Спекотна пора холодної восени, спекотна. Треба встигнути заготовити багато смачненького і хрустяшек на зиму. Зовсім недавно я опублікувала рецепт своєї маринованої капусти з буряком «Пелюстки» – капуста швидкого приготування, і я всім дуже раджу її замаринувати. Ми не стали чекати зимових снігопадів, а щосили хрускотом смачним салатом з маринованої капусти. До речі, вже закінчується, буду маринувати ще і побільше.
Але це ще не все. Крім капусти у нас в засіках зберігаються мочені яблука, рецепт яких я пропоную і вам. Мочені яблука «Антонівка» – цей рецепт, як і багато інших, теж родом з мого дитинства. Антонівка – тому що яблука цього сорту росли в нашому саду.
Крім Антонівки для мочіння добре підходять і інші осінні і зимові сорти, наприклад, аніс, пепінка, голден. Плоди повинні бути стиглі, але не перезрілі, без слідів пошкоджень, вм’ятин, гнилі і червоточини. Добре виходять мочені яблука саме з кисло-солодких щільних яблучок.
У моїй пам’яті залишилися такі картинки. Спочатку потрібно було увійти в сарай з розвішеними на стінах інструментами, з садовим інвентарем, старими газетами, великими лещатами на стелажі і моїми санками. У дальньому кутку сараю знаходився підвал. Великий напівтемний підвал, в який потрібно було спускатися по дерев’яних сходах. Спускатися було страшно, але завжди цікаво – я, будучи дитиною, уявляла собі казку і таємниці, приховані за дверима. У підвалі пахне одночасно і кислою капустою, і вогкістю, і картоплею. А ще в підвалі прямо в долівці була вирита неглибока додаткова яма, і в ній зберігалося вино у великій бутлі. Зверху яма була була накрита шматком заліза. Я любила розглядати банки на стелажах – з варенням, компотами і соліннями. І, звичайно ж, в бабусиному підвалі завжди стояли дерев’яні невеликі бочки, в яких вона мочила і квасила овочі, регулярно спускалася в підвал і мила дерев’яні кружки від цвілі.
Безсумнівно, найкраще мочити яблука в дерев’яних бочках, а в умовах сучасного життя – в скляній тарі, як варіант – в трилітрових банках. Зізнаюся чесно – завжди роблю мочені яблука за рецептом бабусь в пластикових контейнерах з герметичними кришками. Виходить чудово. Звичайно, немає вже бабусиних гуртків і її вина …
Найкраще ємність, в якій ви будете мочити яблука, ошпарити окропом або простерилізувати над парою, щоб убити гнильні та інші бактерії. Я пам’ятаю, як в бочку складали житнє або пшеничну солому, складали туди ж яблука, листя вишні, хрону, смородини, додавали сіль, цукор або мед, ягоди точно не пам’ятаю, які. Це був цілий свято, цікаво було допомагати бабусі мочити яблука.
Для мене найбільш оптимальним варіантом став рецепт мочених яблук «Антонівка» в капусті. Капуста виходить смачна, і я її використовую в інших стравах.
Мочені яблука – інгредієнти:
- Капуста білокачанна – 1,5 -2 кг
- Яблука – 1 кг
- Морква – 300 г
- Сіль – 2 ст.л.
- Цукор – 1 ст.л. з гіркою
На 1 кг яблук треба приблизно 1-1,5 кг капусти. Сіль і цукор можна варіювати в принципі по своєму смаку. Далі я поясню, як, і вам стане зрозуміло.
Мочені яблука Антонівка – простий рецепт з фото
Капусту шаткуємо, і краще, якщо не дуже тонко. Але і не великими скибками.
Для мочених яблук я шаткую капусту ось як на фото:
Моркву натираємо на крупній тертці.
Додаємо сіль і цукор.
А тепер тиснемо і перетираємо овочі руками, щоб вони пустили сік.
Пробуємо капусту на смак і вирішуємо, чого ще додати – солі або цукру.
Я завжди так роблю і жодного разу ще цей спосіб дегустації мене не підвів.
На дно посуду, в якій будете мочити Антонівка, викладаємо шар капусти.
На капусту – яблука. Щілини між яблуками ретельно закриваємо капустою і викладаємо шар капусти зверху.
Сік, який пустила капуста з морквою, теж виливаємо в яблука. Якщо рідини мало, візьміть трохи кип’яченої води, додайте цукор і сіль (не надто багато), розмішайте і залийте зверху.
Яблука з капустою повинні бути в рідини і чим соковитіше капуста, тим більше власного соку.
Яблука при мочіння краще поставити під прес: укрити рушником, а зверху вантаж і зберігати 10-14 днів в кімнаті.
Після чого яблука потрібно прибрати в підвал або інше прохолодне місце і почекати пару тижнів.
Тільки тепер мочені яблука, рецепт яких я вам описала, готові. Зберігати мочену Антонівка можна довго, до весни.
Калорійність мочених яблук «Антонівка» = близько 53 ккал
Час приготування: 1 година
Так, я ще знаю, що мочені яблука можна давати тільки дітям з 5 років і тільки в обмеженій кількості.
Апетитних вам яблучок і гарного настрою!
З повагою, Наталі