Приємно користуватися сяючими столовими приборами, але через щоденної експлуатації всі вони рано чи пізно тьмяніють. Навіть вироби з нержавіючої сталі здатні втратити свій блиск, не кажучи вже про мельхіорі, який, як і срібло, темніє в умовах підвищеної вологості. Сервірувати стіл до приходу гостей такими ножами, виделками та ложками неприпустимо, тому періодично їх потрібно ретельно очищати. Застосовувати для цієї мети абразивні речовини заборонено, так як вони створюють на поверхні металу дрібні подряпини, які лише погіршують ситуацію. Набагато м’якше впливають засоби, перевірені не одним поколінням.
Очищаємо столові прилади з нержавіючої сталі
Багато господині вибирають посуд з нержавіючої сталі через її міцності. До того ж такі вироби привабливі і доступні за ціною. Незважаючи на те, що така сталь стійка до корозії, плям і іржі, її несвоєчасна очистка від жиру та інших харчових забруднень призводить до потускнению і утворення коричневого нальоту. Виправити ситуацію можна кількома способами.
Фольга і розчин соди з сіллю. На дно великої каструлі блискучою стороною вгору укладаємо лист фольги, на якому розміщуємо ложки і виделки. Ставимо ємність на плиту і заливаємо вироби з нержавійки гарячим розчином, приготованим з розрахунку по 1 чайній ложці солі та соди на 1 л води. Важливо, щоб рідина покривала предмети сервіровки повністю. Після цього включаємо піч на малий вогонь і залишаємо хвилин на 15, підтримуючи воду гарячої, але не доводячи її до кипіння. Даємо розчину охолонути, витягаємо столові прибори, обполіскувати їх теплою водою і обтирає насухо.
Картопляний відвар. Повернути втрачене сяйво посуді з нержавіючої сталі допоможе відвар приготованого в шкірці картоплі. Для цього опускаємо в нього потемнілі вироби і залишаємо на чверть години, після чого промиваємо вилки, ножі і ложки проточною водою і обсушуємо рушником. Ще один спосіб додання глянцю столових приладів полягає в тому, щоб натерти їх потьмянілу поверхню очищеної половинкою цього коренеплоду, а потім обполоснути і висушити.
Оцет. Добре видаляє різні відкладення і повертає блиск виробам з нержавійки столовий оцет. Для проведення очищення надягаємо гумові рукавички, протираємо забруднення змоченою в оцті тканиною, змиваємо все теплою проточною водою і витираємо. Столові прибори сяють як нові!
Очищаємо столові прибори з мельхіору
Столові прибори з мельхіору зовні схожі на срібні і, як і вироби з благородного металу, з плином часу темніють. Сервірувати стіл такими приладами вважається поганим тоном, тому, щоб не уславитися недбайливої господинею, доглядати за ними доведеться регулярно. При цьому для очищення можна використовувати як спеціально придбані кошти для ювелірних прикрас, так і більш безпечні домашні методи.
Сода. Сода відмінно видаляє забруднення і нешкідлива для здоров’я, але використовувати її для догляду за мельхіоровій посудом допускається тільки у вигляді розчину, приготованого з розрахунку 4 ст. ложки сухої речовини на літр гарячої води. У киплячу рідину поміщаємо столові прилади і кілька шматочків фольги, залишаємо на чверть години на повільному вогні, а після охолодження обполіскувати і витираємо насухо.
Нашатирний спирт. Повернути сяйво потемнілого мельхиору можна і за допомогою придбаного в аптеці нашатирного спирту, для чого змішуємо його з водою і в отриманий розчин поміщаємо очищаються вироби. Ми залишаємо предмети сервіровки на кілька хвилин, потім витягуємо, ретельно промиваємо і сушимо. Мінусом даного методу є різкий запах нашатирю, від якого може погіршитися самопочуття.
Вода після варіння яєць. Якщо мельхіорові ложки потьмяніли, освітлити їх можна дуже простим способом: опустити в каструлю з водою, в якій до цього варилися яйця і залишити на ніч.
Очищення столових приборів від потемніння – справа хоч і клопітка, але необхідне. Щоб зберегти повернутий посуді первісний блиск якомога довше, в подальшому її слід мити відразу після використання і без застосування абразивних засобів. Мельхіорові вироби, які зазвичай бувають затребувані лише під час візитів гостей, краще зберігати загорнутими в фольгу – такий спосіб надовго збереже їх благородний блиск.