаються лічені добу, а мета експортерів – продовжити термін реалізації до 40 днів;
- м’який стиглий плід легко пошкоджується при укладанні і навантаженні, шкірка швидко чорніє, а м’якоть перетворюється в кашку, втрачаючи як смакові, так і поживні якості;
- вважається, що плоди, що дозріли нема на плантації, а в зірваний вигляді, виходять більш ароматними і солодкими;
- банани своїм ароматом приваблюють гризунів, які масовими набігами знищують значну частину врожаю.
способи зберігання
Господиням потрібно пам’ятати – чим краще збереглася цілісність структури банана, тим довше він не зіпсується. Перед покупкою перевірте, чи не пошкоджені плоди, чи немає тріщин на шкірці і темних плям. Бажано, щоб шкірка була твердою, пружною. При покупці ставитеся дбайливо до ніжних плодам, намагайтеся їх не упускати, не ставте на них зверху важкі продукти, щоб банани не пом’ялися. У сумці банани повинні лежати зверху. З полки їх краще брати за вузлик грона, щоб плоди не відірвалися біля основи.
Якщо плануєте з’їсти банани в цей же день, придбайте жовті, стиглі. Якщо берете запас, хочете піднести гостям через кілька днів, віддайте перевагу зеленим плодам, які пройдуть процес дозрівання у вас вдома.
Як прискорити дозрівання
Спосіб зберігання бананів в домашніх умовах безпосередньо залежить від поставленого завдання. Якщо ви бажаєте прискорити дозрівання плодів, залиште їх при кімнатній температурі (подалі від вогню), поклавши в паперовий пакет разом з парочкою стиглих яблук, груш або авокадо. Завдяки тому, що фрукти будуть виділяти газ етилен, дозрівання бананів пройде швидше. Підійде для процесу дозрівання тепле, але вологе і темне місце. Оптимальна температура – 18-20 градусів. Кисті при зберіганні бананів розривати не варто.
Чого не потрібно робити, так це класти банани в герметичний целофановий пакет. Через випарів, які накопичуються в пакеті, плоди дуже швидко загинє.
Термін дозрівання незрілих бананів зазвичай становить 4 дні. За цей період світло-зелена шкірка придбає жовтий колір, а м’якоть стане солодкою, м’якою і ароматною. Після дозрівання банани прибирають в прохолодне приміщення.
зберігаємо надовго
Якщо завдання відтягнути дозрівання бананів, а тим більше, їх почорніння, зберігайте фрукти в прохолодному вологому приміщенні, однак не в холодильнику. В даному випадку оптимальною буде температура 13-15 градусів. Прекрасний варіант – підвісити гроно плодів в підвалі або тримати їх в коморі. Чому не підходить зберігання в холодильнику? Якщо температура зберігання нижче 10-12 градусів, на шкірці плодів з’являються невеликі темно-коричневі плями. Природно, що при цьому втрачається естетичний вигляд фруктів, прискорюється їх псування. Напевно ви помітили, що на ринку банани «в цятку» продають на порядок дешевше. Уникайте зберігання бананів в безпосередній близькості від кухонної плити, опалювальних приладів, виключіть потрапляння прямих сонячних променів.
Щоб банани не дозрівали дуже швидко, ніжку кожного з них потрібно обмотати харчовою плівкою, яку закріпити скотчем. Завдяки цій простій процедурі сповільниться виділення фруктом газу етилену, і, відповідно, процес дозрівання триватиме на кілька днів. Не зберігайте банани поруч з іншими фруктами або овочами: таке сусідство загрожує прискоренням дозрівання і гниття бананів, на структуру яких впливає газ етилен, що виділяється цими плодами. Потемнілі плоди ізолюйте, вони виділяють більше газу, заражаючи тим самим фрукти, що знаходяться поруч.
Якщо все ж банани почорніли, це свідчить не про псування плода всередині, а про розпад пігменту шкірки. Раз зовнішній вигляд вже не врятувати, в даній ситуації фрукти слід поставити в холодильник, в якому циркуляція газу етилену сповільниться, а значить, ще деякий час м’якоть НЕ загніет. Через неестетичного вигляду подавати гостям таке частування вже не можна, хоча вони цілком їстівні. Тому краще використовувати їх для приготування соусів, коктейлів, начинки для пирогів, як поповнення до йогурту, морозива. Наприклад, неймовірно просто готується смачний бананово-полуничний смузі.
заморожуємо банани
Бувають ситуації, коли після фуршету залишається достатня кількість очищених бананів. Помістіть їх в пластиковий контейнер з кришкою, щоб обмежити доступ повітря до плодів і зберегти ще протягом 2 діб. Можна і заморозити банани в шкірці або без. Жовта шкірка в морозильній камері однозначно почорніє, але м’якоть залишиться світлою і їстівною. Термін зберігання заморожених бананів – 2-3 місяці при температурі від -18 і нижче. Плоди рекомендується заморожувати в пластикових харчових контейнерах або целофанових пакетах. Вітамінний і мінеральний склад, а також смакові властивості, будуть збережені, однак спектр застосування плодів буде вже обмежений. Після розморожування м’якоть фруктів стане дуже м’якою і придатною для додавання в смузі, коктейлі, начинку для випічки.
Розморожувати краще при кімнатній температурі, ніж в мікрохвильовій печі. Щоб м’якоть в цей час не окислюється і не темніла, збризніть її поверхню лимонним, апельсиновим, грейпфрутовим, ананасовим соком. Якщо ви побоюєтеся, що фруктовий сік переб’є смак бананів, скористайтеся іншим способом: розведіть водою оцет в пропорції 1: 4 і замочіть в розчині шматочки бананів на 2-3 хвилини. Однак стежте за часом, інакше ніжна м’якоть розмокне і буде зіпсована.
Сподіваємося, що дотримуючись наших нехитрих порад, ви без праці збережіть банани в домашніх умовах досить довго, а потім із задоволенням насолодитеся смаком солодких і корисних плодів!
В кінці пропоную переглянути відео з простим способом зберігання бананів: