Кожен знає про корисні властивості унікальною і дивовижною червоною ягоди, яка допоможе зміцнити імунітет і поліпшити загальний стан здоров’я людини. З шипшини можна приготувати солодкий сироп і варення. Ця ароматна ягода відмінно зберігає свої властивості тривалий час. Для того, щоб протягом всієї зими насолоджуватися корисним і ароматним напоєм, необхідно заготовити шипшина про запас. З цієї статті ви в подробицях дізнаєтеся, як сушити шипшину в домашніх умовах.
Сушка шипшини – один з найбільш вдалих варіантів зберегти всі його корисні властивості. Його можна сушити в електросушарці, духовці або на свіжому повітрі. Останній варіант більше підходить для південних районів, де протягом тривалого часу зберігається тепла, суха погода.
Шипшина рекомендується збирати в суху погоду. Перед приготуванням ягоди необхідно промити і просушити. Для сушіння бажано вибирати стиглі, великі ягоди, без зовнішніх пошкоджень і вад. Сушити шипшина потрібно відразу ж після збору врожаю.
Щоб сушити шипшину в домашніх умовах потрібно:
- плоди шипшини стиглі
- серветка
- електросушарка або духовка
Звичайно, зручніше за все для сушки використовувати домашню електросушарку, але якщо у вас її немає, ви дізнаєтеся, як сушити шипшину в духовці.
Як сушити шипшину в домашніх умовах
Соковиті стиглі плоди шипшини очистити від гілочок і листочків.
Ретельно промити в холодній воді і розкласти на чистому тканинної серветці, щоб пішла зайва волога. Шипшина потрібно обсушити повністю.
Як сушити шипшину в духовці
Ягоди шипшини розкласти на дрібні решітки (щоб вони не провалювалися між ними) або металеві сита. Розігріти духовку до 40 градусів, поставити піддон з шипшиною. Поступово температуру потрібно підвищити до 60 градусів. Дверцята духовки при цьому потрібно тримати злегка прочинених (для зручності, щоб вона не закривалася, можна підкласти сірникову коробку).
У сучасній духовці необхідно включити режим «Конвекція».
Весь час перевіряйте стан ягід шипшини, щоб не допустити пригорання плодів. Загальний час сушіння шипшини на зиму становить 8-10 годин.
Як сушити шипшину в електросушарці
Чисті ягоди шипшини розкласти на решітці.
Встановити решітку в електросушарку і готувати шипшина 5-6 годин, поки він не зменшиться в розмірі.
Готові сушені ягоди шипшини потрібно зберігати в харчовому контейнері, щільно закривши його кришкою. Для цих же цілей можна використовувати картонні коробки, банки, мішечки з тканини.
Щоб максимально зберегти вітаміни в сушеному шипшині, зберігати його потрібно тільки в темному прохолодному місці і часто провітрюваному місці. Сторонні запахи можуть вбиратися ягодами.
Термін придатності сушеного шипшини – не більше 2 років.
Ароматних вам напоїв взимку і смачного!
І не забудьте поділитися в с друзями в соціальних мережах інструкцією, як сушити шипшину в домашніх умовах.