Я люблю закрити очі в тиші і віддаватися хорошим спогадами. Як не дивно, але я до сих пір пам’ятаю запахи свого дитинства – хлібний запах прабабусиного буфета … запах буряку і солодкого перцю для борщовий заправки рано вранці, поки я сплю – це бабуся вже готує обід … ніжний і злегка липкий запах врожаю яблук ранньої осені … неймовірний запаморочливий запах хризантем в діжках морозним ранком в передбаннику будинку: скла вже покриті сніжним мереживним візерунком … я пам’ятаю, як замерзали кінчики пальців, якщо дряпати іній на стеклах … а за вікном на землі лежала пожухла листя покрита інеєм і теж істо ала якийсь особливий аромат. Кожен раз, коли розпускаються хризантеми, я уношусь кудись в дитинство, і не описати простими словами, яке я відчуваю тепло.
Будучи маленькою дівчинкою, я любила проникнути в бабусину комору. Для мене вона здавалася чарівної – ось я відкрию маленьку двері в підвал і опинюся, як Аліса, в країні казок. У коморі стояли банки з варенням. Дуже цікаві банки, таких зараз у продажу немає. Баночки було накрито щільною білим папером і акуратно зав’язані мотузочками.
Сливове варення, як і все, що готувала моя бабуся, було чудово ніжним. Напевно, так можуть готувати тільки бабусі. Я не знаю секрет його приготування, на жаль. Пам’ятаю тільки, що варилося будь-яке варення у великих тазах на грубці, помішувати все великою дерев’яною ложкою, а запах стояв такий тягучий, що можна було зійти з розуму. А потім, коли кипляча солодкість була розлита по банкам, мене нарешті допускали до тазу і давали трохи варення на блюдце до чаю.
Ліричний відступ затягнулося, але неможливо ось так просто взяти і викинути теплі спогади зі свого серця. Часом це так сильно зігріває і лікує.
Часи змінилися. Ми не рубаємо дрова для печі і не заносимо в будинок відро води з тонкою скоринкою льоду. В наше життя увірвалися зручні кухонні аксесуари.
Сливове варення я готую по-різному, але цей рецепт саме для варення в хлібопічці.
Складові:
- 500 г слив очищених
- 500 г цукру
Кількість продуктів збільшується пропорційно.
Приготування сливового варення вхлебопечке
Сливи вимити, вийняти кісточки і порізати на дольки.
Скласти в чашу хлібопічки, зверху засипати цукром.
Включаємо режим «Джем» і відкриваємо кришку після його завершення.
Після закінчення програми:
Варення розкласти в стерильні банки і закатати. Після охолодження прибрати в підвал.
Звертаю вашу увагу, що це справжній колір варення.
Я вам бажаю, друзі, приємних чаювань і тільки теплих спогадів!
- Вафельний торт з вершковим кремом
- Айнтопф: густий німецький суп з пивом
- Гранатова настоянка на горілці
- Помідори з аличею на зиму
- Куліш козацький на багатті
Смачного!