Життєствердний помаранчевий колір, тонкий фруктовий аромат та привабливий смак – ось основні показники якості натурального абрикосового соку. У соку з м’якоттю поживна цінність завжди вище, ніж у освітленого напівпрозорого напою. Жовто-помаранчева тональність плодів – ознака присутності бета-каротину. Цей природний пігмент надзвичайно важливий для функціонування організму, він є антиоксидантом, отже, «грозою вільних радикалів». Плоди з оранжевою м’якоттю повинні бути цілорічно представлені в сімейному меню. Чудовий абрикосовий сік посилить «вітамінізацію» полуденка або вечері. Напій подають охолодженим.
Абрикосовий сік на зиму в домашніх умовах – інгредієнти (на трилітрову банку):
- абрикоси – 1,5 кг
- цукор – 300 г
- вода – 2 л
- лимонна кислота – 1 ч. л.
Абрикосовий сік на зиму в домашніх умовах – рецепт з фото:
Головний критерій вибору абрикосів для приготування соку – запашна м’якоть, пахне медом. Достиглі плоди легко розділяються на половинки. Якщо вам доводиться прикладати зусилля, розламуючи абрикоси, значить, вони не годяться для соку.
Абрикоси миють, залишають тільки стиглі плоди.
Виймають кісточки. Оглядають внутрішню частину м’якоті. Іноді абрикос зовні виглядає чарівно-гладким, а всередині ховається зіпсована м’якоть з коричневими плямами.
Додають лимонну кислоту. Вона необхідна для кращого збереження соку, так як для збереження натурального абрикосового смаку використовується щадна термічна обробка.
Кладуть цукор. Корисний сік не повинен бути занадто солодким, вказане в рецепті кількість цукру є оптимальним для гарантованого збереження абрикосового соку на зиму.
Абрикоси з цукром і лимонною кислотою збивають блендером. Потрібно поставити максимальну швидкість або вибрати режим «турбо». Виходить густе однорідне солодке абрикосове пюре.
Далі концентрований абрикосовий сік потрібно перетворити в нектар, додавши воду. Якщо налити 2 літри води, то вийде якраз трилітрова банка абрикосового соку і залишиться ще склянку соку, щоб можна було його скуштувати. У каструлю наливають звичайну холодну воду.
Рідина в каструлі повинна закипіти, потім починають відлік часу. Абрикосовий сік на зиму в домашніх умовах кип’ятять 10 хвилин, інтенсивність кипіння – середня. Потім гарячий сік з м’якоттю наливають в трилітрову банку, яку простерилизовали заздалегідь.
Заповнюючи банку соком, потрібно зупинитися на лінії плічок. Банку консервують на зиму, перевіряють герметичність «упаковки».
Перевертають банку, обгортають декількома шарами тканини.
Коли абрикосовий сік охолоне, заготівлю переносять на підвальну поличку.
Смачного!