Рецепти з дитинства – це чудово! Представляємо вам самий смачний десерт з минулого, який має всі шанси підкорити сьогоднішнє юне покоління і «битися» з магазинними батончиками та промисловими хімічними тістечками. Старше покоління напевно пригадає цей трепетний момент, коли мама виносила під загальний захват самий прекрасний по тим часам десерт – чорнослив з волоським горіхом в сметані. Радості і ликованью не було меж!
Не втративши актуальність, чорнослив з горіхами в сметані, рецепт з фото якого ми сьогодні публікуємо, все так само може гідно зайняти у вашому меню нішу буденних десертів на швидку руку. З сметани елементарно робимо ніжний і повітряний крем, присмачую його ваніллю, а чорнослив начиняємо горіхами… Так просто, і так смачно!
Щоб приготувати чорнослив з волоським горіхом в сметані буде потрібно:
- чорнослив без кісточок – 150 г
- волоські горіхи – 1 жменя
- сметана 20% – 400 мл
- ванілін – 1 г
- цукор – 40 г
Чорнослив з горіхами в сметані – рецепт з фото покроково:
густу Сметану, не менше 20% вмісту молочних жирів, поміщаємо в ємність для збивання. Густа сметана буде найкращим чином тримати форму збитого крему, але якщо ваша сметана меншої жирності – не біда. Зараз ми вам розповімо, як зробити зі сметани 15%-ной жирністю стійку кремоподібну масу, не расплывающуюся і стабільну для можливості попрацювати кондитерським корнетиком. Досвідчені кулінари для таких цілей зазвичай беруть загусник для сметани і збивають з її готовим порошком. Але ще більш досвідчені кулінари знають, що загусник для сметани промислового виробництва – це суміш кукурудзяного крохмалю і цукрової пудри. Тому, якщо раптом жирна сметана вам протипоказана або її у вас немає – сміливо використовуйте 2 ст. л. кукурудзяного крохмалю в якості згущувача для рідкої сметани і у вас вийде відмінний сметанний крем для цього рецепта.
Починаємо збивати сметану, поступово всипаючи ложкою звичайний білий цукор і ванілін. Якщо будете використовувати загусник – всипайте також на цьому етапі разом з цукром.
Збиваємо довго, поки сметанна маса не стане пишною, не буде видно кристаликів цукру, а на віночку буде залишатися «маківка» крему і не опадати вниз. Залежно від якості вашої сметани – від 7 до 15 хвилин.
Волоські горіхи дробимо на середні шматочки, можна просто переламати на четвертинки або на половинки, дивлячись якого розміру чорнослив.
Приступаємо до чорносливу, про яку хочеться сказати окремо. Сушений або копчений чорнослив зазвичай суші, тому вимагає попереднього замочування в теплій воді і розбухання. Якщо ж візьмете в’ялений – він набагато м’якше і його можна використовувати відразу – начиняти середину горіхами.
Тепер десерт чорнослив з волоським горіхом в сметані розкладаємо по креманкам: на дно креманок кладемо по ложці-дві сметанного крему.
На крем кладемо чорнослив з горіхами.
Чергуємо шарами, заповнюючи всю креманку до верху.
Прикрашаємо десерт товченими горіхами і заздалегідь залишеним цілим і найкрасивішим примірником з жмені вашого чорносливу.
Даємо десерту годинку настоятися в холодильнику.
Чорнослив з горіхами в сметані готовий!
Це неймовірно смачно!
Приємного апетиту для новачків страви і чудових спогадів для досвідчених!
Смачного!