За що ми любимо класику? Ці універсальні рецепти та перевірені часом. Новомодні приправи і незвичайні мікси прянощів можуть і не знайти своїх шанувальників. А стандарти, розроблені технологами-харчовиками кілька десятиліть тому, не втратили своєї актуальності і сьогодні. Мариновані помідори на зиму за цим рецептом будуть ідеальними за смаком, кроповий запах стане ведучим в маринаді. Оцет частково усуне нав’язливу гостроту перцю. Такі помідори особливо вражають в компанії з печеним або смаженою картоплею.
Інгредієнти для маринованих помідорів на зиму (на одну 3 літрову банку):
- помідори – 2 кг
- червоний пекучий перець – ½ стручки
- болгарський перець – 1 шт.
- часник – 2-3 зубчики
- перець духмяний горошок – ½ ч. л.
- стебла і суцвіття кропу – 3 шт.
Маринадна заливка:
- вода – 1 л
- сіль – 30 г
- цукор – 50 г
- оцет 9% – 50 мл
- лаврове листя – 2 шт.
Мариновані помідори – рецепт на зиму на 3 літрову банку:
Щоб консервовані помідори не втратили свої «одежинки», потрібно відібрати щільні, м’ясисті екземпляри з товстою шкіркою. Пекучий перець повинен бути червоним, адже він так гарно буде виглядати в банку. А болгарський перець краще вибрати зелений, в ньому більше «різкості».
Помідори миють і сортують за розмірами. Зазвичай великі помідори кладуть на дно бутылька, а зверху розміщують «малюків».
Дно стерилізованих банок вистилають кропової зеленню. Для цієї мети розшукують розетки кропу з насінням у стадії молочної стиглості. Часник нарізають найтоншими смужками. У стручка пекучого перцю відламують тільки плодоніжку, насіння не видаляють. Кидають у бутилкою великі шматочки червоного перцю, висипають перець духмяний горошок.
Помідори укладають у банку щільно. Якщо «помідорна кладка» буде якісною, то для 3 літрової банки знадобиться всього 1 літр маринадних заливки. Смужки болгарського перцю ставлять вертикально уздовж стінок бутылька або їх укладають поверх помідорів.
Кип’ятять звичайну воду, заливають помідори, не забувши прикрити горлечко стерильною кришкою. Помідори знаходяться в першій заливці протягом 12-15 хвилин.
Воду з банок спочатку зливають в мірну чашку, щоб правильно визначити співвідношення рідини і солі-цукру. Потім переливають воду в каструлю, в якій будуть готувати маринад.
У воду кладуть сіль, цукор, лаврове листя. Каструлю ставлять на плиту, маринад кип’ятять 3-4 хвилини.
Банки з помідорами вдруге заливають чистим окропом на 7-10 хвилин.
Після цього з бутыльков зливають воду. Наливають у кожну 3 літрову банку 50 мл оцту.
Заливають помідори маринадом.
Мариновані помідори на зиму закочують кришками.
Ставлять банки денцем вгору, накривають великим ковдрою.
Через 12 годин бутилькі повертають в початкове положення і відносять у прохолодне сухе і темне приміщення.
Мариновані помідори на зиму готові! Термін зберігання консервації за цим рецептом – півтора року.
Смачного!