Саме улюблене варення дітвори і дорослих – це, звичайно ж, полуничне. А найсмачніше варення виходить тоді, коли в ньому збереглися всі ягоди, вони цілі, пружні, приємні для очей, душі і шлунку. Тому вам обов’язково потрібно навчитися варити варення з полуниці з цілими ягодами! З таким вареньицем пити чай взимку – одне задоволення!
Інгредієнти для приготування полуничного варення з цілими ягодами:
- полуниця свіжа – 950 г
- цукор – 750 г
- сік лимона – 0,5 шт.
Як варити варення з полуниці з цілими ягодами – рецепт з фото:
Перед початком приготування варення ознайомтеся з деякими важливими нюансами. Для варення потрібно підібрати не занадто м’яку, але і не занадто щільну полуницю. Найкращим варенням буде вважатися зварене з домашньої полуниці – у неї і більш насичений смак, і аромат набагато приємніше, ніж у завезеної ягоди з теплиць або «нейтральної» закордонною. Полуницю готуємо до варінні – промиваємо під проточною водою в друшляку, не видаляючи поки зелені плодоніжки. Якщо ви не хочете, щоб в сироп і варення потрапила зайва волога, яка може пошкодити збереження вашої заготовки – не допустіть попадання води всередину ягоди. Рекомендуємо після миття залишити полуницю для остаточного просушування на один-два години.
Коли полуниця буде повністю чистою – тільки тепер можна прибрати все зайве.
Пересипати шарами полуницю з цукром і залишити на 8-12 годин для того, щоб підготовлена ягода виділила свій сік. Під час виділення соку можна струшувати емальований таз, але не перемішувати полуницю ложками або лопаткою, щоб ягоди у варенні залишилися цілими. Справа в тому, що полуниця ще дуже ніжна, тому саме на цьому етапі і на першому етапі варіння вона найбільше схильна до пошкодження. Надалі ягода просочують сиропом і стає більш щільною.
Через кілька годин в тазі з полуницею утвориться сік. На дні ємності знаходиться не розчинився цукор – його необхідно розтопити на самому мінімальному вогні вашої конфорки. Ставимо на плиту і розчиняємо кристали цукру на дні, знову ж таки без помішування ложками і лопатками, а лише злегка похитуючи саму ємність.
Коли всі кристали зникнуть, можна збільшити вогонь. Доводимо до кипіння, знімаємо пінку. Кип’ятимо варення з полуниці 5-7 хвилин, вимикаємо і залишаємо на 2 години. Кришкою заготівлю ні в якому разі не накривати, щоб конденсат з неї не потрапляв у полуницю. Можна накрити миску чистим рушником. Щоб полуничне варення вийшло з цілими ягодами, таких підходів з короткостроковим п’ятихвилинного кип’ятіння і довгим настоюванням полуниці в сиропі необхідно зробити як мінімум 3.
Якщо ви бачите, що теплий сироп вже не розтікається і крапля, поставлена на рівній поверхні або тарілці, зберігає свої контури – процес варіння можна завершувати. Останній раз кип’ятимо полуничне варення з лимонним соком.
Дайте варенню охолонути хвилин 15 і тоді можна розкласти його в чисті скляні банки на зиму.
Ароматне варення з полуниці з цілими ягодами готово!
Щоб до зими залишилося пару баночок такого варення, потрібно зробити його побільше. Поспішайте – полуничний сезон швидко закінчується!
Смачного!