Полуничний джем – заготовка із серії musthave», це частування порадує несподіваних гостей, коли потрібно за пару хвилин приготувати смачний десерт. Цей джем з полуниці можна швидко змішати з сиром, вершками або морозивом, вийде дуже смачне ласощі. Якщо зупиниться на аскетичних варіантах, то квадратики підсушеного і хрусткого пшеничного хліба, щедро намазані полуничним джемом, здатні справити незабутнє враження. За зовнішнім виглядом джем схожий на ягідний мармелад.
Інгредієнти для приготування варення з полуниць на зиму (на 2 півлітрові банки):
- полуниця – 1,5 кг
- цукор – 700 г
- лимонна кислота – 1 ч. л.
- вода – 120 мл
Джем з полуниці – рецепт на зиму:
Густий полуничний джем з ароматом свіжих ягід вийде тільки з стиглої солодкої полуниці, коли не доводиться кислий смак ягід маскувати додатковою порцією цукру. Якщо готують джем з одного виду ягід, то висувають підвищені вимоги до вихідного продукту.
Полуницю перебирають і миють, всі пошкоджені і «підозрілі» ягоди викидають.
Хвостики відривають, полуницю пересипають в каструлю, в якій будуть варити джем.
Додають лимонну кислоту.
Висипають цукор, розмішують.
Полуницю подрібнюють заглибним блендером. Швидкість встановлюють, орієнтуючись на свої переваги: середня швидкість забезпечить стандартну «джемовую» структуру – дрібні шматочки ягід в однорідному сиропі; висока швидкість перетворить полуницю в густе пюре. Збивають ягоди протягом однієї-двох хвилин.
Каструлю ставлять на середній вогонь, додавши воду. Коли варення закипить, вогонь переставляють на мінімальний режим. Джем з полуниці на зиму кип’ятять 40 хвилин.
протягом 10 хвилин на поверхні джему буде з’являтися рясна піна: пінні шапки знімають дерев’яною ложкою, не накривають каструлю кришкою. Коли піна перестане рости», каструлю накривають кришкою, в такому вигляді джем з полуниці кип’ятять до готовності. Якщо кип’ятити без кришки, джем дуже швидко стане густим, тому може пригоріти. Час кипіння скорочувати не варто, полуничний джем повинен придбати стандартну консистенцію.
Банки і кришки стерилізують, перед закачуванням на зиму вони повинні бути сухими. Гарячим джемом наповнюють півлітрові банки. Заготовки остигають під рушником, але без перевертання.
Полуничний джем зберігається в сухому погребі, максимальний термін – до наступного ягідного врожаю.
Смачного!