Чайний гриб мені був знайомий з самого дитинства. Коли я гостювала у родичів у селі, на тумбочці, застеленій чистої вишитій серветкою, стояла трилітрова банка з марлею на шийці. Усередині в жовтуватою воді плавав сам чайний гриб, схожий на медузу.
Мені дуже подобався його смак – це був кисло-солодкий газований напій. Згодом я бачила такі банки у деяких своїх знайомих. На якийсь час чайний гриб випав з поля зору – його замінили всілякі напої, яких в супермаркетах з’явилося неміряна кількість.
Але сьогодні він знову повернувся і зайняв гідне місце на нашій кухні. У чому ж секрет і така популярність цього напою?
Чим корисний чайний гриб
Вперше його стали культивувати в країнах Сходу. Японські гейші пили настій, щоб зберегти стрункість фігури. Оцтовою кислотою, отриманої з напою, виводили бородавки на тілі.
Крім того, це був відмінний засіб для догляду за волоссям – воно не тільки робило їх блискучими і шовковистим, але навіть допомагало позбутися від сивини.
В Індії готували напій для втамування спраги, вживали при різних отруєннях, обумовлює дітей з проблемною шкірою.
Лікувальні властивості чудо-напою
Чайний гриб багатий цілющими речовинами. З давніх-давен його використовують для лікування головного болю, хвороб шлунка, печінки, нирок, кишечника, сечового міхура.
Він має протизапальні і знеболюючі властивості, знижує артеріальний тиск, покращує роботу шлунково-кишкової системи, зменшує рівень холестерину в крові. Крім того, це прекрасний профілактичний засіб при поліартриті, ревмокардиті, атеросклерозі.
Настій дає чудовий ефект при лікуванні нежиті, ангіни, тонзиліту. Надає сильну дію при бактеріальної дизентерії, колітах, ентеритах, дуже ефективний у боротьбі з запорами, безсонням.
Вживання настою заспокоює, тонізує, знижує розумову втому. У профілактичних цілях його рекомендують пити вранці і ввечері. Прийнятий натщесерце настій готує травну систему до денних навантажень, а випитий перед сном – дезінфікує шлунок, заспокоює нерви, покращує сон.
Коли чайний гриб шкідливий
Незважаючи на безліч корисних і цілющих властивостей настою, існують деякі протипоказання для застосування чайного гриба.
Не варто вживати його при діабеті, виразці шлунка, підвищеній кислотності, подагрі і грибкових захворюваннях. Тим, у кого знижений артеріальний тиск, у кого є проблеми зі шлунком, не рекомендують приймати напій, настояний на зеленому чаї.
Фахівці не радять вживати настій під час їжі, до неї і після. Найкраще пити його в проміжках між їжею.
Як готувати і вживати настій
Коли ви принесете додому відокремлений від материнського гриба шар, ви будете самі готувати собі напій. Приготування чайного гриба – процес нескладний.
Заварюємо звичайний чай з цукром: на два літри води беремо 100 – 150 г цукру і пару ложечок заварки. На дно трилітрової банки кладемо сам гриб і заливаємо його остиглим чаєм. Не можна сипати цукор на гриб, інакше він загине.
Банку ставимо в тепле місце, але тільки не на підвіконня. Головне, щоб на нього не потрапляли прямі промені сонця. Температура в приміщенні повинна бути не нижче 17 градусів. Оптимальною буде – 25 градусів. Шийка банки зав’язуємо марлею, складеною в кілька шарів. Закривати кришкою не можна, оскільки для життєдіяльності гриба потрібно повітря.
Гриб буде лежати на дні банки перші три дні, а потім спливе. Через тиждень напій буде готовий. Влітку, в жарку погоду, його наполягають дня чотири, не більше.
Готовий настій проціджують в іншу банку або пляшку і ставимо в холодильник – він готовий до вживання. Смак його повинен нагадувати газований квас. Сам гриб слід акуратно промити теплою кип’яченою водою і знову залити свіжою порцією чаю. Коли він розростеться і почне розшаровуватися, його використовують для подальшого розмноження.
На закінчення хочеться додати, що чайний гриб дуже любить, коли про нього піклуються, тоді його корисні властивості проявляються в повній мірі. Готуйте для себе цей унікальний напій і пийте на здоров’я!