Для консервації на зиму можна використовувати перець будь-якого кольору або сорту. Також можна викладати у банку різнобарвний перець (шарами). Так заготівля вийде більш яскравої і святкової. Печений перець у духовці на зиму виходить дуже смачним і пікантним. Його можна подавати як гарнір, закуску або як самостійну страву (зі скибкою солодового хліба або вірменської коржем). М’ясисті перці відмінно поєднуються з часточками ароматного і сильну часнику. Наповнюючись його ароматом, вони набувають особливий пікантний смак.
Інгредієнти для консервації печеного перцю на зиму (на літрову банку):
- сіль – 10 г
- перець солодкий болгарський – 8-10 шт.
- цукор – 60 г
- вода – 400 мл
- часник – 2-3 зубчики
- кислота лимонна – 0,5 ч. л.
Печений перець на зиму – рецепт з фото:
Вибираємо для консервації тугі, стиглі перці без недоліків і пошкоджень (з невеликими хвостиками). Ретельно промиваємо їх і видаляємо зайву вологу, використовуючи кухонну серветку. Викладаємо болгарський перець у вогнетривку форму і відправляємо в духовку (180 градусів). Запікаємо 40-50 хвилин.
Гарячий печений перець викладаємо в харчовій пакет. Зав’язуємо його на вузол, ждем10-15 хвилин. Це необхідно, щоб тонка шкірка відстала від м’ясистого плода.
Очищаємо шкіру, намагаючись не пошкодити м’якоть.
Викладаємо кілька печених перців у попередньо прогріту тару. Подрібнюємо часточки часнику, посипаємо перці.
Намагаємося заповнити всю ємність, злегка приминаючи перець (щоб не залишалося «просвітів»).
Готуємо маринад з води і сухих інгредієнтів. Доводимо до кипіння. Заливаємо киплячим маринадом вміст банки. Стежимо, щоб вода повністю покрила заготовку.
Печений перець на зиму герметично закорковуємо і прогріваємо під теплим пледом 10-12 годин в перевернутому вигляді.
Пам’ятайте: для приготування якісної заготівлі на зиму, яка буде добре зберігатися, необхідно використовувати тільки попередньо прогріту стерильну тару. Так ви зможете уникнути потрапляння бактерій в ємність.
Консервовані печені перці зберігаємо 8-10 місяців.
Смачного!