У будь-якій кухні світу є такі страви, які стали знаменитими повсюдно. І кожної справжньої господині буде цікаво навчитися правильно їх готувати. Традиційний борщ по-українськи є саме такою стравою – всесвітньо відомим, практично легендарним. З його приготуванням пов’язано стільки тонкощів і секретів, що весь процес по праву можна назвати мистецтвом, а результат – шедевром!
Ситний, наваристий, ароматний і неймовірно смачний – саме так слід описати український борщ. На батьківщині цієї страви знають – скільки господинь, стільки і рецептів борщу. Що і в якому порядку додано, як довго вариться, де готується – все це дуже впливає на смак. Навіть настрій того, хто взявся за приготування борщу, позначиться на кінцевому результаті! Тому єдино правильного способу приготування просто не існує.
У нас вдома борщ – частий гість на обід і навіть вечеря. Причому улюблених рецептів кілька – пісний, з рибою, з грибами і звичайний. Я хочу поділитися класичним варіантом приготування червоного борщу за рецептом моєї родички – корінний киянки. Його можна сміливо вважати базовим. Імпровізуючи і додаючи ті чи інші продукти, будь-яка господиня зможе створити на його основі свій власний унікальний рецепт смачного страви національної кухні України.
Складові:
- свинячі ребра – 300 г
- картопля – 4 шт.
- капуста білокачанна – 350 г
- буряк – 150 г
- цибуля ріпчаста – 1 шт.
- перець болгарської – 1 шт.
- морква – 1 шт.
- цукор – 1 ч.л.
- томатна паста – 1 ст.л.
- масло рослинне – 50 мл
- хмелі-сунелі – 1 ч.л.
- лимон – 1/2 штуки
- петрушка – за смаком
- сіль за смаком
- вода – 3 л.
Технологія приготування борщу:
- Один із секретів смачного борщу – буряк. Чим вона солодше, чим насиченішим її колір, тим яскравіше смак страви. Тому я завжди вибираю бордову, майже чорну, круглу буряк середнього розміру. Моєму її і, заливши холодною водою, варимо прямо в шкірці хвилин 30-40. Після цього залишиться небагато остудити буряк, очистити і натерти на крупній тертці.
- В цей же час готую бульйон зі свинячих ребер. До речі, вибачте що відволікаюся, але подивіться чудовий рецепт тушкованих свинячих реберець з капустою. Хоч для борщу прозорість бульйону не важлива, я все одно користуюся одним простим прийомом. Як тільки вода з м’ясом закипить, зливаю її і заливаю нову порцію – тепер ребра можна варити до готовності. Після цього додаю очищений і нарізаний кубиками картоплю.
- Поки буряк і бульйон варяться, робимо заправку. Цибулю і перець нарізаємо кубиками, моркву трьом на тертку. Це, до речі, ще один секрет смачного українського борщу, тому до приготування заправки слід завжди підходити з особливою увагою. Головне, ні в якому разі не дати овочам підгоріти!
- В добре прогріту сковороду наливаємо рослинне масло (краще брати рафіновані сорти, щоб запах не був надто яскравим). Туди ж відправляємо цибулю з перцем і морквою. На середньому вогні, постійно помішуючи, обсмажуємо овочі близько 5-6 хвилин. Робимо вогонь під сковородою максимальним.
- Відразу ж до підрум’яненим овочам кладемо буряк, томатну пасту, сіль, цукор і хмелі-сунелі. Не забуваючи помішувати, протушіваем все близько 2 хвилин. Довше не потрібно, оскільки всі інгредієнти готові, вони просто повинні «обмінятися» смаками, запахами і кольором. Якщо перетримати на вогні заправку, то буряк може придбати неприємний присмак.
- Не забуваємо, що у нас класичний рецепт, а це означає, що борщ обов’язково вариться з капустою. Щоб цей хрусткий овоч не втратив свої якості в процесі варіння, тобто не став надто м’яким, його потрібно вчасно додати. Як тільки картопля зварилася, висипаємо в каструлю дрібно нашатковану капусту, заправку і перемішуємо. Даємо закипіти і зменшуємо вогонь до мінімуму.
- Через 2 хвилини в борщ кладемо свіжу подрібнену петрушку, трохи соку лимона і вимикаємо, накривши кришкою. Лимонна кислота допоможе зберегти насичений колір борщу.
- 10-15 хвилин наш кулінарний шедевр настоюється, а потім з часником, сметаною і лимоном його можна сміливо подавати! Правильно зварений класичний український домашній борщ повинен бути дуже густим, яскраво-червоного кольору, з апетитним ароматом і насиченим смаком.
Господині на замітку:
- Цей рецепт відмінно підійде для приготування борщу «як з печі». Потрібно всього лише для його приготування взяти чавунну каструлю і трохи змінити технологію. Тобто в самому кінці, додавши лимонний сік, накрити кришкою, зробити вогонь якомога менше і томити борщ 2-3 години. Тільки потім всипати петрушку і вимкнути. Колір такого готового борщу буде не червоним, а помаранчевим, тобто таким, як і у борщу, приготовлено в російській печі. А смак і запах стануть настільки апетитними, що ніхто не зможе встояти!