Березовий сік настільки корисний, що його продають навіть в аптеках. Особливо популярний такий напій закордоном, проте його ціна може налякати майже будь-якого нашого співвітчизника. Можна заготовити березовий сік самостійно, тільки необхідно дотримуватися одне правило – не давати соку закипіти. Якщо ви думаєте, що при цьому все одно загубляться всі корисні речовини, то повідомляємо: після перевірки такого консервованого березового соку в спеціальній лабораторії, фахівці стверджують – їх там залишається ще достатня кількість!
Інгредієнти для консервації 1 л березового соку:
- свіжий березовий сік – 1 л
- лимон – ¼ шт.
- апельсин – ¼ шт.
- цукор – 3 ч. л.
Рецепт консервації березового соку з лимоном і апельсином:
У каструлю наливаємо літр процідженого березового соку.
Додаємо цукор. Три чайних ложки буде цілком достатньо, адже березовий сік сам по собі солодкуватий. Після додавання цукру доводимо сік до кипіння, але не кип’ятимо.
Над парою стерилізуємо літрову банку. На кілька хвилин перевертаємо її догори дном.
Апельсин і лимон обдаємо з усіх боків окропом, щоб видалити можливі залишки різних хімічних речовин.
Четвертинки лимона і апельсина розрізаємо на три частини.
Укладаємо цитрусові у підготовлену літрову банку.
Заливаємо часточки доведеним до кипіння, але не закипевшим, березовим соком.
Накриваємо банку кришкою і закриваємо її ключем.
Банки з консервованим березовим соком перевертаємо догори дном до охолодження. Це робиться для того, щоб гумка на кришці прийняла форму банки і забезпечила герметичність використовуваної ємності.
Банку з закатаною соком необхідно зберігати в прохолодному, темному приміщенні. Пробувати консервований березовий сік можна через місяць після закачування, адже потрібен час, щоб він встиг увібрати смак і запах апельсина з лимоном.
Смачного!